Pacjenci zyskają nowe prawa
Katarzyna Szulik

Pacjenci zyskają nowe prawa

Łagodzenie bólu niezależnie od przyczyn i okoliczności oraz szerszy dostęp do dokumentacji medycznej włącznie z możliwością dokonywania kopii to zapisy, które znalazły się w nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – informuje „Rzeczpospolita”.

Na uwagę zasługują zwłaszcza zmiany w kwestii prawa do leczenia bólu, do tej pory obowiązujące jedynie w przypadku pacjentów znajdujących się w stanie terminalnym, a więc bez szans na wyleczenie. Jeśli nowelizacja zostanie przyjęta przez Sejm, każdy pacjent, niezależnie od typu schorzenia, wieku czy miejsca pobytu, ma mieć prawo do skutecznego leczenia bólu. Oznacza to, że personel medyczny musi stosować leki i dawki nie wedle własnego uznania, ale w sposób pozwalający ulżyć choremu w cierpieniu.

NIK i RPO apelują o lepsze leczenie bólu

To z pozoru oczywiste założenie do tej pory nie było obwarowane przepisami, przez co w wielu szpitalach procedury związane z leczeniem bólu, za wyjątkiem pooperacyjnego, nie są wdrażane. Uwagę na ten stan rzeczy zwróciła Najwyższa Izba Kontroli, która w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęła ogólnopolską kontrolę dostępności terapii przeciwbólowej w siedmiu województwach: dolnośląskim, łódzkim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim wielkopolskim i zachodniopomorskim. 

Na brak systemowych rozwiązań w kwestii leczenia bólu zwracał uwagę także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia wiosną 2016 roku podkreślał, że zapewnienie pacjentom dostępu do środków leczenia bólu to obowiązek państwa, który jest powszechnie zaniedbywany. Tak stanowi między innymi wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zgodnie z którym narażanie pacjenta na chroniczny ból przez zaniechanie lub nieadekwatną pomoc jest równoznaczne z nieludzkim i poniżającym traktowaniem naruszającym konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. W opinii Bodnara obok koniecznych rozwiązań systemowych, leczenie bólu powinno być ujęte w procesie edukacji przyszłych lekarzy, którzy nie są uczeni diagnostyki i leczenia go na szeroką skalę.

Każdy pacjent ma prawo domagać się od lekarza nie tylko leczenia choroby, ale także ulżenia w bólu, jednak bez standardów te zalecenia są fikcją. Zmiana przepisów może to zmienić i tym samym dostosować polskie prawo do wymogów narzuconych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka. 

Dostęp do dokumentacji będzie łatwiejszy

Wśród innych zmian ujętych we wspomnianej nowelizacji znajdują się przepisy o dostępie do dokumentacji medycznej. Zgodnie z nimi, chorzy chcący wypożyczyć swoją dokumentację będą zobowiązani do poświadczenia tego faktu podpisem i zwrócenia jej bez zwłoki, co ma zapobiec przywłaszczaniu. Zmiany przewidują jednak możliwość dokonywania kopii dokumentów, co wcześniej nie było możliwe. Dodatkowo, jeśli zechcemy mieć wgląd do dokumentów w wersji elektronicznej, będziemy mogli uzyskać je przez internet. Nowelizacja precyzuje także, kto będzie miał dostęp do dokumentów pacjenta po jego śmierci. Ma to być osoba upoważniona przez pacjenta lub będąca jego ustawowym przedstawicielem w chwili śmierci, która zyska nie tylko wgląd w dokumentację, ale też prawo do dokonania kopii.

Poszerzyć ma się także krąg osób mogących informować o stanie zdrowia pacjenta. Do tej pory był to wyłącznie lekarz lub pielęgniarka, a po nowelizacji do tego grona dołączą przedstawiciele innych zawodów medycznych, w tym ratownicy medyczni i fizjoterapeuci, pod warunkiem, że informacja jest przekazywana w ramach udzielanych świadczeń zdrowotnych. 

Źródło: Rzeczpospolita
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij