Leki generyczne w niczym nie ustępują oryginalnym
Katarzyna Szulik

Leki generyczne w niczym nie ustępują oryginalnym

Są tańsze i działają identycznie, ale przez wzgląd na nazewnictwo postrzegamy je inaczej – mowa o lekach odtwórczych, potocznie nazywanych generykami, które wchodzą na rynek w chwili, gdy wygasają prawa patentowe na lek oryginalny. W dyskusję nad nimi zaangażowali się językoznawcy, w tym prof. Piotr Bralczyk.

Powstawanie generyków to standard w świecie farmaceutycznym zwiększający dostępność leków i terapii, na które w innym wypadku wielu pacjentów nie mogłoby sobie pozwolić ze względów finansowych. Każdy nowy preparat pojawiający się na rynku jest objęty ochroną patentową, która daje jego producentowi wyłączność na sprzedaż przez z góry wyznaczony okres. Gdy wspomniane prawo wygasa, powstaje tzw. kilif patentowy, umożliwiający tworzenie tańszych odpowiedników leku – różnica w cenie nierzadko wynosi nawet kilkaset procent.

Zarówno lek oryginalny, jak i generyczny posiadają tę samą substancję czynną dostarczaną w tym samym czasie i ilości, a przy tym są zdecydowanie tańsze. Co więcej, w niektórych wypadkach jakość leku bywa nawet lepsza od oryginału, ponieważ przed wprowadzeniem zamiennika na rynek jego jakość jest weryfikowana, a np. forma dostosowywana tak, by przyjmowanie go było wygodniejsze. 

Jak sprawdza się działanie zamienników?

O skuteczności zamienników decyduje tzw. równoważność rozpatrywana pod względem farmaceutycznym, biologicznym i terapeutycznym.

•    Równoważność farmaceutyczna oznacza, że porównywane leki (oryginał i generyk) mają tyle samo środka leczniczego, tę samą postać i sposób podawania. Spełnienie tych warunków nie gwarantuje jednak identycznego działania leku.
•    Równoważność biologiczna zachodzi, jeśli leki po podaniu dają te same efekty.
•    Równoważność terapeutyczna musi zostać potwierdzona dodatkowymi badaniami, które określą, czy skutki ich podania oraz bezpieczeństwo preparatu są zgodne z oczekiwaniami.

W Polsce nie istnieją procedury oceny leków generycznych, więc przy ich wprowadzaniu zazwyczaj bazuje się na standardach europejskich.

Lekarze popierają stosowanie zamienników przede wszystkim ze względów finansowych, ponieważ są one znacznie tańsze od oryginałów, jednak przestrzegają, że ich działanie nie zawsze bywa identyczne.

W niektórych wypadkach pożądane efekty daje wyłącznie oryginał, ale to sytuacje marginalne, często związane np. z formą leku, w której odpowiednik nie występuje, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza przy farmakoterapii dzieci. 

Dylemat językoznawczy

Nie istnieją więc żadne formalne lub zdrowotne przesłanki, żeby traktować leki odtwórcze gorzej bądź inaczej, niż oryginalne, nie mniej nazwa tej grupy preparatów i ich niskie ceny mogą sugerować, że mamy do czynienia z nieco gorszymi kopiami dobrze działających oryginałów. By pozbyć się tego wrażenia, w dyskusję nad lekami zaangażowali się językoznawcy, w tym prof. Jerzy Bralczyk. W jego opinii określenie „leki generyczne’ warto byłoby zastąpić nazwą leki równoważne bądź równoważniki, co podkreśli pozytywne skojarzenia ze wspomnianymi preparatami, a więc równość i ważność. 

Pomysł ten podchwycili eksperci, a wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Grzegorz Rychwalski zapowiedział wystąpienie do Ministerstwa Zdrowia z oficjalną inicjatywą zmiany nazwy wspomnianych preparatów w ustawach dotyczących prawa farmaceutycznego i leków refundowanych. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

    Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij