Eksperci alarmują: stan zdrowia seniorów musi się poprawić
Katarzyna Szulik

Eksperci alarmują: stan zdrowia seniorów musi się poprawić

Polscy seniorzy są mniej sprawni, zdrowi i aktywni od ich rówieśników z większości krajów UE – wynika z informacji przedstawionych na konferencji „Fizjoterapia dla zdrowia”. Te informacje, w połączeniu z niską dzietnością, zwiastują katastrofę ekonomiczną.

Zdaniem prof. Bolesława Samolińskiego, kierownika Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, połowa Polaków po 65. roku życia cierpi na co najmniej dwie przewlekłe choroby, a po siedemdziesiątce ich liczba zwiększa się o kolejne dwie. Największe bolączki zdrowotne seniorów są związane z układem krążenia oraz kręgosłupem i osteoporozą.

Seniorzy o słabym zdrowiu potrzebują wyższych nakładów na leczenie z państwowej kasy, która już wkrótce może nie być w stanie udźwignąć tego ciężaru. Spadająca dzietność sprawia, że wpływy do budżetu są niższe,
a pogarszające się zdrowie osób w wieku produkcyjnym powoduje, że około 6 mln z nich nie pracuje, zasilając rzeszę niemal 14 mln bezrobotnych.

Dobre zdrowie to dobre samopoczucie

Wspomniane schorzenia w znacznym stopniu ograniczają ich aktywność na polu towarzyskim, kulturalnym czy edukacyjnym. Trudności z poruszaniem się, a także poważne wady wzroku i słuchu często uniemożliwiają uczestnictwo w życiu społecznym, które ma ogromne znaczenie dla zachowania dobrej kondycji psychicznej i uniknięcia depresji.

Niebezpieczne leki

Kolejnym problemem jest pogarszająca się pamięć seniorów, która utrudnia właściwe leczenie. Osoby starsze często zapominają o konieczności zażywania leków lub nie pamiętają o już wziętej dawce i ją ponawiają, co może prowadzić do przedawkowania. Te obawy potwierdzają statystyki, zgodnie z którymi aż 30 proc. hospitalizacji seniorów wynika z nieprawidłowego przyjmowania leków.

Polecane dla Ciebie

Opieka i profilaktyka

W świetle tych faktów eksperci są zgodni, że konieczne jest podjęcie wzmożonych wysiłków prowadzących do poprawy opieki senioralnej, ale także położenie nacisku na profilaktykę od najmłodszych lat. Rozpoznanie i wyleczenie schorzeń, które ujawniły się w wieku dziecięcym zapobiegnie ujawnieniu się ich konsekwencji w późniejszych latach. Wśród działań prozdrowotnych w kontekście seniorów eksperci wskazują nie tylko na właściwe leczenie, ale również zachęcanie do aktywności fizycznej w rodzaju i wymiarze dostosowanym do stanu zdrowia i kondycji fizycznej osób w podeszłym wieku.

Rząd daje leki za darmo...

Wagę problemu dostrzega również obecny rząd, który uchwalił program dający dostęp do bezpłatnych leków seniorom po 75 roku życia. Program, który funkcjonuje od września tego roku, obejmuje leki z ministerialnej listy, na której obecnie znajduje się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych, mających działać na najczęściej spotykane dolegliwości wieku podeszłego. Recepty na darmowe leki mogą wystawiać uprawnieni lekarze oraz pielęgniarki POZ i lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae, ale nie specjaliści od poszczególnych schorzeń. Ci mogą zalecić lek z darmowej listy, jednak po receptę senior będzie musiał zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Na wykazie znalazły się przede wszystkim leki z refundacją wynoszącą 30 lub 50 proc., które w związku z tym należą do najdroższych. Eksperci chwalą ogólny kształt listy, która ma być uaktualniania co kilka miesięcy.

...a opozycja ma własne pomysły dla seniorów

O głosy osób starszych zabiega także Platforma Obywatelska, której politycy w tę niedzielę zapowiedzieli powstanie Narodowego Planu Senioralnego. Prezentująca go Ewa Kopacz zapowiedziała rewaloryzację rent i emerytur, realne skrócenie kolejek do lekarzy oraz zastąpienie programu 75 plus bonami refundacyjnymi na leki i rehabilitację, co w opinii Platformy bardziej przyda się seniorom. Największa partia opozycyjna ma przedstawić szczegóły swojego planu 1 października.

Źródło: Rynek zdrowia, Interia.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij