Legalizacja medycznej marihuany coraz bliżej: sejm zajmie się poselskim projektem
Katarzyna Szulik

Legalizacja medycznej marihuany coraz bliżej: sejm zajmie się poselskim projektem

W ramach sejmowej komisji zdrowia ma powstać specjalna podkomisja powołana by zająć się projektem ustawy legalizującej medyczną marihuanę, złożonym przez posła Piotra-Liroya Marca z klubu Kukiz

Na czwartkowym posiedzeniu członkowie komisji zdrowia byli wyjątkowo zgodni co do chęci powołania podkomisji, która umożliwi procedowanie projektu, tkwiącego w sejmowej zamrażarce od około roku nawet bez numeru druku. Przyczyną odrzucenia miała być negatywna opinia Biura Analiz Sejmowych, który sugerował, że zmiana prawa byłaby niezgodna europejskimi przepisami. W odpowiedzi poseł przedstawił ekspertyzy prawników specjalizujących się w prawie europejskim, które temu przeczą, jednak Biuro utrzymało swoje stanowisko.

Reaktywacja w dobrej sprawie?

Zdaniem posłów dalsze prace są konieczne, żeby doprecyzować niektóre zapisy projektu, definiujące między innymi to, jacy lekarze mieliby możliwość przepisywania pacjentom kuracji z marihuaną. Posłowie przekonują, że ich intencją nie jest dalsze odkładanie prac, ale doprowadzenie do tego, by kształt ustawy nie budził większych możliwości, co zwiększy szanse na przyjęcie go. Jego autor Piotr Liroy-Marzec z klubu Kukiz'15 nie wierzy w dobre intencje komisji zdrowia i uważa, że zapisy w projekcie jasno wskazują, że to lekarze mieliby pełną kontrolę nad leczeniem konopiami.

Domowe uprawy konopi

Założenia projektu mówią o możliwości legalnego i kontrolowanego zastosowania niezarejestrowanych przetworów z konopi u pacjentów, którzy nie reagują na terapię konwencjonalną. Warunkiem zlecenia takiej kuracji byłyby oczywiście stosowne wskazania medyczne. Gdy takie się pojawią, pacjent mógłby uzyskać zgodę na uprawę i zbór ziela konopi na użytek medyczny, której musiałby udzielić wojewódzki inspektor farmaceutyczny. O takie zezwolenie mogliby się ubiegać pacjenci i ich opiekunowie, jak również fundacje, organizacje społeczne i jednostki naukowe. Uprawa powinna być przygotowana tak, by zaspokoić trzymiesięczne zapotrzebowanie na konopie.

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas jest za procedowaniem projektu, który nazywa jednak „wyzwaniem intelektualnym”, ponieważ poza potencjalnymi korzyściami budzi też zagrożenia związane ze „zbyt szerokim otwieraniem drzwi dla narkotyków”. Podkreślił również, że aktualnie polscy pacjenci mają dostęp do leków na bazie konopi indyjskich między innymi w przypadku padaczki lekoopornej.

Polecane dla Ciebie

Leki dostępne teoretycznie

Rzeczywiście, leki na bazie marihuany są dostępne dla polskich pacjentów, ale głównie na drodze importu docelowego, Zarejestrowany został tylko jeden z nich, stosowany w terapii stwardnienia rozsianego. W marcu tego roku rząd PiS zrobił ukłon w stronę pacjentów oferując refundację leków na bazie marihuany pochodzących z importu docelowego, które zgodnie z nowymi przepisami miałyby kosztować około 3 zł za opakowanie. Obniżenie cen tylko w teorii zwiększa dostępność preparatów, ponieważ teraz chorzy muszą starać się o refundację, co przedłuża i tak czasochłonną procedurę. Andrzej Dolecki z Komitetu podaje przykład czteroletniej dziewczynki chorej na padaczkę lekooporną, która otrzymała zgodę na refundację leków już po swojej śmierci.

Sejm postanowił procedować projekt poselski, ale niemal identyczny latem tego roku zapowiedziała Koalicja Medycznej Marihuany, która w lipcu rozpoczęła zbiórkę podpisów. Propozycja Koalicji zakłada ściśle ewidencjonowany obrót lekami na bazie marihuany, a także dopuszcza uprawę na własny użytek. Zgodnie z jej zapisami, miałby powstać centralny rejestr lekarzy wykorzystujących marihuanę w procesie leczenia, by ich metody znajdowały się pod ścisłą kontrolą. Sprzedaż i dystrybucja leków również ma być pod czujnym nadzorem, by zapobiec nadużyciom. Jeśli chory zechce uprawiać marihuanę na własny użytek, będzie mógł to zrobić po uzyskaniu zezwolenia inspektora farmaceutycznego.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij