Stymulacja wzroku niemowlaka
Roman Wodowski

Stymulacja wzroku niemowlaka

Noworodek widzi jedynie mglisty zarys tego, co osoba dorosła. Do końca pierwszego roku życia rozwój tych początkowo niedoskonałych funkcji widzenia przechodzi imponującą, wręcz etapową przemianę. Warto znać poszczególne stadia i wiedzieć jak wspierać doskonalenie się tego procesu. Czy rzeczywiście mądrym rozwiązaniem są kolorowe karuzele i pstrokate zabawki wieszane nad dzieckiem już w pierwszych dniach jego życia? A może lepsze są dla niego te nieskomplikowane, czarno-białe?

Jak widzi noworodek i niemowlę?

W przypadku małych dzieci trudno o szablonowy rozwój. W każdym przypadku przebiega to bardzo indywidualnie, dlatego nie należy trzymać się kurczowo sztywnych ram i porównywać (zwłaszcza jeśli wśród znajomych są dzieci w podobnym wieku). Nie zmienia to jednak faktu, że istnieją pewne wspólne prawidłowości i orientacyjny czas nabywania niektórych, wzrokowych umiejętności. Mianowicie, w pierwszym miesiącu życia dziecka można zaobserwować, że maluszek stopniowo zaczyna zwracać uwagę na światła i odwracać głowę w tym właśnie kierunku (np. w stronę lampy czy jasnego okna). Oczywiście lepiej widzi to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia (to tzw. widzenie peryferyjne) niż w centrum. Zmienia się to jednak w ciągu najbliższych tygodni, ponieważ powyżej pierwszego miesiąca niemowlę dostrzega już przedmioty ustawione na wprost jego oczu, a pod koniec drugiego - zaczyna śledzić je oczyma. Wtedy też nawiązuje z rodzicami kontakt wzrokowy i nagradza mamę, tatę uśmiechem. W trzecim - czwartym miesiącu życia niemowlę zaczyna wyciągać rączki w kierunku wiszących przedmiotów, a następnie niezgrabnie je chwyta. Ta „niezgrabność” jest zupełnie normalna. Niemowlę, które widzi prawidłowo, sięga po przedmiot zakrzywionym ruchem rączki (po łuku). W tym samym okresie dziecko zaczyna także oglądać swoje rączki, zbliża i oddala je od oczu. Około szóstego miesiąca życia dziecko zaczyna już odróżniać osoby bliskie, a około dziewiątego (a nawet wcześniej) wykazuje nieufność w stosunku do osób obcych. 

Jak stymulować wzrok maluszka?

Pierwsze pół roku życia jest bardzo ważne w rozwoju dziecka, dlatego trzeba zadbać o dostarczenie mu odpowiednich bodźców wzrokowych. Rozwój wzroku niemowlęcia należy stymulować bardzo ostrożnie, nie narażając dziecka na nadmiar bodźców. Kilkutygodniowe dziecko dobrze widzi kontrastowe zestawienia czerni i bieli, pod warunkiem, że wzory są duże. Dlatego też w tym okresie życia najlepszym wyborem są kontrastowe książeczki harmonijki albo czarno-białe mobile. Te ostatnie mogą mieć postać białych kul z czarnymi kropkami. Może to być także szachownica. W drugim miesiącu życia uwagę maluszka przykuwają już jednolite, ale intensywne kolory. Kiedy maluszek sięga już po zabawki i korzysta z maty edukacyjnej, starajmy się wieszać nad nim, na pałąku, symetrycznie jedną mądrze dobraną zabawkę. Nie atakujmy go kilkoma zawieszkami jednocześnie. W drugim półroczu wzrok wyostrza się już do tego stopnia, że dziecko zauważa mały szczegół na zabawce. Proponujmy mu wtedy zabawki manipulacyjne. Trzeba w nich coś przekręcić, nacisnąć. Takie zabawki doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową. W tym okresie maluszek poznaje też związki przyczynowo-skutkowe (dobre będą więc subtelne grzechotki, karuzela z poruszającymi się zabawkami nad łóżeczkiem). 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij