Woda w kolanie - objawy, przyczyny i leczenie
Mateusz Burak

Woda w kolanie - objawy, przyczyny i leczenie

Woda w kolanie to większa ilość płynu stawowego, który pojawia się z różnych powodów, głównie na skutek stanu zapalnego lub przeciążenia. Stan ten objawia się obrzękiem, bólem i sztywnością stawu kolanowego. Jak zatem leczyć wodę w kolanie? Czy istnieją na tę przypadłość skuteczne domowe sposoby? Podpowiadamy.

Kontuzje, urazy i dolegliwości bólowe kolana są nierzadkimi tematami spotykanymi zarówno wśród sportowców, jak i osób nieuprawiających sportu wyczynowo. Kolano to złożony staw, który ze względu na swoją lokalizację i pełnione funkcje jest mocno narażony na uszkodzenie. Podlega również szybkiej eksploatacji, a zmiany w nim zachodzące są przyczyną bólu u osób starszych.

Czym jest woda w kolanie? Skąd się bierze?

Nadmiar płynu gromadzącego się w stawie kolanowym określany bywa często jako woda w kolanie. Zazwyczaj towarzyszą mu obrzęk lub opuchlizna stawu. Pracownicy medyczni nazywają to schorzenie także wysiękiem w stawie kolanowym, co wydaje się być najbardziej poprawnym nazewnictwem dla potocznego określenia – woda w kolanie.

Czy woda w kolanie jest niebezpieczna?

Opuchnięte kolano z nadmiarem zgromadzonego płynu może być wynikiem wielu patologicznych stanów, np. urazów spowodowanych przeciążeniem lub schorzeniem. By dokładnie poznać przyczynę obrzęku kolana, najczęściej potrzebny jest test próbki płynu pod kątem infekcji, choroby lub kontuzji.

Czy woda w kolanie „zejdzie sama”? W niektórych przypadkach usunięcie części wysięku może pomóc zmniejszyć ból i sztywność. Po poznaniu dokładnej przyczyny rozpoczyna się właściwy proces leczenia.

Objawy obecności wody w kolanie

Oznaki i objawy wody w kolanie obejmują:

 • obrzęk,
 • wyraźne nabrzmienie skóry wokół struktury rzepki,
 • sztywność – kiedy staw kolanowy zawiera nadmiar płynu, to utrudnione staje się całkowite zgięcie lub wyprostowanie kolana,
 • ból – w zależności od przyczyny nagromadzenia się płynu kolano może być tak bolesne, że nie da się go obciążać.
W sytuacji, kiedy odpoczynek i okłady z lodem nie przyniosą żadnych rezultatów, a obrzęk zaczyna narastać, należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą.

Powiązane produkty

Przyczyny powstawania wody w kolanie

Od czego powstaje woda w kolanie? Bardzo wiele problemów – od urazów po choroby – powoduje obrzęk kolana. Gromadzenie się wody w stawie to często również wynik kontuzji. Do takich należą:

 • zerwane więzadło krzyżowe przednie (ACL),
 • uszkodzenie chrząstki stawowej,
 • złamanie kości.

Poza tym do przyczyn wody w kolanie można zaliczyć schorzenia i patologiczne stany, które obejmują:

 • zapalenie kości i stawów,
 • reumatyzm,
 • infekcje,
 • zapalenie torebki stawowej,
 • cysty,
 • guzy, nowotwory.
Zadbaj o swoje stawy z DOZ.pl: Kolagen wzbogacony o witaminy.

Do czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo obrzęku kolana, zaliczamy:

 • podeszły wiek,
 • uprawianie sportów wyczynowych,
 • otyłość,
 • nadwagę.

Najczęstszą przyczyną gromadzenia się wody w kolanie u dziecka jest przeciążenie.

Konsekwencją gromadzenia się wody w kolanie może być zanik mięśni ud czy występowanie torbieli Bakera.

Woda w kolanie – rozpoznanie i diagnostyka

Jak rozpoznać wodę w kolanie? Lekarz prawdopodobnie zacznie od badania fizykalnego. Następnie konieczne jest wykonanie testów, aby móc poznać przyczynę obrzęku. Bardzo pomocne są badania obrazowe. Obejmują one zdjęcia rentgenowskie. Rentgenodiagnostyka pozwala wykluczyć złamania oraz zwichnięcia. Badanie ultrasonograficzne umożliwia wykrycie zaburzeń i dysfunkcji związanych z uszkodzeniem ścięgien oraz więzadeł. Rezonans magnetyczny szczegółowo analizuje tkanki miękkie – taka ocena nie jest możliwa do uchwycenia na zdjęciu rentgenowskim.

Do ewakuacji płynu ze stawu kolanowego służy igła. Po usunięciu lub pobraniu próbki płynu poddaje się go dalszemu badaniu. Sprawdza się zawartość pod kątem obecności krwi, która może pochodzić z ewentualnych urazów lub zaburzeń związanych z procesem krzepnięcia. Bakterie obecne w płynie stawowym mogą wywoływać infekcje. Kryształy pirofosforanu wapnia w składzie „wody” najpewniej będą oznaką dny moczanowej.

Woda w kolanie – leczenie

Leczenie wody w kolanie jest uzależnione od przyczyny obrzęku, jego nasilenia oraz historii choroby. Terapia w postaci wykorzystania zasobów fizjoterapii w formie ćwiczeń izometrycznych oraz zabiegów fizykalnych może przyczynić się do poprawy kondycji i funkcji stawu kolanowego.

W niektórych przypadkach będzie potrzebne leczenie chirurgiczne. Wówczas redukcję obrzęku uzyskuje się przez artrocentezę, czyli usunięcie nadmiaru płynu. Dzięki zabiegowi zostaje zredukowany nacisk na staw. Następnie lekarz może zadecydować o iniekcji do stawu kortykosteroidów w celu ograniczenia stanu zapalnego. Lekarzem, który wykonuje takie procedury, zwykle jest chirurg lub ortopeda traumatolog.

Innym zabiegiem może być artroskopia. Procedura ta polega na wprowadzeniu przez małe nacięcie oświetlonej rurki do wnętrza stawu. Narzędzia, które są dołączone do artroskopu, pomagają usunąć luźną tkankę lub naprawić obecne uszkodzenie kolana.

Nieleczona woda w kolanie może powodować poważne problemy, od dolegliwości bólowych aż po stan, w którym nie można chodzić.

Domowe sposoby na wodę w kolanie

Jak samemu pozbyć się wody w kolanie? Dobrym sposobem na pewno jest odpoczynek i unikanie obciążenia kolana. Pomocne może okazać się dodatkowo stosowanie okładów z woreczków z lodem. Podobnie zadziała wykorzystanie okładów z liści młodej kapusty. Maść ichtiolowa oraz inne maści na wodę w kolanie, takie jak preparaty zawierające wyciąg z nagietka czy żywokostu, to zdecydowanie efektywne sposoby na redukcję obrzęku.

Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie mieszanki żółtka z solą i kurkumą do wykonania okładu na kolano. Należy wówczas całość zawinąć bandażem i pozostawić na kilka godzin.

Maść końska o działaniu rozgrzewającym w przypadku obecności cech stanu zapalnego nie będzie dobrym pomysłem.

Sprawdź na DOZ.pl: Leki na ból mięśni i stawów.
 1. G. Woolhead, R. Gooberman-Hill, P. Dieppe, G. Hawker, Night pain in hip and knee osteoarthritis: a focus group study, „Arthritis Care & Research”, nr 62 2010.
 2. W. Calmbach, M. Hutchens, Evaluation of patients presenting with knee pain: part 1. History, physical examination, radiographs and laboratory tests, „American Family Physician”, nr 68 2003.
 3. T. Shybut, E. J. Strauss, Surgical management of meniscal tears, „Bulletin of the NYU Hospital for Joint Diseases”, nr 69 2011.
 4. C. M. Phan, T. M. Link, G. Blumenkrantz i in., MR imaging findings in the follow-up of patients with different stages of knee osteoarthritis and the correlation with clinical symptoms, „European Radiology”, nr 16 2006.
 5. M. Pallis, S. J. Svodoba, K. L. Cameron, B. D. Owens, Survival comparison of allograft and autograft anterior cruciate ligament reconstruction at the United States Military Academy, „The American Journal of Sports Medicine”, nr 40 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

 • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

  Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

 • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

  Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

 • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

  Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

 • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

  Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij