„Arcyważne zadanie” - nowy premier o zdrowiu
Katarzyna Szulik

„Arcyważne zadanie” - nowy premier o zdrowiu

W poniedziałek 11 grudnia nowym premierem został Mateusz Morawiecki, który podczas wczorajszego expose przedstawił swoją wizję rządzenia, uwzględniającą także kwestie związane ze służbą zdrowia. Co znalazło się w przemówieniu premiera?

Premier Morawiecki zaliczył ochronę zdrowia do swoich priorytetów, a zmiany w jej funkcjonowaniu uznał za jedno z najważniejszych zadań stojących przed kierowanym przez niego rządem. Podczas expose zapowiedział powstanie Narodowego Instytutu Onkologii oraz utworzenie Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego. Podstawowym zadaniem pierwszego podmiotu ma być ograniczenie liczby zgonów spowodowanych przez choroby nowotworowe, z kolei program kardiologiczny ma pomóc w doskonaleniu tej gałęzi medycyny. Zgodnie z życzeniem premiera Morawieckiego, leczenie chorób serca powinno stać się polską specjalnością. 

W swoim przemówieniu nowy premier mówił również o ochronie kobiet w ciąży i programie „Poród bez bólu”, mającym ułatwić matkom rodzenie w godnych warunkach i dostęp do podstawowych środków farmakologicznych. 

Rekordowe środki na zdrowie?

Potwierdził również zatwierdzony przez rząd Beaty Szydło wzrost wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB do 20125 roku. Podkreślił również, że tylko w tym roku budżet państwa przekazał dodatkowe 4 mld złotych na skracanie kolejek, doposażenie szpitali oraz wykup zaległych zobowiązań. 

We wrześniu tego roku w kontekście zwiększania wydatków na zdrowie mowa była jednak o znacznie skromniejszych środkach. Przyjęta wówczas specustawa zakładała przeznaczenie dodatkowych 280 mln złotych na wyposażenie placówek ochrony zdrowia. Pieniądze ze wspomnianej puli trafią bądź już trafiły do ośrodków specjalizujących się w pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii. Resort wskazał konkretną aparaturę, która ma zostać zakupiona z dodatkowych pieniędzy, by usprawnić i unowocześnić leczenie. Mowa przede wszystkim o sprzęcie do małoinwazyjnego leczenia i diagnostyki – laparoskopach, torakoskopach, histeroskopach, gastroskopach czy kolonoskopach, a także nowoczesnych ultrasonografach oraz aparaturze laserowej umożliwiającej leczenie wrodzonych anomalii naczyniowych przy minimalnej ingerencji w organizm dziecka. Nowy sprzęt trafi także do powstających Centrów Leczenia Raka Piersi, jak również do oddziałów neonatologicznych znajdujących się w szpitalach o III poziomie referencyjności. 

Dodatkowe pieniądze mają pomóc także w poprawie dostępności do świadczeń zdrowotnych przez zmniejszenie kolejek do najbardziej obleganych zabiegów i badań, jak również wesprzeć powstawanie szkolnych gabinetów profilaktyki zdrowotnej. Dzięki nim w każdej szkole ma znaleźć się miejsce dla pielęgniarki lub higienistki. Tam, gdzie to możliwe, powstać mają również szkolne gabinety stomatologiczne, a uczniowie szkół do tego nieprzystosowanych będą mogli korzystać z dentobusów, które w założeniu mają kursować zwłaszcza po mniejszych miejscowościach lub wsiach. 

Więcej pieniędzy dla wszystkich

W kontekście zwiększania wydatków na zdrowie premier Morawiecki podkreślił również, że wzrost finansowania służby zdrowia powinien być kompleksowy i objąć nie tylko pacjentów, ale również pracowników szpitali i placówek leczniczych związanych z systemem publicznej ochrony zdrowia. To jednak oznacza konieczność uszczelnienia systemu finansowania, by pieniądze, które zasilą ochronę zdrowia, zostały dobrze wydane. 

Polecane dla Ciebie

Smog musi zniknąć, ale węgiel zostaje

Ostatnim punktem związanym ze zdrowiem, do którego odniósł się premier Morawiecki, była walka ze smogiem. – Walka z zanieczyszczonym powietrzem jest bardzo ważnym wyzwaniem – mówił w swoim przemówieniu. – 48 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu smogu, dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba, tylko ten pył trafia do płuc naszych dzieci – podkreślał. W opinii premiera czyste powietrze to „wyzwanie cywilizacyjne” oraz „miara tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem”. Równocześnie jednak premier zapowiedział, że nie zamierza rezygnować z węgla jako głównego źródła energii. 

Źródło: Radio Zet

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij