
Doktor Bachański wraca do Centrum Zdrowia Dziecka
Doktor Bachański wygrał spór z dawnym pracodawcą przed Sądem Pracy, o czym poinformowała stacja TVN24. Przyczyną jego zwolnienia było prowadzenie terapii przy użyciu marihuany u dzieci z padaczką lekooporną, w czym uzyskiwał świetne efekty. Jej stosowanie pozwoliło zmniejszyć liczbę napadów z nawet kilkuset do zaledwie kilku dziennie. Dyrekcja CZD uznała jednak, że terapia eksperymentalna nie została zaakceptowana przez komisję etyki, która ostatecznie zakwestionowała wspomniane metody leczenia i nakazała jego zakończenie mimo pozytywnych efektów. W związku z tym Marek Bachański najpierw poszedł na urlop, a z czasem został zwolniony. Rodzice chorych dzieci bezskutecznie apelowali o przywrócenie go do pracy, ale dopiero wyrok Sądu Pracy realnie dopuszcza tę możliwość. Jak na razie nie wiadomo, czy doktor Bachański zdecyduje się na powrót do pracy.
Terapia marihuaną w końcu z refundacją
Jeśli tak będzie jest spora szansa, że powrót do stosowania terapii na bazie marihuany będzie znacznie łatwiejszy. W przeciągu ostatniego roku do Sejmu wpłynęły trzy projekty legalizacji marihuany medycznej, które wstępnie poparły wszystkie kluby parlamentarne, z partią rządzącą włącznie. Resort zdrowia zapowiedział również, że zezwoli na refundację leków na jej bazie sprowadzanych na drodze importu docelowego. To rozwiązanie zdecydowanie obniża koszty leczenia, choć nie sprawdza się w każdym wypadku – jedyny lek na bazie marihuany dostępny w Polsce, nie zostanie objęty refundacją, ponieważ nie jest importowany. Terapia lekami tego typu to koszt rzędu kilku tysięcy złotych miesięcznie, a dzięki obniżce spadnie do kilku złotych za opakowanie.
Leki z kannabinoidami będą produkowane w Polsce?
Wprowadzenie kolejnych ułatwień w tym względzie zapowiedział wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda. Zgodnie z informacją przedstawioną w Sejmie, w Polsce ma być prowadzona kontrolowana uprawa konopi indyjskich, która ma posłużyć do rozpoczęcia samodzielnej produkcji leków na ich bazie w naszym kraju. Zdaniem Łandy pomysłowi sprzyja fakt, że uprawa nie jest trudna, a resort wskazał już trzy miejsca, w których mogłyby powstać rządowe plantacje. Produkcja leków na bazie konpnego w Polsce z jednej strony mogłaby obniżyć ich koszty, a z drugiej zdecydowanie zwiększyłaby dostępność preparatów dla potrzebujących pacjentów. Kolejnym udogodnieniem zapowiadanym przez resort ma być uproszczenie procedury importu docelowego.
Polecane dla Ciebie
Co leczy marihuana?
Preparaty zawierające kannabinoidy przydatne są przede wszystkim w leczeniu dolegliwości bólowych, szczególnie u pacjentów z zaawansowanymi nowotworami oraz cierpiącymi na długotrwałe bóle neuropatyczne. Użycie tych leków poprawia również samopoczucie, uśmierzając różne dolegliwości oraz pobudza apetyt, co jest szczególnie ważne u pacjentów onkologicznych, którzy bardzo często cierpią na niedowagę i są wyniszczeni terapią.
Należy jednak pamiętać, że środki na bazie konopi indyjskich są jedynie dodatkiem do leków i powinny być traktowane jako tak zwana terapia ostatniej szansy. Stosowane są najczęściej jako leczenie uzupełniające, gdy inne środki okazują się niewystarczające.
Leki zawierające kanabidol (CBD) mogą okazać się również bardzo pomocne w leczeniu wielu uzależnień, takich jak alkoholizm, lekomania i narkomania. Choć związek ten sam kojarzy się z narkotykiem, działa zupełnie przeciwnie zwiększając skuteczność leczenia.
Źródła: PAP, TVN24, Gazeta Wyborcza