
14 wybudzeń w Klinice Budzik dla dorosłych
Dziewczyna zapadła w śpiączkę w wyniku infekcji centralnego układu nerwowego. Do Budzika trafiła po 3 miesiącach pobytu na oddziale Intensywnej Opieki Medycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Wybudzenie w trzy miesiące
Cierpiąca na chorobę Leśniowskieg-Crohna dziewczyna została przyjęta do szpitala z objawami wysokiej gorączki, silnymi bólami głowy, bełkotliwą mową i epizodami utraty przytomności. Okazało się, że jej układ nerwowy został zaatakowany przez wyjątkowo agresywną bakterię.
14 wybudzonych w pół roku
Ola jest czternastą osobą wybudzoną w Klinice od chwili jej otwarcia. Pierwszego wybudzenia dokonano w czerwcu 2017 roku na 49 letnim mężczyźnie, który zapadł w śpiączkę w wyniku urazu głowy doznanego na nartach. Jego stan był bardzo ciężki, bez nawet minimalnej świadomości, ale ponieważ od chwili wypadku minęło stosunkowo niewiele czasu (największe szanse na wybudzenia daj rozpoczęcie leczenia w pół roku od zapadnięcia w śpiączkę), klinika postanowiła podjąć wyzwanie i poddać pacjenta intensywnej neurorehabilitacji.
Nowa szansa dla chorych
Budzik dla dorosłych działa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie i posiada miejsca dla ośmiu pacjentów. Przyjęcia, jeszcze bez kontraktu z NFZ, rozpoczął już w grudniu 2016 roku. Pracujący w nim lekarze od lat zajmują się badaniem osób pozostających w śpiączce. Z leczenia mogą korzystać dorośli pozostający w śpiączce przez maksymalnie 12 miesięcy od czasu urazu oraz nie dłużej niż pół roku od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. Z kolei minimalny okres pozostawania w śpiączce kwalifikujący pacjenta do przyjęcia do kliniki to 6 tygodni. Każdy z pacjentów będzie mógł przebywać w klinice przez rok, choć w szczególnych przypadkach ten okres może zostać przedłużony.
Klinika działa w nowo wyremontowanych pomieszczeniach Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie, których adaptacja została sfinansowana przez uczelnię. Wśród niezbędnego wyposażenia znalazło się cyberoko, pozwalające pacjentom na komunikację z otoczeniem za pomocą gałek ocznych, wanna do hydromasażu, pionizator i sprzęt do terapii polem magnetycznym. Opiekę nad pacjentami sprawują będą specjaliści z dziedziny neurologopedii, rehabilitacji, psychologii oraz neurologii, a także personel pielęgniarski.
30 wybudzeń w „Budziku” dla dzieci
Budzik dla Dorosłych działa na podobieństwo pierwszej Kliniki „Budzik”, powołanej do życia dzięki staraniom Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?” w 2013 roku. Placówka działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka i była pierwszym wzorcowym szpitalem dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. W dziecięcym „Budziku” znajduje się 15 łóżek dla małych pacjentów oraz wyposażenie niezbędne dla ich leczenia oraz rehabilitacji. Dzięki kontraktowi z NFZ terapia jest bezpłatna, a rodzice dzieci również mogą przebywać w klinice bez obaw i uczestniczyć w procesie rehabilitacji. Od chwili jej powstania, w placówce wybudzono 30 dzieci.
Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek zdrowia