Prezydent przeciwko aborcji ze względu na wady płodu
Katarzyna Szulik

Prezydent przeciwko aborcji ze względu na wady płodu

Prezydent Andrzej Duda w ostatni wtorek udzielił wywiadu na antenie Telewizji Trwam i Radia Maryja, pytany o kwestię zakazu aborcji stwierdził, że w przypadku przerywania ciąży ze względu na wady płodu przepisy są nadużywane. Co wymaga zastosowana „twardszych rozwiązań prawnych”.

Do tej pory prezydent Duda unikał zabierania głosu w sprawie planowanych zmian w przepisach antyaborcyjnych, jednak we wtorek jasno wyraził swoje zdanie na temat tzw. aborcji eugenicznej, czyli wynikającej z uszkodzenia płodu. Andrzej Duda jest za zaostrzeniem przepisów w tej sprawie, jednak nie sprecyzował swojego stanowiska. 

Walka o zmianę przepisów

W debacie publicznej w ostatnich miesiącach prezentowane były dwa spojrzenia na tę kwestię. Pierwsze dotyczące całkowitego zakazu aborcji ze względu na uszkodzenie płodu oraz drugie, które zakłada, że spod tego przepisu wyjęte byłyby dzieci dotknięte zespołem Downa. Za pierwszą opcją opowiada się komitet inicjatywy #ZatrzymajAborcję, który we wrześniu rozpoczął zbiórkę podpisów nad stosownym projektem. Na jego czele stoi znana przeciwniczka aborcji Kaja Godek, która opowiada się za całkowitym zakazem aborcji ze względu na podejrzenie niepełnosprawności lub nieuleczalnego uszkodzenia płodu. Gdyby pomysł zyskał akceptację i został przyjęty przez Sejm, oznaczałby (przynajmniej teoretyczną) eliminację zjawiska aborcji w Polsce.

Zgodnie z danymi komitetu, wspomniana przyczyna (podejrzenie niepełnosprawności lub nieuleczalnego uszkodzenia płodu) odpowiada za aż 95 proc. przypadków terminacji ciąży w naszym kraju.

Zapisy tego projektu popiera Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. W rozmowie z Radiem Kraków, która odbyła się na początku października zadeklarował, że projekt zaostrzający przepisy antyaborcyjne trafi pod obrady Sejmu jeszcze w tej kadencji i gdy tak się stanie, Gowin zagłosuje za jej przyjęciem. 

Liberalny kontratak

Natomiast na początku sierpnia zawiadomienie o powstaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej „Ratujmy kobiety 2017” przyjął Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Na tej podstawie inicjatorzy projektu rozpoczęli ogólnopolską zbiórkę podpisów, poprzedzone powołaniem lokalnych zespołów i koordynatorów. Komitet inicjatywy ustawodawczej może zostać zarejestrowany przez Sejm po zdobyciu 1000 podpisów. Jeśli rejestracja przebiegnie pomyślnie, komitet ma trzy miesiące na zebranie minimalnej liczby stu tysięcy podpisów, co uprawnia do złożenia go w Sejmie w charakterze projektu obywatelskiego. 

Inicjatorzy liczą, że w tym roku, w związku z większą rozpoznawalnością grupy po Czarnych Protestach zeszłej jesieni, uda im się zebrać więcej podpisów. Ostatnio było to 250 tysięcy, a obecny cel ustawiono na pół miliona.

Wspomniany projekt zakłada - przywrócenie pełni praw reprodukcyjnych, prawo do legalnego przerwania ciąży do końca 12. tygodnia, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, łatwy i darmowy dostęp do antykoncepcji, wycofanie recept na antykoncepcję awaryjną oraz regulację stosowania klauzuli sumienia przez lekarzy-ginekologów.

Polecane dla Ciebie

Aborcja „eugeniczna” pod lupą TK

„Rzeczpospolita” poinformowała natomiast, że Trybunał Konstytucyjny zajmie się zgodnością tzw. przesłanki eugenicznej w przepisach aborcyjnych z ustawą zasadniczą. Taki wniosek złożył Bartłomiej Wróblewski z PiS, powołując się na orzeczenie Trybunału z 1997 roku, który wówczas uznał, że dokonywanie aborcji ze względów społecznych, tj. gdy matka znajduje się w trudnej sytuacji osobistej lub ciężkich warunkach życiowych, jest niezgodne z konstytucją. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Radio Maryja

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij