Woda w kolanie - objawy, przyczyny i leczenie
Mateusz Burak

Woda w kolanie - objawy, przyczyny i leczenie

Woda w kolanie to większa ilość płynu stawowego, który pojawia się z różnych powodów, głównie na skutek stanu zapalnego lub przeciążenia. Stan ten objawia się obrzękiem, bólem i sztywnością stawu kolanowego. Jak zatem leczyć wodę w kolanie? Czy istnieją na tę przypadłość skuteczne domowe sposoby? Podpowiadamy.

Kontuzje, urazy i dolegliwości bólowe kolana są nierzadkimi tematami spotykanymi zarówno wśród sportowców, jak i osób nieuprawiających sportu wyczynowo. Kolano to złożony staw, który ze względu na swoją lokalizację i pełnione funkcje jest mocno narażony na uszkodzenie. Podlega również szybkiej eksploatacji, a zmiany w nim zachodzące są przyczyną bólu u osób starszych.

Czym jest woda w kolanie? Skąd się bierze?

Nadmiar płynu gromadzącego się w stawie kolanowym określany bywa często jako woda w kolanie. Zazwyczaj towarzyszą mu obrzęk lub opuchlizna stawu. Pracownicy medyczni nazywają to schorzenie także wysiękiem w stawie kolanowym, co wydaje się być najbardziej poprawnym nazewnictwem dla potocznego określenia – woda w kolanie.

Czy woda w kolanie jest niebezpieczna?

Opuchnięte kolano z nadmiarem zgromadzonego płynu może być wynikiem wielu patologicznych stanów, np. urazów spowodowanych przeciążeniem lub schorzeniem. By dokładnie poznać przyczynę obrzęku kolana, najczęściej potrzebny jest test próbki płynu pod kątem infekcji, choroby lub kontuzji.

Czy woda w kolanie „zejdzie sama”? W niektórych przypadkach usunięcie części wysięku może pomóc zmniejszyć ból i sztywność. Po poznaniu dokładnej przyczyny rozpoczyna się właściwy proces leczenia.

Objawy obecności wody w kolanie

Oznaki i objawy wody w kolanie obejmują:

  • obrzęk,
  • wyraźne nabrzmienie skóry wokół struktury rzepki,
  • sztywność – kiedy staw kolanowy zawiera nadmiar płynu, to utrudnione staje się całkowite zgięcie lub wyprostowanie kolana,
  • ból – w zależności od przyczyny nagromadzenia się płynu kolano może być tak bolesne, że nie da się go obciążać.
W sytuacji, kiedy odpoczynek i okłady z lodem nie przyniosą żadnych rezultatów, a obrzęk zaczyna narastać, należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą.

Powiązane produkty

Przyczyny powstawania wody w kolanie

Od czego powstaje woda w kolanie? Bardzo wiele problemów – od urazów po choroby – powoduje obrzęk kolana. Gromadzenie się wody w stawie to często również wynik kontuzji. Do takich należą:

  • zerwane więzadło krzyżowe przednie (ACL),
  • uszkodzenie chrząstki stawowej,
  • złamanie kości.

Poza tym do przyczyn wody w kolanie można zaliczyć schorzenia i patologiczne stany, które obejmują:

  • zapalenie kości i stawów,
  • reumatyzm,
  • infekcje,
  • zapalenie torebki stawowej,
  • cysty,
  • guzy, nowotwory.
Zadbaj o swoje stawy z DOZ.pl: Kolagen wzbogacony o witaminy.

Do czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo obrzęku kolana, zaliczamy:

  • podeszły wiek,
  • uprawianie sportów wyczynowych,
  • otyłość,
  • nadwagę.

Najczęstszą przyczyną gromadzenia się wody w kolanie u dziecka jest przeciążenie.

Konsekwencją gromadzenia się wody w kolanie może być zanik mięśni ud czy występowanie torbieli Bakera.

Woda w kolanie – rozpoznanie i diagnostyka

Jak rozpoznać wodę w kolanie? Lekarz prawdopodobnie zacznie od badania fizykalnego. Następnie konieczne jest wykonanie testów, aby móc poznać przyczynę obrzęku. Bardzo pomocne są badania obrazowe. Obejmują one zdjęcia rentgenowskie. Rentgenodiagnostyka pozwala wykluczyć złamania oraz zwichnięcia. Badanie ultrasonograficzne umożliwia wykrycie zaburzeń i dysfunkcji związanych z uszkodzeniem ścięgien oraz więzadeł. Rezonans magnetyczny szczegółowo analizuje tkanki miękkie – taka ocena nie jest możliwa do uchwycenia na zdjęciu rentgenowskim.

Do ewakuacji płynu ze stawu kolanowego służy igła. Po usunięciu lub pobraniu próbki płynu poddaje się go dalszemu badaniu. Sprawdza się zawartość pod kątem obecności krwi, która może pochodzić z ewentualnych urazów lub zaburzeń związanych z procesem krzepnięcia. Bakterie obecne w płynie stawowym mogą wywoływać infekcje. Kryształy pirofosforanu wapnia w składzie „wody” najpewniej będą oznaką dny moczanowej.

Woda w kolanie – leczenie

Leczenie wody w kolanie jest uzależnione od przyczyny obrzęku, jego nasilenia oraz historii choroby. Terapia w postaci wykorzystania zasobów fizjoterapii w formie ćwiczeń izometrycznych oraz zabiegów fizykalnych może przyczynić się do poprawy kondycji i funkcji stawu kolanowego.

W niektórych przypadkach będzie potrzebne leczenie chirurgiczne. Wówczas redukcję obrzęku uzyskuje się przez artrocentezę, czyli usunięcie nadmiaru płynu. Dzięki zabiegowi zostaje zredukowany nacisk na staw. Następnie lekarz może zadecydować o iniekcji do stawu kortykosteroidów w celu ograniczenia stanu zapalnego. Lekarzem, który wykonuje takie procedury, zwykle jest chirurg lub ortopeda traumatolog.

Innym zabiegiem może być artroskopia. Procedura ta polega na wprowadzeniu przez małe nacięcie oświetlonej rurki do wnętrza stawu. Narzędzia, które są dołączone do artroskopu, pomagają usunąć luźną tkankę lub naprawić obecne uszkodzenie kolana.

Nieleczona woda w kolanie może powodować poważne problemy, od dolegliwości bólowych aż po stan, w którym nie można chodzić.

Domowe sposoby na wodę w kolanie

Jak samemu pozbyć się wody w kolanie? Dobrym sposobem na pewno jest odpoczynek i unikanie obciążenia kolana. Pomocne może okazać się dodatkowo stosowanie okładów z woreczków z lodem. Podobnie zadziała wykorzystanie okładów z liści młodej kapusty. Maść ichtiolowa oraz inne maści na wodę w kolanie, takie jak preparaty zawierające wyciąg z nagietka czy żywokostu, to zdecydowanie efektywne sposoby na redukcję obrzęku.

Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie mieszanki żółtka z solą i kurkumą do wykonania okładu na kolano. Należy wówczas całość zawinąć bandażem i pozostawić na kilka godzin.

Maść końska o działaniu rozgrzewającym w przypadku obecności cech stanu zapalnego nie będzie dobrym pomysłem.

Sprawdź na DOZ.pl: Leki na ból mięśni i stawów.
  1. G. Woolhead, R. Gooberman-Hill, P. Dieppe, G. Hawker, Night pain in hip and knee osteoarthritis: a focus group study, „Arthritis Care & Research”, nr 62 2010.
  2. W. Calmbach, M. Hutchens, Evaluation of patients presenting with knee pain: part 1. History, physical examination, radiographs and laboratory tests, „American Family Physician”, nr 68 2003.
  3. T. Shybut, E. J. Strauss, Surgical management of meniscal tears, „Bulletin of the NYU Hospital for Joint Diseases”, nr 69 2011.
  4. C. M. Phan, T. M. Link, G. Blumenkrantz i in., MR imaging findings in the follow-up of patients with different stages of knee osteoarthritis and the correlation with clinical symptoms, „European Radiology”, nr 16 2006.
  5. M. Pallis, S. J. Svodoba, K. L. Cameron, B. D. Owens, Survival comparison of allograft and autograft anterior cruciate ligament reconstruction at the United States Military Academy, „The American Journal of Sports Medicine”, nr 40 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

    Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

  • Stan podgorączkowy – czy i jak zmniejszać? Przyczyny

    Stan podgorączkowy, czyli sytuacja, kiedy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza, jest często wynikiem reakcji organizmu na infekcję lub stan zapalny. Niepewność, skąd się bierze i co oznacza, może budzić lęk, szczególnie gdy dotyczy osób w delikatnych okresach życia, takich jak ciąża, okres niemowlęcy czy rekonwalescencja po operacji. Czym jest stan podgorączkowy oraz jak i czy w ogóle go leczyć?

  • Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

    Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

  • Glista ludzka – objawy glistnicy. Rozpoznanie, badania, leczenie zakażenia glistą ludzką

    Glista ludzka to pasożyt z rodzaju nicieni bytujący w jelicie cienkim. Glistnica, czyli choroba wywoływana przez glistę ludzką, zaliczana jest do tzw. chorób brudnych rąk – do zarażenia glistą ludzką dochodzi bowiem najczęściej, gdy nie umyjemy rąk po kontakcie z ziemią bądź zjemy nieumyte warzywo czy owoc, na powierzchni którego znajdują się jaja glisty. Szczególnie narażone są na to dzieci. Objawy glistnicy to bóle brzucha, zaparcia i/lub biegunka, nudności, brak apetytu, a także duszności czy przewlekły ból gardła.

  • Borowik szatański – charakterystyka. Jak poznać objawy zatrucia?

    Borowik szatański, szatan, diablik, smoczy łeb – nie bez powodu ma tak złowieszcze nazwy – należy do grupy grzybów trujących, które po spożyciu mogą wywołać silne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i nie tylko. Jak odróżnić borowika szatańskiego od szlachetnego? Jakie są objawy zatrucia borowikiem szatańskim? Co zrobić, gdy dojdzie do zatrucia? Podpowiadamy.

  • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

    Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

  • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

    Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

  • Jak wzmocnić stawy w okresie menopauzy?

    Menopauza to trudny czas w życiu każdej kobiety. Wygasająca czynność jajników prowadzi do zahamowania cyklu menstruacyjnego, ale powoduje również wiele uporczywych objawów. Jednym z nich są bóle stawów. Odpowiednia dieta i suplementacja składników o korzystnym wpływie na stawy pomogą w łagodzeniu sztywności i dolegliwości bólowych. A to pozwoli zachować aktywność fizyczną, która w okresie menopauzy jest szczególnie istotna.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij