Ukraina przyciąga polskich kuracjuszy
Katarzyna Szulik

Ukraina przyciąga polskich kuracjuszy

Polskie sanatoria są przeładowane, a na miejsce zwykle czeka się przynajmniej kilkanaście miesięcy, nie mając pewności co do terminu i standardu pobytu. Na tej sytuacji zyskują ośrodki lecznicze z Ukrainy, które przyciągają coraz więcej kuracjuszy z Polski – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Do sanatorium najczęściej jeździmy by podreperować zdrowie w związku ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, nadciśnieniem, stanami pozawałowymi, dyskopatią kręgosłupa czy zwyrodnieniami stawów. 

Czas oczekiwania wynosi, w zależności od regionu, od kilku do niemal 30 miesięcy oczekiwania.

Aktualnie na Lubelszczyźnie na skierowanie do takiej placówki czekać trzeba nawet 20 miesięcy (do 7 na miejsce w szpitalu uzdrowiskowym), a w kolejce znajduje się niemal 30 tys. pacjentów. W Małopolsce na przydział czeka 66 tys. pacjentów, którzy na miejsce w sanatorium czekać muszą ponad 28 miesięcy. Podobnie jest na Mazowszu, gdzie trzeba nastawić się na blisko 2 lata oczekiwania, a w kolejce znajdują się 122 tysiące potencjalnych kuracjuszy. 

Ile kosztuje pobyt w polskim sanatorium?

Do czekania mobilizują niskie ceny wyjazdów, wahające się od 300 do 600 zł za trzytygodniowy turnus. Ceny zależą od liczby kuracjuszy oraz standardu pobytu i rosną wraz z chęcią jego zwiększenia. Do ceny podstawowej zawsze doliczyć trzeba opłatę klimatyczną, mogącą wynieść nawet 100 zł, a w zależności od potrzeb dopłatę do lepszego wyżywienia (maksymalnie 250 zł), telewizji czy nawet czajnika elektrycznego w pokoju. Dodatkowo płatne zazwyczaj jest także miejsce parkingowe (około 200 zł), jeśli mamy zamiar korzystać z samochodu w czasie pobytu. W cenie bazowej mamy oczywiście opiekę lekarską i zabiegi, ale chcąc zwiększyć ich zakres również trzeba liczyć się z kosztami. W efekcie pierwotne 300 lub 600 zł z łatwością mogą zmienić się w 1000 zł i więcej. W tej cenie na sanatorium w znacznie wyższym standardzie, choć na krótszy okres pobytu, można liczyć wybierając jeden z ośrodków na Ukrainie. 

Truskawiec na zdrowie

Jako przykład „Gazeta Wyborcza” podaje Truskawiec, oddalony o około 85 km od Lwowa i 90 od przejścia granicznego w Medyce. Ta miejscowość słynie z wód uzdrowiskowych i posiada wiele ośrodków leczniczych, w których w przeszłości leczyli się między innymi Józef Piłsudski czy Julian Tuwim. Ośmiodniowy pobyt w jednym z ośrodków kosztuje 1200 zł, z wyżywieniem, zakwaterowaniem i zabiegami w cenie. Chętni mogą dokupić dodatkowe kuracje, przykładowo masaż pleców za 20 złotych. Z kolei pobyt w czterogwiazdkowym hotelu uzdrowiskowym Karpaty to koszt około 120 zł za dobę w pokoju dwuosobowym, a w cenie dostajemy również konsultacje lekarskie, zabiegi, dostęp do basenu i siłowni oraz wyżywienie przystosowane do indywidualnych potrzeb. Chętni mogą także korzystać ze zorganizowanych wycieczek do ukraińskich miast, w tym Lwowa. 

Polskich kuracjuszy na Ukrainę przyciąga nie tylko niska cena i dobra jakość usług, ale także polskojęzyczny personel oraz strony internetowe, za pośrednictwem których można rezerwować pobyt. Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że uzdrowiska zza wschodniej granicy powoli stają się realną alternatywą dla polskich ośrodków uzdrowiskowych, oferujących pobyty w ramach NFZ. 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Wczesna choroba Alzheimera – kto jest w grupie ryzyka? Jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby?

  Choroba Alzheimera zwykle dotyka seniorów, ale może rozwinąć się także u osób poniżej 65. roku życia, a nawet u osób 30-letnich, chociaż są to rzadkie przypadki. Różne źródła podają, że problem dotyczy około 5-10% chorych na tę postać demencji. Etiologia schorzenia pozostaje niejasna, co utrudnia diagnozę i opracowanie skutecznych metod leczenia.

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij