
Implant antykoncepcyjny - wady i zalety oraz możliwe skutki uboczne
Czym zatem jest implant antykoncepcyjny?
Implant antykoncepcyjny jest jedną z metod służących zapobieganiu ciąży. Ma on postać plastikowego pręcika, który jest długi na 4 cm i zakładany jest on pacjentce podskórnie na wewnętrznej stronie ramienia. Implant antykoncepcyjny zawiera w sobie hormon etonogestrel będący progestagenem, który uwalniany jest stopniowo i w ten sposób chroni kobietę przez niechcianą ciążą.
U kogo można stosować implant antykoncepcyjny?
Jak do tej pory na podstawie różnego rodzaju badań klinicznych ustalano i potwierdzono bezpieczeństwo stosowania implantu antykoncepcyjnego u kobiet w wieku pomiędzy 18 a 40 rokiem życia. Dlatego też na razie nie zaleca się jego stosowania u kobiet młodszych i starszych.
Polecane dla Ciebie
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania u kobiety implantu antykoncepcyjnego?
Tak. Przeciwwskazaniem do stosowania implantu antykoncepcyjnego jest przede wszystkim nadwrażliwość na substancje czynną lub na którakolwiek substancje pomocniczą wchodzącą w skład implantu. Ponadto, przeciwwskazaniem do stosowania implantu antykoncepcyjnego jest również obecność u kobiety żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz występowanie lub też nawet tylko podejrzenie nowotworów złośliwych zależnych od hormonów płciowych. Implantu antykoncepcyjnego nie można też stosować u pacjentek, u których zostały stwierdzone, nawet w przeszłości, guzy wątroby, zarówno łagodne, jak i złośliwe. Kolejnym przeciwwskazaniem do używania implantu antykoncepcyjnego jest występowanie u pacjentki obecnie lub w wywiadzie ciężkich chorób wątroby, do czasu powrotu wskaźników czynności wątroby do normy. Dodatkowo, przeciwwskazaniem do stosowania implantu antykoncepcyjnego są też krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie.
Czy stosowanie implantu antykoncepcyjnego może dawać skutki uboczne? Czy stosowanie implantu antykoncepcyjnego może wywoływać u pacjentki tycie?
Skutki uboczne stosowania implantu antykoncepcyjnego mogą być u niektórych kobiet obecne. Zalicza się do nich różnego rodzaju zakażenia pochwy, bóle głowy, trądzik i tkliwość piersi. Tego typu działania niepożądane zdarzają się bardzo często. Do innych bardzo częstych działań niepożądanych implantu antykoncepcyjnego zalicza się również nieregularne krwawienia miesiączkowe oraz przyrost masy ciała. Dość często przy założonym implancie antykoncepcyjnym pojawia się też zwiększenie apetytu, co również może doprowadzić do tycia. Ponadto, mogą też zdarzyć się nudności, wymioty, bolesne miesiączkowanie, zawroty głowy. Zdarza się też, że pacjentki z założonym implantem antykoncepcyjnym skarżą się również na zmniejszone libido. Rzadko mogą też pojawiać się różnego rodzaju wysypki, pokrzywki oraz ciężkie reakcje anafilaktyczne.
Czy implant antykoncepcyjny ma wady?
Można powiedzieć, że wadą implantu antykoncepcyjnego jest jego cena, waha się ona bowiem w granicach około 500 zł i nie każdą pacjentkę jest stać na to, aby od razu zapłacić tak dużą sumę pieniędzy. Ponadto, mogą pojawić się działania niepożądane, choć tak naprawdę mogą być one też obecne przy stosowaniu innych form antykoncepcji hormonalnej.
Czy implant antykoncepcyjny można stosować w okresie karmienia piersią?
Tak. Implant antykoncepcyjny może być stosowany w okresie karmienia piersią. Powinien być on założony w cztery tygodnie po porodzie. Implant antykoncepcyjny nie wpływa w żaden sposób na wydzielanie oraz jakość kobiecego pokarmu, czyli na stężenie w nim białka, laktozy i tłuszczu.
W jaki sposób stosuje się implant antykoncepcyjny?
Implant antykoncepcyjny zakłada się podskórnie i może on pozostać pod skóra na okres nawet trzech lat. Przed zastosowaniem implantu antykoncepcyjnego należy zawsze upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży. Implant antykoncepcyjny należy usnąć nie później niż po upływie trzech lat od daty jego założenia, a u pacjentek z dużą nadwagą lub otyłych lekarz zawsze musi rozważyć czy nie należy usunąć implantu antykoncepcyjnego wcześniej.
Należy pamiętać o tym, że jeśli implant antykoncepcyjny nie zostanie umieszczony zgodnie z instrukcją oraz we właściwym dniu, może to doprowadzić do niechcianej ciąży. Implant powinien być zakładany bezpośrednio pod skórę w wewnętrzną górną cześć ramienia w celu ominięcia naczyń krwionośnych oraz nerwów znajdujących się głębiej w tkance łącznej pomiędzy bicepsem a mięśniem trójgłowym. Obecność implantu antykoncepcyjnego należy sprawdzić palpacyjnie pod skórą bezpośrednio po jego założeniu. W przypadku, gdy obecności implantu podskórnego nie można stwierdzić palpacyjnie lub gdy jego obecność budzi wątpliwości, należy zastosować inne metody w celu potwierdzenia jego obecności. Do czasu potwierdzenia obecności implantu podskórnego należy stosować koniecznie inną niehormonalną metodę antykoncepcji.
Implant antykoncepcyjny jest nową formą antykoncepcji, która w Polsce nie jest jeszcze mocno rozpowszechniona. Jednak coraz większa ilości ginekologów potrafi już go zakładać i coraz większa ilość kobiet decyduje się też, aby go zastosować. Jest to bardzo wygodna forma antykoncepcji, która nie wymaga ciągłego pamiętania o przyjmowaniu tabletek czy co miesięcznej zmianie plastrów. Na razie kobiety mogą być odstraszane ceną implantu antykoncepcyjnego, jednak z czasem, kiedy zacznie on być coraz bardziej popularny, jego cena również zacznie spadać i dzięki temu większa ilość kobiet będzie mogła się na niego zdecydować.