Karmienie butelką i piersią — wpływ na uzębienie
Joanna Łuniewska-Rajch

Karmienie butelką i piersią — wpływ na uzębienie

Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią jest znacznie zdrowsze dla dziecka niż karmienie mlekiem modyfikowanym. Jednak zdarza się, że karmienie przez matkę jest niemożliwe, na przykład ze względów zdrowotnych lub braku pokarmu. Część mam również samodzielnie podejmuje decyzję o karmieniu dziecka butelką. Jakie są różnice pomiędzy wpływem karmienia piersią a butelką na zdrowie jamy ustnej?

Zalety mleka matki

Wiele badań wykazało bardzo pozytywny wpływ mleka matki na rozwój dziecka. Zawiera ono składniki wzmacniające odporność malucha, chroniące przed rozwojem bakterii w jamie ustnej, dostarcza wiele minerałów i witamin, w najlepszy sposób odżywiając dziecko. Dodatkowo karmienie dziecka piersią zbliża je do matki, uspokaja, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i ciepła, co jest kluczowe w jego prawidłowym rozwoju.

Rozwój próchnicy

Mleko matki ma znacznie lepszy wpływ na zęby malucha niż mleko modyfikowane. Po pierwsze nie powoduje ono silnego spadku pH w jamie ustnej. W efekcie u malucha, który był karmiony piersią nie dochodzi zaraz po tym do rozpoczęcia procesu powstawania próchnicy. Co więcej mleko to zawiera składniki bakteriobójcze, na które wrażliwe są bakterie powodujące próchnicę. Należy pamiętać, że część z tych bakterii rozmnaża się w jamie ustnej malucha, który jeszcze nie ma zębów, osadzając się na błonach śluzowych lub powierzchni języka. 

Mleko modyfikowane jest natomiast kwasotwórcze. Powoduje ono znaczny spadek pH jamy ustnej po posiłku, sprzyjając w większym stopniu rozwojowi próchnicy. Poza tym butelka z mlekiem często jest dawana dzieciom, zwłaszcza trochę większym maluchom, na dłuższy czas. Zdarza się, że takie dziecko zasypia z butelką, a co za tym idzie również z pokarmem w jamie ustnej. W efekcie pożywienie pozostaje na powierzchni zębów. Nie jest to zazwyczaj możliwe w sytuacji picia mleka z piersi, ponieważ po ssaniu piersi dziecko mimowolnie, automatycznie połyka pokarm.

Polecane dla Ciebie

Wady zgryzu

Według niektórych opinii karmienie piersią nie tylko nie powoduje wad zgryzu, ale również przed nimi chroni. Pierś matki ze względu na swoją delikatną strukturę dopasowuje się do kształtu jamy ustnej malucha, umożliwiając mu wygodne, fizjologiczne ustawienie żuchwy. Poza tym nie wywiera ona nacisku na kościec, umożliwiając jego prawidłowy rozwój.

Problematyczne dla wielu matek jest dalsze karmienie piersią w momencie, kiedy dziecko zaczyna ząbkować. Najlepiej w takiej sytuacji przed rozpoczęciem karmienia pomasować dziąsła malucha, a w kiedy zacznie on gryźć zakończyć karmienie, ponieważ najprawdopodobniej jest już najedzony.

Podczas karmienia butelką sytuacja wygląda trochę inaczej. Bardzo istotny wpływ ma rodzaj smoczka jaki wybierzemy do butelki. Powinien on być jak najbardziej zbliżony kształtem do brodawki mamy. Najlepszym rozwiązaniem są smoczki anatomiczne, które w najlepszy sposób dopasowują się do kształtu jamy ustnej malucha. Podczas ssania nieznacznie się one wydłużają i napinają, przez co wymuszają pracę większej liczby mięśni twarzy dziecka. Smoczek nie powinien być również zbyt twardy, aby nie wymuszał konkretnego ułożenia buzi dziecka. Najlepiej jakby się w jak największym stopniu do niego dopasowywał.

Dodatkowo bardzo istotna jest technika jaką karmimy maleństwo. Jeśli maluch jest karmiony niepoprawnie może dojść do powstania wad zgryzu. Zdarza się, że podczas karmienia rodzic opiera butelkę o brodę dziecka. Takie postępowanie utrudnia wzrost doprzedni żuchwy i może skutkować powstawaniem tyłużuchwia. Z tego samego powodu nie należy podawać butelki dziecku leżącemu na plecach. W takiej pozycji żuchwa opada do dołu i przez cały okres karmienia pozostaje w nieprawidłowym położeniu względem szczęki, a mięśnie twarzy przyzwyczajają się do tej niefizjologicznej pozycji. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij