„Arcyważne zadanie” - nowy premier o zdrowiu
Katarzyna Szulik

„Arcyważne zadanie” - nowy premier o zdrowiu

W poniedziałek 11 grudnia nowym premierem został Mateusz Morawiecki, który podczas wczorajszego expose przedstawił swoją wizję rządzenia, uwzględniającą także kwestie związane ze służbą zdrowia. Co znalazło się w przemówieniu premiera?

Premier Morawiecki zaliczył ochronę zdrowia do swoich priorytetów, a zmiany w jej funkcjonowaniu uznał za jedno z najważniejszych zadań stojących przed kierowanym przez niego rządem. Podczas expose zapowiedział powstanie Narodowego Instytutu Onkologii oraz utworzenie Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego. Podstawowym zadaniem pierwszego podmiotu ma być ograniczenie liczby zgonów spowodowanych przez choroby nowotworowe, z kolei program kardiologiczny ma pomóc w doskonaleniu tej gałęzi medycyny. Zgodnie z życzeniem premiera Morawieckiego, leczenie chorób serca powinno stać się polską specjalnością. 

W swoim przemówieniu nowy premier mówił również o ochronie kobiet w ciąży i programie „Poród bez bólu”, mającym ułatwić matkom rodzenie w godnych warunkach i dostęp do podstawowych środków farmakologicznych. 

Rekordowe środki na zdrowie?

Potwierdził również zatwierdzony przez rząd Beaty Szydło wzrost wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB do 20125 roku. Podkreślił również, że tylko w tym roku budżet państwa przekazał dodatkowe 4 mld złotych na skracanie kolejek, doposażenie szpitali oraz wykup zaległych zobowiązań. 

We wrześniu tego roku w kontekście zwiększania wydatków na zdrowie mowa była jednak o znacznie skromniejszych środkach. Przyjęta wówczas specustawa zakładała przeznaczenie dodatkowych 280 mln złotych na wyposażenie placówek ochrony zdrowia. Pieniądze ze wspomnianej puli trafią bądź już trafiły do ośrodków specjalizujących się w pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii. Resort wskazał konkretną aparaturę, która ma zostać zakupiona z dodatkowych pieniędzy, by usprawnić i unowocześnić leczenie. Mowa przede wszystkim o sprzęcie do małoinwazyjnego leczenia i diagnostyki – laparoskopach, torakoskopach, histeroskopach, gastroskopach czy kolonoskopach, a także nowoczesnych ultrasonografach oraz aparaturze laserowej umożliwiającej leczenie wrodzonych anomalii naczyniowych przy minimalnej ingerencji w organizm dziecka. Nowy sprzęt trafi także do powstających Centrów Leczenia Raka Piersi, jak również do oddziałów neonatologicznych znajdujących się w szpitalach o III poziomie referencyjności. 

Dodatkowe pieniądze mają pomóc także w poprawie dostępności do świadczeń zdrowotnych przez zmniejszenie kolejek do najbardziej obleganych zabiegów i badań, jak również wesprzeć powstawanie szkolnych gabinetów profilaktyki zdrowotnej. Dzięki nim w każdej szkole ma znaleźć się miejsce dla pielęgniarki lub higienistki. Tam, gdzie to możliwe, powstać mają również szkolne gabinety stomatologiczne, a uczniowie szkół do tego nieprzystosowanych będą mogli korzystać z dentobusów, które w założeniu mają kursować zwłaszcza po mniejszych miejscowościach lub wsiach. 

Więcej pieniędzy dla wszystkich

W kontekście zwiększania wydatków na zdrowie premier Morawiecki podkreślił również, że wzrost finansowania służby zdrowia powinien być kompleksowy i objąć nie tylko pacjentów, ale również pracowników szpitali i placówek leczniczych związanych z systemem publicznej ochrony zdrowia. To jednak oznacza konieczność uszczelnienia systemu finansowania, by pieniądze, które zasilą ochronę zdrowia, zostały dobrze wydane. 

Smog musi zniknąć, ale węgiel zostaje

Ostatnim punktem związanym ze zdrowiem, do którego odniósł się premier Morawiecki, była walka ze smogiem. – Walka z zanieczyszczonym powietrzem jest bardzo ważnym wyzwaniem – mówił w swoim przemówieniu. – 48 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu smogu, dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba, tylko ten pył trafia do płuc naszych dzieci – podkreślał. W opinii premiera czyste powietrze to „wyzwanie cywilizacyjne” oraz „miara tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem”. Równocześnie jednak premier zapowiedział, że nie zamierza rezygnować z węgla jako głównego źródła energii. 

Źródło: Radio Zet

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij