Doktor Bachański wraca do Centrum Zdrowia Dziecka
Katarzyna Szulik

Doktor Bachański wraca do Centrum Zdrowia Dziecka

Latem 2015 roku dr Marek Bachański został zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka za leczenie małych pacjentów lekami na bazie marihuany. Od decyzji dyrekcji odwołał się do sądu, który przyznał mu rację i nakazał przywrócenie go do pracy.

Doktor Bachański wygrał spór z dawnym pracodawcą przed Sądem Pracy, o czym poinformowała stacja TVN24. Przyczyną jego zwolnienia było prowadzenie terapii przy użyciu marihuany u dzieci z padaczką lekooporną, w czym uzyskiwał świetne efekty. Jej stosowanie pozwoliło zmniejszyć liczbę napadów z nawet kilkuset do zaledwie kilku dziennie. Dyrekcja CZD uznała jednak, że terapia eksperymentalna nie została zaakceptowana przez komisję etyki, która ostatecznie zakwestionowała wspomniane metody leczenia i nakazała jego zakończenie mimo pozytywnych efektów. W związku z tym Marek Bachański najpierw poszedł na urlop, a z czasem został zwolniony. Rodzice chorych dzieci bezskutecznie apelowali o przywrócenie go do pracy, ale dopiero wyrok Sądu Pracy realnie dopuszcza tę możliwość. Jak na razie nie wiadomo, czy doktor Bachański zdecyduje się na powrót do pracy.

Terapia marihuaną w końcu z refundacją

Jeśli tak będzie jest spora szansa, że powrót do stosowania terapii na bazie marihuany będzie znacznie łatwiejszy. W przeciągu ostatniego roku do Sejmu wpłynęły trzy projekty legalizacji marihuany medycznej, które wstępnie poparły wszystkie kluby parlamentarne, z partią rządzącą włącznie.  Resort zdrowia zapowiedział również, że zezwoli na refundację leków na jej bazie sprowadzanych na drodze importu docelowego. To rozwiązanie zdecydowanie obniża koszty leczenia, choć nie sprawdza się w każdym wypadku – jedyny lek na bazie marihuany dostępny w Polsce, nie zostanie objęty refundacją, ponieważ nie jest importowany. Terapia lekami tego typu to koszt rzędu kilku tysięcy złotych miesięcznie, a dzięki obniżce spadnie do kilku złotych za opakowanie.

Leki z kannabinoidami będą produkowane w Polsce?

Wprowadzenie kolejnych ułatwień w tym względzie zapowiedział wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Zgodnie z informacją przedstawioną w Sejmie, w Polsce ma być prowadzona kontrolowana uprawa konopi indyjskich, która ma posłużyć do rozpoczęcia samodzielnej produkcji leków na ich bazie w naszym kraju. Zdaniem Łandy pomysłowi sprzyja fakt, że uprawa nie jest trudna, a resort wskazał już trzy miejsca, w których mogłyby powstać rządowe plantacje. Produkcja leków na bazie konpnego w Polsce z jednej strony mogłaby obniżyć ich koszty, a z drugiej zdecydowanie zwiększyłaby dostępność preparatów dla potrzebujących pacjentów. Kolejnym udogodnieniem zapowiadanym przez resort ma być uproszczenie procedury importu docelowego.

Polecane dla Ciebie

Co leczy marihuana?

Preparaty zawierające kannabinoidy przydatne są przede wszystkim w leczeniu dolegliwości bólowych, szczególnie u pacjentów z zaawansowanymi nowotworami oraz cierpiącymi na długotrwałe bóle neuropatyczne. Użycie tych leków poprawia również samopoczucie, uśmierzając różne dolegliwości oraz pobudza apetyt, co jest szczególnie ważne u pacjentów onkologicznych, którzy bardzo często cierpią na niedowagę i są wyniszczeni terapią.

Należy jednak pamiętać, że środki na bazie konopi indyjskich są jedynie dodatkiem do leków i powinny być traktowane jako tak zwana terapia ostatniej szansy. Stosowane są najczęściej jako leczenie uzupełniające, gdy inne środki okazują się niewystarczające.

Leki zawierające kanabidol (CBD) mogą okazać się również bardzo pomocne w leczeniu wielu uzależnień, takich jak alkoholizm, lekomania i narkomania. Choć związek ten sam kojarzy się z narkotykiem, działa zupełnie przeciwnie zwiększając skuteczność leczenia.

Źródła: PAP, TVN24, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij