Karmienie butelką i piersią — wpływ na uzębienie
Joanna Łuniewska-Rajch

Karmienie butelką i piersią — wpływ na uzębienie

Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią jest znacznie zdrowsze dla dziecka niż karmienie mlekiem modyfikowanym. Jednak zdarza się, że karmienie przez matkę jest niemożliwe, na przykład ze względów zdrowotnych lub braku pokarmu. Część mam również samodzielnie podejmuje decyzję o karmieniu dziecka butelką. Jakie są różnice pomiędzy wpływem karmienia piersią a butelką na zdrowie jamy ustnej?

Zalety mleka matki

Wiele badań wykazało bardzo pozytywny wpływ mleka matki na rozwój dziecka. Zawiera ono składniki wzmacniające odporność malucha, chroniące przed rozwojem bakterii w jamie ustnej, dostarcza wiele minerałów i witamin, w najlepszy sposób odżywiając dziecko. Dodatkowo karmienie dziecka piersią zbliża je do matki, uspokaja, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i ciepła, co jest kluczowe w jego prawidłowym rozwoju.

Rozwój próchnicy

Mleko matki ma znacznie lepszy wpływ na zęby malucha niż mleko modyfikowane. Po pierwsze nie powoduje ono silnego spadku pH w jamie ustnej. W efekcie u malucha, który był karmiony piersią nie dochodzi zaraz po tym do rozpoczęcia procesu powstawania próchnicy. Co więcej mleko to zawiera składniki bakteriobójcze, na które wrażliwe są bakterie powodujące próchnicę. Należy pamiętać, że część z tych bakterii rozmnaża się w jamie ustnej malucha, który jeszcze nie ma zębów, osadzając się na błonach śluzowych lub powierzchni języka. 

Mleko modyfikowane jest natomiast kwasotwórcze. Powoduje ono znaczny spadek pH jamy ustnej po posiłku, sprzyjając w większym stopniu rozwojowi próchnicy. Poza tym butelka z mlekiem często jest dawana dzieciom, zwłaszcza trochę większym maluchom, na dłuższy czas. Zdarza się, że takie dziecko zasypia z butelką, a co za tym idzie również z pokarmem w jamie ustnej. W efekcie pożywienie pozostaje na powierzchni zębów. Nie jest to zazwyczaj możliwe w sytuacji picia mleka z piersi, ponieważ po ssaniu piersi dziecko mimowolnie, automatycznie połyka pokarm.

Wady zgryzu

Według niektórych opinii karmienie piersią nie tylko nie powoduje wad zgryzu, ale również przed nimi chroni. Pierś matki ze względu na swoją delikatną strukturę dopasowuje się do kształtu jamy ustnej malucha, umożliwiając mu wygodne, fizjologiczne ustawienie żuchwy. Poza tym nie wywiera ona nacisku na kościec, umożliwiając jego prawidłowy rozwój.

Problematyczne dla wielu matek jest dalsze karmienie piersią w momencie, kiedy dziecko zaczyna ząbkować. Najlepiej w takiej sytuacji przed rozpoczęciem karmienia pomasować dziąsła malucha, a w kiedy zacznie on gryźć zakończyć karmienie, ponieważ najprawdopodobniej jest już najedzony.

Podczas karmienia butelką sytuacja wygląda trochę inaczej. Bardzo istotny wpływ ma rodzaj smoczka jaki wybierzemy do butelki. Powinien on być jak najbardziej zbliżony kształtem do brodawki mamy. Najlepszym rozwiązaniem są smoczki anatomiczne, które w najlepszy sposób dopasowują się do kształtu jamy ustnej malucha. Podczas ssania nieznacznie się one wydłużają i napinają, przez co wymuszają pracę większej liczby mięśni twarzy dziecka. Smoczek nie powinien być również zbyt twardy, aby nie wymuszał konkretnego ułożenia buzi dziecka. Najlepiej jakby się w jak największym stopniu do niego dopasowywał.

Dodatkowo bardzo istotna jest technika jaką karmimy maleństwo. Jeśli maluch jest karmiony niepoprawnie może dojść do powstania wad zgryzu. Zdarza się, że podczas karmienia rodzic opiera butelkę o brodę dziecka. Takie postępowanie utrudnia wzrost doprzedni żuchwy i może skutkować powstawaniem tyłużuchwia. Z tego samego powodu nie należy podawać butelki dziecku leżącemu na plecach. W takiej pozycji żuchwa opada do dołu i przez cały okres karmienia pozostaje w nieprawidłowym położeniu względem szczęki, a mięśnie twarzy przyzwyczajają się do tej niefizjologicznej pozycji. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • 5 pomysłów na prezent, które ucieszą Twoje dziecko

  Jak wybrać prezent, by ucieszył obdarowaną osobę? Wybór nie jest łatwy, trudno przecież trafić w czyjś gust. Tym bardziej, jeśli obdarowaną osobą ma być dziecko. W tym przypadku możemy być pewni, że otrzymamy szczerą informacje zwrotną o tym, czy prezent spodobał się, czy okazał się nie trafiony.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Odwodnienie u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i zasady postępowania

  Odwodnienie u dzieci może pojawić się na skutek tzw. jelitówki, przewlekłych wymiotów, gorączki lub upałów przy niedostatecznej podaży płynów. Odwodnione dziecko odczuwa wzmożone pragnienie, jest apatyczne, senne, płacze bez łez, a także oddaje zmniejszoną ilość moczu. Co robić w przypadku wystąpienia odwodnienia u dziecka? W jaki sposób nawadniać dziecko?

 • Ochrona dziecka przed upałem – o czym warto pamiętać?

  Odwodnienie, potówki, poparzenia słoneczne czy udar cieplny – to konsekwencje złej ochrony dziecka w czasie upału. Co robić, aby do nich nie dopuścić? Dowiedz się więcej, jak możesz skutecznie ochronić dziecko przed upałem. 

 • Pediatra – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy lekarz dziecięcy POZ?

  Lekarz pediatra jest specjalistą w zakresie chorób wieku dziecięcego. Pediatra diagnozuje i leczy dzieci w wieku od 2. miesiąca życia do 18. roku życia. Rolą lekarza pediatry jest także profilaktyka, monitorowanie prawidłowego rozwoju i wzrostu oraz kwalifikacja do szczepień ochronnych. Lekarz pediatra przeprowadza także wizytę patronażową u dziecka po urodzeniu.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij