Eksperci alarmują: stan zdrowia seniorów musi się poprawić
Katarzyna Szulik

Eksperci alarmują: stan zdrowia seniorów musi się poprawić

Polscy seniorzy są mniej sprawni, zdrowi i aktywni od ich rówieśników z większości krajów UE – wynika z informacji przedstawionych na konferencji „Fizjoterapia dla zdrowia”. Te informacje, w połączeniu z niską dzietnością, zwiastują katastrofę ekonomiczną.

Zdaniem prof. Bolesława Samolińskiego, kierownika Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, połowa Polaków po 65. roku życia cierpi na co najmniej dwie przewlekłe choroby, a po siedemdziesiątce ich liczba zwiększa się o kolejne dwie. Największe bolączki zdrowotne seniorów są związane z układem krążenia oraz kręgosłupem i osteoporozą.

Seniorzy o słabym zdrowiu potrzebują wyższych nakładów na leczenie z państwowej kasy, która już wkrótce może nie być w stanie udźwignąć tego ciężaru. Spadająca dzietność sprawia, że wpływy do budżetu są niższe,
a pogarszające się zdrowie osób w wieku produkcyjnym powoduje, że około 6 mln z nich nie pracuje, zasilając rzeszę niemal 14 mln bezrobotnych.

Dobre zdrowie to dobre samopoczucie

Wspomniane schorzenia w znacznym stopniu ograniczają ich aktywność na polu towarzyskim, kulturalnym czy edukacyjnym. Trudności z poruszaniem się, a także poważne wady wzroku i słuchu często uniemożliwiają uczestnictwo w życiu społecznym, które ma ogromne znaczenie dla zachowania dobrej kondycji psychicznej i uniknięcia depresji.

Niebezpieczne leki

Kolejnym problemem jest pogarszająca się pamięć seniorów, która utrudnia właściwe leczenie. Osoby starsze często zapominają o konieczności zażywania leków lub nie pamiętają o już wziętej dawce i ją ponawiają, co może prowadzić do przedawkowania. Te obawy potwierdzają statystyki, zgodnie z którymi aż 30 proc. hospitalizacji seniorów wynika z nieprawidłowego przyjmowania leków.

Opieka i profilaktyka

W świetle tych faktów eksperci są zgodni, że konieczne jest podjęcie wzmożonych wysiłków prowadzących do poprawy opieki senioralnej, ale także położenie nacisku na profilaktykę od najmłodszych lat. Rozpoznanie i wyleczenie schorzeń, które ujawniły się w wieku dziecięcym zapobiegnie ujawnieniu się ich konsekwencji w późniejszych latach. Wśród działań prozdrowotnych w kontekście seniorów eksperci wskazują nie tylko na właściwe leczenie, ale również zachęcanie do aktywności fizycznej w rodzaju i wymiarze dostosowanym do stanu zdrowia i kondycji fizycznej osób w podeszłym wieku.

Rząd daje leki za darmo...

Wagę problemu dostrzega również obecny rząd, który uchwalił program dający dostęp do bezpłatnych leków seniorom po 75 roku życia. Program, który funkcjonuje od września tego roku, obejmuje leki z ministerialnej listy, na której obecnie znajduje się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych, mających działać na najczęściej spotykane dolegliwości wieku podeszłego. Recepty na darmowe leki mogą wystawiać uprawnieni lekarze oraz pielęgniarki POZ i lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae, ale nie specjaliści od poszczególnych schorzeń. Ci mogą zalecić lek z darmowej listy, jednak po receptę senior będzie musiał zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Na wykazie znalazły się przede wszystkim leki z refundacją wynoszącą 30 lub 50 proc., które w związku z tym należą do najdroższych. Eksperci chwalą ogólny kształt listy, która ma być uaktualniania co kilka miesięcy.

...a opozycja ma własne pomysły dla seniorów

O głosy osób starszych zabiega także Platforma Obywatelska, której politycy w tę niedzielę zapowiedzieli powstanie Narodowego Planu Senioralnego. Prezentująca go Ewa Kopacz zapowiedziała rewaloryzację rent i emerytur, realne skrócenie kolejek do lekarzy oraz zastąpienie programu 75 plus bonami refundacyjnymi na leki i rehabilitację, co w opinii Platformy bardziej przyda się seniorom. Największa partia opozycyjna ma przedstawić szczegóły swojego planu 1 października.

Źródło: Rynek zdrowia, Interia.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij