Licówki — czym są i jak wygląda leczenie?
Joanna Łuniewska-Rajch

Licówki — czym są i jak wygląda leczenie?

Piękny, śnieżnobiały uśmiech jest marzeniem prawie każdego pacjenta. Niestety uzyskanie go często wiąże się z długotrwałym leczeniem, niejednokrotnie zarówno ortodontycznym, chirurgicznym, jak i protetycznym. Licówki protetyczne są rozwiązaniem, które cały ten proces znacznie skracają. Ukrywają one wszelkie niedoskonałości w uzębieniu pacjenta dając rewelacyjny efekt estetyczny.

Czym są licówki?

Licówki to cienkie płatki wykonane z porcelany lub kompozytu, które przykleja się na przednią (policzkową lub wargową) część zębów. Dzięki temu zmienia się zarówno kształt, kolor, jak i ustawienie zębów, na odpowiadające życzeniom pacjenta. 

Dla kogo są licówki?

Ważnym jest, aby pamiętać że licówek nie można wykonywać w każdej sytuacji, a nieprawidłowo wykonane mogą wyrządzić w dłuższej perspektywie więcej szkód niż korzyści.

Przy pomocy licówek można zmienić wszelkie drobne niedoskonałości dotyczące zębów. Świetnie się sprawdzają u pacjentów z niewielkimi niedorozwojami zębów (np. małymi dwójkami), osób z przebarwionymi zębami (m. in. po leczeniu endodontycznym, kiedy to ząb z czasem ciemnieje).

Licówki również są dobrym rozwiązaniem u osób mających lekko zaburzony kształt koron zębów — korony skrócone, zmniejszone, zwężone. Wykorzystuje się je również w celu zmniejszenia lub całkowitego zamknięta przerw między zębami (w tym diastemy). Dodatkowo można je stosować u pacjentów z niewielkimi stłoczeniami zębów — w celu wyrównania linii siekaczy. Jednak przy bardziej zaawansowanych wadach zgryzu nie można licówkami zastępować prawidłowego leczenia ortodontycznego, ponieważ nieprawidłowe obciążenie zębów może skutkować stanami chorobowymi. 

Licówki nie są również wskazane w zębach mocno zniszczonych.

Nie należy ich wykonywać, gdy znaczna część zęba jest zniszczona próchnicowo, czy też kiedy ząb zawiera bardzo dużo wypełnień. W takim wypadku należy stosować korony protetyczne. Licówek również nie powinny mieć osoby z parafunkcjami — zgrzytające zębami (chorzy na bruksizm), mocno zaciskające zęby, obgryzające paznokcie lub końcówki ołówków. Grozi to bowiem szybkim odłamaniem się licówek. 

Polecane dla Ciebie

Jak wygląda leczenie?

Wykonywanie zabiegu jest stosunkowo szybkie i mało inwazyjne. Cały czas leczenia zależy od tego, jak bardzo skomplikowane będą zmiany u pacjenta oraz ile licówek się wykonuje. Dodatkowo znaczący wpływ ma fakt, czy licówka będzie robiona przez lekarza czy też przez technika dentystycznego w laboratorium. 

Klasycznie na pierwszej wizycie lekarz ustala z pacjentem dalszy plan leczenia. Ważnym jest, aby pacjent zrozumiał, że podjęte decyzje są ostateczne i nieodwracalne. Jeżeli np. pacjent chciałby wybielać pozostałe zęby, należy to wykonać przed rozpoczęciem leczenia protetycznego – tak, aby kolor licówek odpowiadał barwie pozostałych zębów w uśmiechu. Ważne jest również przed rozpoczęciem leczenia protetycznego zakończenie niezbędnego leczenia zachowawczego oraz przeprowadzenie diagnostyki radiologicznej. 

W przypadku, kiedy wykonuje się licówki mające wnieść większe zmiany w wyglądzie pacjenta często wykonuje się tymczasową „makietę” – nakładkę na zęby, którą pacjent nosi kilka dni, aby sprawdzić, czy w pełni zaakceptuje zmiany, czy też nie ma jakiś większych uwag. 

Następnie przygotowuje się zęby do wykonania licówek. Preparowanie zębów zazwyczaj jest mało inwazyjne i może obejmować jedynie zmatowienie powierzchni szkliwa. Po opracowaniu zębów lekarz pobiera wycisk, na podstawie którego technik przygotuje uzupełnienia protetyczne. Na czas kilku dni oczekiwania na gotowe prace pacjentowi najczęściej zakłada się uzupełnienia protetyczne. Następnie pacjent wraca ponownie do gabinetu w celu zacementowania ostatecznych prac. Podsumowując całość leczenia obejmuje od około 2 do 4 wizyt. 

Pacjent posiadający licówki powinien o nie dbać tak, jak o własne zęby. Należy je dokładnie oczyszczać szczoteczką do zębów kilka razy dziennie, a przestrzenie międzyzębowe nitkować. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej znacznie mniejsza czas utrzymania licówek i może skutkować powstaniem próchnicy w leczonych zębach lub rozwinięciem się choroby przyzębia.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Mycie zębów – poznaj techniki prawidłowego szczotkowania zębów

    Profilaktyka chorób przyzębia oraz próchnicy w znacznym stopniu opiera się na dokładnym usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów. Najczęściej efekt taki osiągany jest poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele technik szczotkowania zębów, różniących się od siebie kierunkami ruchów główki szczoteczki.

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij