Metaliczny posmak w ustach – przyczyny, leczenie, co oznacza posmak metalu w ustach
Smak jest jednym z pięciu zmysłów ludzkiego organizmu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie ocenić, jak smakuje dana potrawa, czy jest słodka, słona, kwaśna czy gorzka. Za odbiór doznań smakowych odpowiedzialne są w naszym organizmie receptory zmysłu smaku, zlokalizowane w kubkach smakowych, które znajdują się na naszym języku, jak również, choć w mniejszej ilości, mieszczą się na podniebieniu, w nabłonku gardła, w nagłośni oraz w górnej części przełyku.
Jak działają kubki smakowe u człowieka?
Liczba kubków smakowych u dorosłego człowieka wynosi około 10 tysięcy. Kubki smakowe odpowiedzialne za smak gorzki zlokalizowane są głównie w tylnej części języka (nasada języka), kubki smakowe warunkujące smak kwaśny mieszczą się natomiast w największej ilości po bokach języka. Smak słodki odczuwany jest przez kubki smakowe zlokalizowane na czubku języka, zaś smak słony obejmuje w największej ilości przód i boki języka.
Należy pamiętać o tym, że wrażliwość na różne smaki jest uwarunkowana genetycznie, dotyczy to zwłaszcza smaku gorzkiego i słodkiego. Każdy z nas zatem może różnie odbierać smak poszczególnych potraw. Dla jednego z nas coś może być tak gorzkie, że nie będzie nadawało się do jedzenia, podczas gdy ta sama potrawa dla innego człowieka będzie bardzo dobra i zostanie zjedzona z dużym apetytem.
Zmysł smaku jest ściśle połączony ze zmysłem węchu - każdy z nas przecież wie, że często, mając katar i zapchany nos, mamy problem z ocenieniem, jak smakuje dany produkt, po prostu nie czujemy smaku żadnych potraw, są one dla nas zupełnie "jałowe". Zdarzają się też sytuacje, że pomimo tego, że nie cierpimy z powodu nieżytu nosogardła, nasz smak i tak się zmienia. Często w ustach pojawia się metaliczny posmak.
Metaliczny posmak w ustach - przyczyny stomatologiczne
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że czasami metaliczny posmak w ustach może mieć związek z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Dlatego też, jeśli zaczniemy odczuwać metaliczny posmak w jamie ustnej, w pierwszej kolejności powinniśmy zwiększyć częstotliwość mycia zębów: z dwóch razy dziennie należy zwiększyć mycie zębów do ich szczotkowania po każdym posiłku. Poza tym warto używać też specjalnych płynów do płukania jamy ustnej, można też czyścić przestrzenie między zębami za pomocą specjalnej nici dentystycznej. W sytuacji, kiedy zaczynamy odczuwać metaliczny posmak w ustach, musimy też udać się na wizytę do stomatologa, który oceni czy nasze zęby i dziąsła są zdrowe. Być może wystarczy bowiem "załatać" dziurę w którymś z zębów czy też wyleczyć zapalenie dziąseł i przyzębia, a pozbędziemy się w ten sposób nieprzyjemnych doznać smakowych. Jeśli jednak nasze zęby są zdrowe, a higiena jamy ustnej została zintensyfikowana, trzeba zacząć szukać innej przyczyny metalicznego smaku w ustach.
Posmak metalu w ustach a ciąża
Kolejną przyczyną metalicznego posmaku w ustach może być ciąża. Dlaczego tak się dzieje? Do końca nie wiadomo, ale bardzo wiele kobiet w ciąży zgłasza właśnie, że odczuwa nieprzyjemny, metaliczny smak w ustach. Prawdopodobnie za metaliczny smak w ustach odpowiedzialne są zmiany hormonalne zachodzące w okresie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, które to wywierają wpływ na funkcjonowanie kubków smakowych. Nie jest to jednak żaden niepokojący objaw, można go, w pewien sposób, potraktować jako objaw fizjologiczny ciąży, niemniej należy i tak zawsze poinformować o nim swojego ginekologa prowadzącego ciąże.
Metaliczny posmak a infekcje górnych dróg oddechowych
Powodem metalicznego posmaku w ustach mogą być po prostu infekcje górnych dróg oddechowych. Zdarza się, że mając katar czy kaszel odczuwamy nieprzyjemny posmak w jamie ustnej, który z biegiem ustępowania naszej infekcji zaczyna stopniowo się zmniejszać, aż zniknie zupełnie.
Metaliczny posmak w ustach a grzybica jamy ustnej
Jeszcze jedną przyczyną metalicznego posmaku w ustach może być grzybica jamy ustnej. W tej sytuacji bardzo często na języku zaczynamy obserwować biały nalot. Nalot ten może też być obecny na błonie śluzowej wewnętrznej części policzków. Warto wtedy wykonać wymaz z jamy ustnej i gardła - jeśli w wymazie wyhodują się grzyby, wtedy będziemy mięć pewność, że za metaliczny smak w ustach odpowiada właśnie grzybica. W przypadku stwierdzenia grzybicy jamy ustnej nasz lekarz POZ wypisze właściwe leki, które pomogą pozbyć się przykrych i uciążliwych dolegliwości.
Posmak metalu w ustach a przyjmowane leki
Inną przyczyną metalicznego posmaku w ustach może też być zażywanie niektórych leków. Zdarza się, że metaliczny posmak w ustach pojawia się w czasie zażywania niektórych antybiotyków (głównie chodzi o klindamycynę i tetracykliny), poza tym metaliczny posmak w ustach może też być obecny w przypadku zażywania przez pacjenta niektórych leków przeciwhistaminowych, przeciwnadciśnieniowych czy też u pacjentów, którzy poddawani są chemioterapii. Także pacjenci poddawani radioterapii dość często odczuwają nieprzyjemny, metaliczny posmak w ustach.
Posmak metalu jako objaw zatrucia chromem
Zdarza się też, że kolejną przyczyną metalicznego posmaku w ustach jest zatrucie chromem. Jest to sytuacja, która zdarza się obecnie coraz częściej. Dlaczego? Dlatego, że chrom zawarty jest w licznych suplementach diety wspomagających odchudzanie. W przypadku, kiedy ktoś nie przestrzega zaleceń dawkowania zawartych w ulotce produktu i zażywa go zbyt wiele lub przez zbyt długi okres, może właśnie dojść do takiego zatrucia, którego jednym z objawów będzie metaliczny posmak w ustach.
Inne przyczyny metalicznego posmaku
Metaliczny posmak w ustach ma również związek z chorobami, które upośledzają prawidłowe funkcjonowanie kubków smakowych, jak również włókien nerwowych, które przekazują informacje dotyczące smaku z jamy ustnej do mózgu. Taka sytuacja może zdarzyć się u pacjentow cierpiących z powodu cukrzycy, jak również różnego rodzaju chorób neurologicznych.
Jak leczy się metaliczny posmak w ustach?
Leczenie metalicznego posmaku w ustach uzależnione jest od przyczyny, która go wywołuje. Zwykle bowiem, jeśli zaczniemy we właściwy sposób leczyć chorobę podstawową lub też zmienimy zażywane leki na inne, metaliczny posmak w ustach zaczyna ustępować.