14 wybudzeń w Klinice Budzik dla dorosłych
Katarzyna Szulik

14 wybudzeń w Klinice Budzik dla dorosłych

Uruchomiona w grudniu 2016 roku klinika Budzik dla dorosłych w Olsztynie do tej pory umożliwiła wybudzenie 14 osobom. Jej najnowszym sukcesem jest wyprowadzenie ze śpiączki 23-letniej Oli.

Dziewczyna zapadła w śpiączkę w wyniku infekcji centralnego układu nerwowego. Do Budzika trafiła po 3 miesiącach pobytu na oddziale Intensywnej Opieki Medycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. 

Wybudzenie w trzy miesiące

Cierpiąca na chorobę Leśniowskieg-Crohna dziewczyna została przyjęta do szpitala z objawami wysokiej gorączki, silnymi bólami głowy, bełkotliwą mową i epizodami utraty przytomności. Okazało się, że jej układ nerwowy został zaatakowany przez wyjątkowo agresywną bakterię. 

We wrześniu tego roku Ola została przeniesiona do Kliniki Budzik dla Dorosłych. Po trzech miesiącach intensywnej rehabilitacji udało się ją wybudzić, dzięki czemu obecnie nie tylko ma pełny kontakt z otoczeniem, ale również zaczęła chodzić z pomocą chodzika i wypowiadać krótkie zdania. 

14 wybudzonych w pół roku

Ola jest czternastą osobą wybudzoną w Klinice od chwili jej otwarcia. Pierwszego wybudzenia dokonano w czerwcu 2017 roku na 49 letnim mężczyźnie, który zapadł w śpiączkę w wyniku urazu głowy doznanego na nartach. Jego stan był bardzo ciężki, bez nawet minimalnej świadomości, ale ponieważ od chwili wypadku minęło stosunkowo niewiele czasu (największe szanse na wybudzenia daj rozpoczęcie leczenia w pół roku od zapadnięcia w śpiączkę), klinika postanowiła podjąć wyzwanie i poddać pacjenta intensywnej neurorehabilitacji.

W środę 7 czerwca oficjalnie stwierdzono wybudzenie pacjenta, który dzięki leczeniu był w stanie wstać z łóżka, przywitać się, zrobić pierwsze kroki i wypowiadać pierwsze słowa, konkretnie imiona swojej żony i córki.

Nowa szansa dla chorych

Budzik dla dorosłych działa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie i posiada miejsca dla ośmiu pacjentów. Przyjęcia, jeszcze bez kontraktu z NFZ, rozpoczął już w grudniu 2016 roku. Pracujący w nim lekarze od lat zajmują się badaniem osób pozostających w śpiączce. Z leczenia mogą korzystać dorośli pozostający w śpiączce przez maksymalnie 12 miesięcy od czasu urazu oraz nie dłużej niż pół roku od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. Z kolei minimalny okres pozostawania w śpiączce kwalifikujący pacjenta do przyjęcia do kliniki to 6 tygodni. Każdy z pacjentów będzie mógł przebywać w klinice przez rok, choć w szczególnych przypadkach ten okres może zostać przedłużony.

Klinika działa w nowo wyremontowanych pomieszczeniach Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie, których adaptacja została sfinansowana przez uczelnię. Wśród niezbędnego wyposażenia znalazło się cyberoko, pozwalające pacjentom na komunikację z otoczeniem za pomocą gałek ocznych, wanna do hydromasażu, pionizator i sprzęt do terapii polem magnetycznym. Opiekę nad pacjentami sprawują będą specjaliści z dziedziny neurologopedii, rehabilitacji, psychologii oraz neurologii, a także personel pielęgniarski.

30 wybudzeń w „Budziku” dla dzieci

Budzik dla Dorosłych działa na podobieństwo pierwszej Kliniki „Budzik”, powołanej do życia dzięki staraniom Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?” w 2013 roku. Placówka działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka i była pierwszym wzorcowym szpitalem dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. W dziecięcym „Budziku” znajduje się 15 łóżek dla małych pacjentów oraz wyposażenie niezbędne dla ich leczenia oraz rehabilitacji. Dzięki kontraktowi z NFZ terapia jest bezpłatna, a rodzice dzieci również mogą przebywać w klinice bez obaw i uczestniczyć w procesie rehabilitacji. Od chwili jej powstania, w placówce wybudzono 30 dzieci. 

Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij