Czesi zabiegają o pacjentów z Polski
Katarzyna Szulik

Czesi zabiegają o pacjentów z Polski

Leczenie u naszych południowych sąsiadów z roku na rok zyskuje na popularności. Coraz więcej klinik działających w Czechach specjalizuje się w świadczeniu usług dla Polaków, w pakiecie oferując także transgraniczny transport.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w Czechach najchętniej leczymy zaćmę – to około 90 proc. wszystkich zabiegów. W Polsce czas oczekiwania na operację wynosi przynajmniej kilkanaście miesięcy, natomiast za południową granicą zaledwie kilka tygodni, a dyrektywa transgraniczna gwarantuje zwrot kosztów świadczenia z NFZ. Na drugim miejscu pod względem popularności znajdują się zabiegi i operacje związane ze stawami, a niedawno do tej puli dołączyły także usługi stomatologiczne dla osób niepełnosprawnych. Mowa o grupie z orzeczeniami w stopniu umiarkowanym bądź znacznym, które ze względu na niepełnosprawność muszą leczyć się pod pełną narkozą. W Polsce działa jednak niewiele gabinetów nastawionych na pomoc tej grupie pacjentów, dlatego alternatywą stały się przygraniczne kliniki z Czech. W Ostrawie powstała klinika dentystyczna nastawiona stricte na tę grupę pacjentów. 

Z transportem i rozliczeniem

Placówki tego typu często biorą na siebie transport osób (zwłaszcza gdy mowa o dużej grupie związanej z jednym ośrodkiem, np. zakładem pracy chronionej) oraz pomoc w rozliczeniu formalności z NFZ. Wielu niepełnosprawnych pacjentów nie jest w stanie opłacić leczenia z własnej kieszeni w oczekiwaniu na zwrot, dlatego pośrednicy pomagają uporać się z tymi wydatkami i odzyskać pieniądze za zabiegi. 

Transgraniczna opieka zdrowotna umożliwia pacjentom korzystanie ze świadczeń, które przysługują im w Polsce i znajdują się w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych. Swoboda w tym względzie dotyczy jednak wyłącznie leczenia, które nie przekracza jednej doby, w przeciwnym wypadku konieczne jest uzyskanie zgodny na leczenie za granicą ze strony dyrektora Oddziału Wojewódzkiego NFZ. 

Za leczeniem wyjeżdżamy coraz chętniej

Statystyki pokazują systematyczny wzrost popularności leczenia za granicą wśród Polaków. W 2015 roku do NFZ wpłynęły w sumie 4874 wnioski o zwrot kosztów leczenia w ramach dyrektywy transgranicznej, w 2016 roku już 10 632 wnioski, a tylko w pierwszym półroczu 2017 roku – 8609 wniosków. Zdecydowana większość z nich dotyczyła leczenia zaćmy.

Polecane dla Ciebie

Pomoc przyjdzie ze wschodu?

Leczenie za granicą to sposób na uniknięcie długich kolejek, które w Polsce wiążą się w głównej mierze ze zbyt małą liczbą specjalistów. Wielu z nich wybiera emigrację, ponieważ warunki pracy w Polsce są zdecydowanie gorsze niż na zachodzie. Problem mogłoby rozwiązać zatrudnianie medyków ze wschodu, co jednak utrudniają przepisy, nakładające na nich konieczności nostryfikacji dyplomu, uzupełnienia braków w wykształceniu oraz zdania egzaminu lekarskiego w języku polskim. By ułatwić im podejmowanie pracy w Polsce, rząd chce uprościć wspomnianą ścieżkę, oferując chętnym możliwość skorzystania z ograniczonego prawa do wykonywania zawodu w wyznaczonym miejscu pracy. Taki lekarz na początku mógłby wykonywać ściśle określoną pracę tylko w jednym miejscu, do czasu uzyskania pełnego prawa do wykonywania zawodu. Wspomniane rozwiązanie byłoby kierowane do wszystkich lekarzy spoza UE chętnych do podjęcia pracy w naszym kraju, choć rząd przyznaje, że powstało w dużej mierze z myślą o Ukraińcach.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij