×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

„Arcyważne zadanie” - nowy premier o zdrowiu

W poniedziałek 11 grudnia nowym premierem został Mateusz Morawiecki, który podczas wczorajszego expose przedstawił swoją wizję rządzenia, uwzględniającą także kwestie związane ze służbą zdrowia. Co znalazło się w przemówieniu premiera?

Premier Morawiecki zaliczył ochronę zdrowia do swoich priorytetów, a zmiany w jej funkcjonowaniu uznał za jedno z najważniejszych zadań stojących przed kierowanym przez niego rządem. Podczas expose zapowiedział powstanie Narodowego Instytutu Onkologii oraz utworzenie Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego. Podstawowym zadaniem pierwszego podmiotu ma być ograniczenie liczby zgonów spowodowanych przez choroby nowotworowe, z kolei program kardiologiczny ma pomóc w doskonaleniu tej gałęzi medycyny. Zgodnie z życzeniem premiera Morawieckiego, leczenie chorób serca powinno stać się polską specjalnością. 

W swoim przemówieniu nowy premier mówił również o ochronie kobiet w ciąży i programie „Poród bez bólu”, mającym ułatwić matkom rodzenie w godnych warunkach i dostęp do podstawowych środków farmakologicznych. 

Rekordowe środki na zdrowie?

Potwierdził również zatwierdzony przez rząd Beaty Szydło wzrost wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB do 20125 roku. Podkreślił również, że tylko w tym roku budżet państwa przekazał dodatkowe 4 mld złotych na skracanie kolejek, doposażenie szpitali oraz wykup zaległych zobowiązań. 

We wrześniu tego roku w kontekście zwiększania wydatków na zdrowie mowa była jednak o znacznie skromniejszych środkach. Przyjęta wówczas specustawa zakładała przeznaczenie dodatkowych 280 mln złotych na wyposażenie placówek ochrony zdrowia. Pieniądze ze wspomnianej puli trafią bądź już trafiły do ośrodków specjalizujących się w pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii. Resort wskazał konkretną aparaturę, która ma zostać zakupiona z dodatkowych pieniędzy, by usprawnić i unowocześnić leczenie. Mowa przede wszystkim o sprzęcie do małoinwazyjnego leczenia i diagnostyki – laparoskopach, torakoskopach, histeroskopach, gastroskopach czy kolonoskopach, a także nowoczesnych ultrasonografach oraz aparaturze laserowej umożliwiającej leczenie wrodzonych anomalii naczyniowych przy minimalnej ingerencji w organizm dziecka. Nowy sprzęt trafi także do powstających Centrów Leczenia Raka Piersi, jak również do oddziałów neonatologicznych znajdujących się w szpitalach o III poziomie referencyjności. 

Dodatkowe pieniądze mają pomóc także w poprawie dostępności do świadczeń zdrowotnych przez zmniejszenie kolejek do najbardziej obleganych zabiegów i badań, jak również wesprzeć powstawanie szkolnych gabinetów profilaktyki zdrowotnej. Dzięki nim w każdej szkole ma znaleźć się miejsce dla pielęgniarki lub higienistki. Tam, gdzie to możliwe, powstać mają również szkolne gabinety stomatologiczne, a uczniowie szkół do tego nieprzystosowanych będą mogli korzystać z dentobusów, które w założeniu mają kursować zwłaszcza po mniejszych miejscowościach lub wsiach. 

Więcej pieniędzy dla wszystkich

W kontekście zwiększania wydatków na zdrowie premier Morawiecki podkreślił również, że wzrost finansowania służby zdrowia powinien być kompleksowy i objąć nie tylko pacjentów, ale również pracowników szpitali i placówek leczniczych związanych z systemem publicznej ochrony zdrowia. To jednak oznacza konieczność uszczelnienia systemu finansowania, by pieniądze, które zasilą ochronę zdrowia, zostały dobrze wydane. 

Smog musi zniknąć, ale węgiel zostaje

Ostatnim punktem związanym ze zdrowiem, do którego odniósł się premier Morawiecki, była walka ze smogiem. – Walka z zanieczyszczonym powietrzem jest bardzo ważnym wyzwaniem – mówił w swoim przemówieniu. – 48 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu smogu, dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba, tylko ten pył trafia do płuc naszych dzieci – podkreślał. W opinii premiera czyste powietrze to „wyzwanie cywilizacyjne” oraz „miara tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem”. Równocześnie jednak premier zapowiedział, że nie zamierza rezygnować z węgla jako głównego źródła energii. 

Źródło: Radio Zet


Podziel się: