Karmienie butelką i piersią — wpływ na uzębienie
Joanna Łuniewska-Rajch

Karmienie butelką i piersią — wpływ na uzębienie

Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią jest znacznie zdrowsze dla dziecka niż karmienie mlekiem modyfikowanym. Jednak zdarza się, że karmienie przez matkę jest niemożliwe, na przykład ze względów zdrowotnych lub braku pokarmu. Część mam również samodzielnie podejmuje decyzję o karmieniu dziecka butelką. Jakie są różnice pomiędzy wpływem karmienia piersią a butelką na zdrowie jamy ustnej?

Zalety mleka matki

Wiele badań wykazało bardzo pozytywny wpływ mleka matki na rozwój dziecka. Zawiera ono składniki wzmacniające odporność malucha, chroniące przed rozwojem bakterii w jamie ustnej, dostarcza wiele minerałów i witamin, w najlepszy sposób odżywiając dziecko. Dodatkowo karmienie dziecka piersią zbliża je do matki, uspokaja, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i ciepła, co jest kluczowe w jego prawidłowym rozwoju.

Rozwój próchnicy

Mleko matki ma znacznie lepszy wpływ na zęby malucha niż mleko modyfikowane. Po pierwsze nie powoduje ono silnego spadku pH w jamie ustnej. W efekcie u malucha, który był karmiony piersią nie dochodzi zaraz po tym do rozpoczęcia procesu powstawania próchnicy. Co więcej mleko to zawiera składniki bakteriobójcze, na które wrażliwe są bakterie powodujące próchnicę. Należy pamiętać, że część z tych bakterii rozmnaża się w jamie ustnej malucha, który jeszcze nie ma zębów, osadzając się na błonach śluzowych lub powierzchni języka. 

Mleko modyfikowane jest natomiast kwasotwórcze. Powoduje ono znaczny spadek pH jamy ustnej po posiłku, sprzyjając w większym stopniu rozwojowi próchnicy. Poza tym butelka z mlekiem często jest dawana dzieciom, zwłaszcza trochę większym maluchom, na dłuższy czas. Zdarza się, że takie dziecko zasypia z butelką, a co za tym idzie również z pokarmem w jamie ustnej. W efekcie pożywienie pozostaje na powierzchni zębów. Nie jest to zazwyczaj możliwe w sytuacji picia mleka z piersi, ponieważ po ssaniu piersi dziecko mimowolnie, automatycznie połyka pokarm.

Wady zgryzu

Według niektórych opinii karmienie piersią nie tylko nie powoduje wad zgryzu, ale również przed nimi chroni. Pierś matki ze względu na swoją delikatną strukturę dopasowuje się do kształtu jamy ustnej malucha, umożliwiając mu wygodne, fizjologiczne ustawienie żuchwy. Poza tym nie wywiera ona nacisku na kościec, umożliwiając jego prawidłowy rozwój.

Problematyczne dla wielu matek jest dalsze karmienie piersią w momencie, kiedy dziecko zaczyna ząbkować. Najlepiej w takiej sytuacji przed rozpoczęciem karmienia pomasować dziąsła malucha, a w kiedy zacznie on gryźć zakończyć karmienie, ponieważ najprawdopodobniej jest już najedzony.

Podczas karmienia butelką sytuacja wygląda trochę inaczej. Bardzo istotny wpływ ma rodzaj smoczka jaki wybierzemy do butelki. Powinien on być jak najbardziej zbliżony kształtem do brodawki mamy. Najlepszym rozwiązaniem są smoczki anatomiczne, które w najlepszy sposób dopasowują się do kształtu jamy ustnej malucha. Podczas ssania nieznacznie się one wydłużają i napinają, przez co wymuszają pracę większej liczby mięśni twarzy dziecka. Smoczek nie powinien być również zbyt twardy, aby nie wymuszał konkretnego ułożenia buzi dziecka. Najlepiej jakby się w jak największym stopniu do niego dopasowywał.

Dodatkowo bardzo istotna jest technika jaką karmimy maleństwo. Jeśli maluch jest karmiony niepoprawnie może dojść do powstania wad zgryzu. Zdarza się, że podczas karmienia rodzic opiera butelkę o brodę dziecka. Takie postępowanie utrudnia wzrost doprzedni żuchwy i może skutkować powstawaniem tyłużuchwia. Z tego samego powodu nie należy podawać butelki dziecku leżącemu na plecach. W takiej pozycji żuchwa opada do dołu i przez cały okres karmienia pozostaje w nieprawidłowym położeniu względem szczęki, a mięśnie twarzy przyzwyczajają się do tej niefizjologicznej pozycji. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Katar u niemowlaka – przyczyny i domowe sposoby

  Katar u niemowlaka może mieć różne przyczyny, najczęstszą z nich są niegroźne infekcje wirusowe. Duża ilość zalegającej wydzieliny powoduje trudności z oddychaniem, a to z kolei wywołuje rozdrażnienie dziecka, uniemożliwia spokojny sen, utrudnia karmienie. Wśród sposobów walki z katarem u niemowlęcia znajdują się m.in. stosowanie wody morskiej do nosa, kropli do nosa, plastrów do aromaterapii czy inhalacje. 

 • Zaburzenia łaknienia u dzieci – co robić, gdy dziecko jest niejadkiem?

  Zaburzenia łaknienia u dzieci, objawiające się obniżonym apetytem lub wybiórczością pokarmową, mogą mieć rozmaite przyczyny. Mogą być stanem fizjologicznym, niewymagającym leczenia (często dotyczy to dzieci w wieku od 1 do 5 lat), lecz mogą również być objawem choroby (np. schorzeń układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego). Problemy z apetytem nierzadko towarzyszą dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mogą mieć także podłoże emocjonalne. Zaburzenia łaknienia często wymagają wielospecjalistycznego podejścia – współpracy pediatry, lekarzy specjalistów, logopedy, psychologa.

 • Dysplazja stawu biodrowego – przyczyny i objawy. Leczenie wady wrodzonej stawu biodrowego

  Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada wrodzona wykrywana u noworodków, która pogłębia się wraz z rozwojem dziecka. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców, może być jednostronna lub dwustronna, a nieleczona może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz do przewlekłego bólu i problemów z poruszaniem się. Dysplazja biodra, jeśli jest wcześnie wykryta, rokuje całkowity powrót do zdrowia.  Jak rozpoznać dysplazję stawów biodrowych?

 • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

  Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

 • USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

  Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

 • Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

  Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych. Kiedy ruszą szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij