Metaliczny posmak w ustach – przyczyny, leczenie i co oznacza
Michał Posmykiewicz

Metaliczny posmak w ustach – przyczyny, leczenie i co oznacza

Smak jest jednym z pięciu zmysłów ludzkiego organizmu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie ocenić, jak smakuje dana potrawa, czy jest słodka, słona, kwaśna czy gorzka. Za odbiór doznań smakowych odpowiedzialne są w naszym organizmie receptory zmysłu smaku, zlokalizowane w kubkach smakowych, które znajdują się na naszym języku, jak również, choć w mniejszej ilości, mieszczą się na podniebieniu, w nabłonku gardła, w nagłośni oraz w górnej części przełyku.

Liczba kubków smakowych u dorosłego człowieka wynosi około 10 tysięcy. Kubki smakowe odpowiedzialne za smak gorzki zlokalizowane są głównie w tylnej części języka (nasada języka), kubki smakowe warunkujące smak kwaśny mieszczą się natomiast w największej ilości po bokach języka. Smak słodki odczuwany jest przez kubki smakowe zlokalizowane na czubku języka, zaś smak słony obejmuje w największej ilości przód i boki języka. Należy pamiętać o tym, że wrażliwość na różne smaki jest uwarunkowana genetycznie, dotyczy to zwłaszcza smaku gorzkiego i słodkiego. Każdy z nas zatem może różnie odbierać smak poszczególnych potraw - dla jednego z nas coś może być tak gorzkie, że nie będzie nadawało się do jedzenia, podczas gdy ta sama potrawa dla innego człowieka będzie bardzo dobra i zostanie zjedzona z dużym apetytem. Zmysł smaku jest ściśle połączony ze zmysłem węchu - każdy z nas przecież wie, że często, mając katar i zapchany nos, mamy problem z ocenieniem, jak smakuje dany produkt, po prostu nie czujemy smaku żadnych potraw, są one dla nas zupełnie "jałowe".  Zdarzają się też sytuacje, że pomimo tego, że nie cierpimy z powodu nieżytu nosogardła, nasz smak i tak się zmienia. Często w ustach pojawia się metaliczny posmak. 

Jakie są przyczyny metalicznego posmaku w ustach? 

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że czasami metaliczny posmak w ustach może mieć związek z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Dlatego też, jeśli zaczniemy odczuwać metaliczny posmak w jamie ustnej, w pierwszej kolejności powinniśmy zwiększyć częstotliwość mycia zębów: z dwóch razy dziennie należy zwiększyć mycie zębów do ich szczotkowania po każdym posiłku. Poza tym, warto używać też specjalnych płynów do płukania jamy ustnej,  można też czyścić przestrzenie między zębami za pomocą specjalnej nici dentystycznej. W sytuacji, kiedy zaczynamy odczuwać metaliczny posmak w ustach, musimy też udać się na wizytę do stomatologa, który oceni czy nasze zęby i dziąsła są zdrowe - być może wystarczy bowiem "załatać" dziurę w którymś z zębów czy też wyleczyć zapalenie dziąseł i przyzębia, a pozbędziemy się w ten sposób nieprzyjemnych doznać smakowych. Jeśli jednak nasze zęby są zdrowe, a higiena jamy ustnej została zintensyfikowana, trzeba zacząć szukać innej przyczyny metalicznego smaku w ustach.

Kolejną przyczyną metalicznego posmaku w ustach może być ciąża. Dlaczego tak się dzieje? Do końca nie wiadomo, ale bardzo wiele kobiet w ciąży zgłasza właśnie, że odczuwa nieprzyjemny, metaliczny smak w ustach. Prawdopodobnie za metaliczny smak w ustach w okresie ciąży odpowiedzialne są zmiany hormonalne, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, które to wywierają wpływ na funkcjonowanie kubków smakowych. Nie jest to jednak żaden niepokojący objaw, można go w pewien sposób potraktować jako objaw fizjologiczny ciąży, niemniej jednak należy i tak zawsze poinformować o nim swojego ginekologa prowadzącego ciąże. 

Powodem metalicznego posmaku w ustach mogą być po prostu infekcje górnych dróg oddechowych. Zdarza się, że mając katar czy kaszel odczuwamy nieprzyjemny posmak w jamie ustnej, który z biegiem ustępowania naszej infekcji zaczyna stopniowo się zmniejszać aż zniknie zupełnie.

Poza tym, jeszcze jedną przyczyną metalicznego posmaku w ustach może być grzybica jamy ustnej. W tej sytuacji bardzo często na języku zaczynamy obserwować biały nalot. Nalot ten może też być  obecny na błonie śluzowej wewnętrznej części policzków. Warto wtedy wykonać wymaz z jamy ustnej i gardła - jeśli w wymazie wyhodują się grzyby, wtedy będziemy mięć pewność, że za metaliczny smak w ustach odpowiada właśnie grzybica. W przypadku stwierdzenia grzybicy jamy ustnej nasz lekarz POZ wypisze właściwe leki, które pomogą pozbyć się przykrych i uciążliwych dolegliwości. 

Inną przyczyną metalicznego posmaku w ustach może też być zażywanie niektórych leków. Zdarza się, że metaliczny posmak w ustach pojawia się w czasie zażywania niektórych antybiotyków (głównie chodzi o klindamycynę i tetracykliny), poza tym metaliczny posmak w ustach może też być obecny w przypadku zażywania przez pacjenta niektórych leków przeciwhistaminowych, przeciwnadciśnieniowych czy też u pacjentów, którzy poddawani są chemioterapii. Także pacjenci poddawani radioterapii dość często odczuwają nieprzyjemny, metaliczny posmak w ustach. 

Zdarza się też, że kolejną przyczyną metalicznego posmaku w ustach jest zatrucie chromem. Jest to sytuacja, która zdarza się obecnie coraz częściej. Dlaczego? Dlatego, że chrom zawarty jest w licznych suplementach diety wspomagających odchudzanie. W przypadku, kiedy ktoś nie przestrzega zaleceń dawkowania zawartych w ulotce produktu i zażywa go zbyt wiele lub przez zbyt długi okres, może właśnie dojść do takiego zatrucia, którego jednym z objawów będzie metaliczny posmak w ustach. 

Metaliczny posmak w ustach ma również związek z chorobami, które upośledzają prawidłowe funkcjonowanie kubków smakowych, jak również włókien nerwowych, które przekazują informacje dotyczące smaku z jamy ustnej do mózgu. Taka sytuacja może zdarzyć się u pacjentow cierpiących z powodu cukrzycy, jak również różnego rodzaju chorób neurologicznych. 

Jak leczy się metaliczny posmak w ustach?

Leczenie metalicznego posmaku w ustach uzależnione jest od przyczyny, która go wywołuje. Zwykle bowiem, jeśli zaczniemy we właściwy sposób leczyć chorobę podstawową lub też zmienimy zażywane leki na inne, metaliczny posmak w ustach zaczyna ustępować.

Metaliczny posmak w ustach jest stosunkowo częstą przypadłością. Choć w większości przypadków nie jest to groźna dolegliwość, to jednak mimo wszystko, kiedy pomimo naszych usilnych starań i przestrzegania właściwej higieny jamy ustnej, nie chce on ustąpić, należy zgłosić się do swojego lekarza POZ, który zdiagnozuje przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości i zaleci właściwe postępowanie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Krwawienie z odbytu – przyczyny, leczenie, powikłania

    Krwawienie z odbytu jest najczęściej objawem schorzeń, takich jak hemoroidy, szczeliny odbytu, nieswoiste zapalenie jelit, wrzody i rak jelita grubego. Zwykle krwawienie z odbytu można zauważyć na papierze toaletowym, w wodzie w muszli klozetowej lub w stolcu. Ważne jest, aby w momencie zauważenia problemu skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważnej choroby, która rozwija się w organizmie.

  • Czy można od urodzenia nie czuć bólu? Co to jest analgezja?

    Ból jest wpisany w ludzkie istnienie. Wbrew pozorom to zjawisko pozytywne, ponieważ informuje nas o zagrożeniach zdrowia, a nawet życia. Jednakże są ludzie, którzy nie są zdolni do odczuwania bólu, cierpią bowiem na analgezję wrodzoną.

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

    Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić się śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest tego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jeast chemioterapia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij