Stomatologia dziecięca z wyższym priorytetem
Katarzyna Szulik

Stomatologia dziecięca z wyższym priorytetem

Podwyżka o 30% ma sprawić, że w ramach istniejącego kontraktu stomatologom będzie się bardziej opłacało leczyć zęby u dzieci. Obecnie korzystniejsze pod względem finansowym i sprawiającym mniej problemów jest przyjmowanie dorosłych pacjentów. A tymczasem u coraz większej liczby tych małych stwierdza się próchnicę.

Dzieci to szczególny przypadek dla lekarzy stomatologów. Mają odmienne problemy związane z uzębieniem i dziąsłami, wymagają innego podejścia, które pozwoli przezwyciężyć strach, konieczne są u nich także częstsze kontrole i wizyty. Stomatologia dziecięca bierze pod uwagę fazy rozwojowe zębów u dzieci, czyli dostosowanie leczenia do wieku pacjenta i rozwoju uzębienia, a także samej budowy zębów. Istotne jest leczenie zachowawcze, ale też odpowiednie podejście, dzięki któremu maluch nie będzie obawiał się kolejnych wizyt. To wszystko jest istotne w budowaniu dobrych nawyków u dziecka, które w przyszłości pozwolą mu utrzymać zęby w dobrej kondycji. Zęby najmłodszych w dużym stopniu narażone są na rozwój próchnicy, która z łatwością rozprzestrzenia się na całą jamę ustną. To sprawia, że brak odpowiedniej profilaktyki może skutkować nawet koniecznością stosowania leczenia kanałowego. 

Leczenie najmłodszych korzystniejsze dla stomatologów

Zapowiadane zmiany to pośredni efekt opublikowanych danych na temat kondycji stomatologicznej dzieci. Według nich, więcej niż połowa trzylatków oraz ponad 90% 15-latków ma próchnicę. Narodowy Fundusz Zdrowia wystosował projekt mający naprawić te statystyki, związany z ustawą „Za życiem”. Rozliczanie leczenia dentystycznego dzieci odbywać się będzie wedle mnożnika 1,3, czyli fundusz za usługi stomatologiczne dla najmłodszych zapłaci 30% więcej niż dotychczas. Jak dotąd, mimo większego zaangażowania, jakie stomatolodzy muszą wykazać wobec małych pacjentów, leczenie było gorzej wyceniane, więc niektórzy lekarze nie podpisywali na nie umowy. Inni, pomimo kontraktu dla dorosłych i dzieci, wybierali starszych pacjentów ze względu na większe korzyści finansowe. 

Jeszcze więcej zmian

Prócz korzystniejszego mnożnika, zmiany mają objąć też inne obszary stomatologii dziecięcej. Plomby w zębach mlecznych poza wyższym mnożnikiem będą rozliczane wedle zmodyfikowanej liczby punktów. Dla przykładu, wypełnienie ubytku korony zęba mlecznego to 50 zamiast 30 punktów. Dodatkowo, bardziej opłacalna dla lekarzy będzie profilaktyka, której stawka zostanie podniesiona aż o 50%. W rozmowie z Gazetą Prawną Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowa w dziedzinie stomatologii dziecięcej, ocenia zmiany pozytywnie, zwłaszcza w zakresie profilaktyki. Twierdzi, że dzieci przynajmniej raz w roku powinny odbywać kontrolę stomatologiczną, a jak dotąd brakowało placówek świadczących takie usługi. To istotne, zwłaszcza, że według książeczki zdrowia dziecka przywróconej w 2016 roku, każde dziecko, nawet bezzębne, powinno odbywać wizyty oceniające np. zgryz. Natomiast nieleczona próchnica w zębach mlecznych przenosi się na zęby stałe. Ekspert dodaje też, że jedną z głównych przyczyn wad zgryzu jest nieleczona próchnica i przedwczesny ubytek zębów mlecznych. 

Źródła: Gazeta Prawna, Infodent24, Świat dentysty


 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij