Ukraina przyciąga polskich kuracjuszy
Katarzyna Szulik

Ukraina przyciąga polskich kuracjuszy

Polskie sanatoria są przeładowane, a na miejsce zwykle czeka się przynajmniej kilkanaście miesięcy, nie mając pewności co do terminu i standardu pobytu. Na tej sytuacji zyskują ośrodki lecznicze z Ukrainy, które przyciągają coraz więcej kuracjuszy z Polski – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Do sanatorium najczęściej jeździmy by podreperować zdrowie w związku ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, nadciśnieniem, stanami pozawałowymi, dyskopatią kręgosłupa czy zwyrodnieniami stawów. 

Czas oczekiwania wynosi, w zależności od regionu, od kilku do niemal 30 miesięcy oczekiwania.

Aktualnie na Lubelszczyźnie na skierowanie do takiej placówki czekać trzeba nawet 20 miesięcy (do 7 na miejsce w szpitalu uzdrowiskowym), a w kolejce znajduje się niemal 30 tys. pacjentów. W Małopolsce na przydział czeka 66 tys. pacjentów, którzy na miejsce w sanatorium czekać muszą ponad 28 miesięcy. Podobnie jest na Mazowszu, gdzie trzeba nastawić się na blisko 2 lata oczekiwania, a w kolejce znajdują się 122 tysiące potencjalnych kuracjuszy. 

Ile kosztuje pobyt w polskim sanatorium?

Do czekania mobilizują niskie ceny wyjazdów, wahające się od 300 do 600 zł za trzytygodniowy turnus. Ceny zależą od liczby kuracjuszy oraz standardu pobytu i rosną wraz z chęcią jego zwiększenia. Do ceny podstawowej zawsze doliczyć trzeba opłatę klimatyczną, mogącą wynieść nawet 100 zł, a w zależności od potrzeb dopłatę do lepszego wyżywienia (maksymalnie 250 zł), telewizji czy nawet czajnika elektrycznego w pokoju. Dodatkowo płatne zazwyczaj jest także miejsce parkingowe (około 200 zł), jeśli mamy zamiar korzystać z samochodu w czasie pobytu. W cenie bazowej mamy oczywiście opiekę lekarską i zabiegi, ale chcąc zwiększyć ich zakres również trzeba liczyć się z kosztami. W efekcie pierwotne 300 lub 600 zł z łatwością mogą zmienić się w 1000 zł i więcej. W tej cenie na sanatorium w znacznie wyższym standardzie, choć na krótszy okres pobytu, można liczyć wybierając jeden z ośrodków na Ukrainie. 

Truskawiec na zdrowie

Jako przykład „Gazeta Wyborcza” podaje Truskawiec, oddalony o około 85 km od Lwowa i 90 od przejścia granicznego w Medyce. Ta miejscowość słynie z wód uzdrowiskowych i posiada wiele ośrodków leczniczych, w których w przeszłości leczyli się między innymi Józef Piłsudski czy Julian Tuwim. Ośmiodniowy pobyt w jednym z ośrodków kosztuje 1200 zł, z wyżywieniem, zakwaterowaniem i zabiegami w cenie. Chętni mogą dokupić dodatkowe kuracje, przykładowo masaż pleców za 20 złotych. Z kolei pobyt w czterogwiazdkowym hotelu uzdrowiskowym Karpaty to koszt około 120 zł za dobę w pokoju dwuosobowym, a w cenie dostajemy również konsultacje lekarskie, zabiegi, dostęp do basenu i siłowni oraz wyżywienie przystosowane do indywidualnych potrzeb. Chętni mogą także korzystać ze zorganizowanych wycieczek do ukraińskich miast, w tym Lwowa. 

Polskich kuracjuszy na Ukrainę przyciąga nie tylko niska cena i dobra jakość usług, ale także polskojęzyczny personel oraz strony internetowe, za pośrednictwem których można rezerwować pobyt. Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że uzdrowiska zza wschodniej granicy powoli stają się realną alternatywą dla polskich ośrodków uzdrowiskowych, oferujących pobyty w ramach NFZ. 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usuwanie powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Zespół Pica – czym jest zespół łaknienia spaczonego? Jak go leczyć?

  O zespole łaknienia spaczonego mówi się wtedy, gdy osoba spożywa produkty, których nie można zaliczyć do żywności. Zaburzenie to może prowadzić do szeregu powikłań zagrażających życiu. Dlaczego chory odczuwa pragnienie do zjedzenia ziemi, lodu czy szkła? W jaki sposób leczy się zespół Pica? 

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Pilates okiem fizjoterapeuty – wskazania i efekty treningów metodą Pilatesa

  Pilates to rodzaj treningu o umiarkowanej intensywności, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Jego podstawą jest wykonywanie precyzyjnych, płynnych ruchów, świadomy oddech i maksymalne skupienie na ćwiczeniach. Efekty treningu metodą Pilatesa to wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej, wysmuklenie sylwetki, redukcja napięcia oraz rozluźnienie całego ciała. Ćwiczenia pilates mogą być częścią procesu rehabilitacji po przebytych urazach, także u zawodowych sportowców. Pilates mogą ćwiczyć również osoby starsze i kobiety w ciąży.

 • Egzema – przyczyny i objawy. Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy. Które preparaty wybrać, a których unikać?

  Egzema, inaczej wyprysk lub atopowe wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepeszych dermokosmetyków, będąc pod opieką najlepszego dermatologa lub arelgologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia lumbago są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij