Hydrolat – czym jest i jak go stosować?
Urszula Krzesiak

Hydrolat – czym jest i jak go stosować?

Jeszcze do niedawna hydrolat właściwie nie posiadał żadnego konkretnego zastosowania w przemyśle kosmetycznym. Aktualnie jednak na rynku kosmetyków drogeryjnych i aptecznych pojawia się tych produktów coraz więcej i z dnia na dzień zyskują one na popularności. Hydrolaty są bowiem delikatniejsze od olejków zapachowych i mają pH zbliżone do naturalnego pH skóry człowieka.

Czyste olejki eteryczne są zbyt skoncentrowane, żeby można je było aplikować bezpośrednio na skórę. Niektóre z nich powinno się używać tylko po rozcieńczeniu w wodzie lub oleju bazowym (nośnikowym) oraz jako półprodukt stosowany przy wyrobie kosmetyków domowej roboty. W mydłach, kremach, mleczkach czy lotionach hydrolaty mogą zastępować tzw. fazę wodną, mogą być również stosowane zamiast ulubionego toniku do przemywania (oczyszczania) twarzy lub odświeżania jej w ciągu dnia.

Czym są hydrolaty?

Hydrolat to produkt otrzymywany w wyniku destylacji z parą wodną całych roślin lub ich części (destylacja to proces polegający na rozdzielaniu ciekłej mieszaniny wieloskładnikowej poprzez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników; stosuje się ją w celu wyizolowania lub oczyszczenia jednego lub więcej związków składowych). Przy tego rodzaju destylacji otrzymuje się olejek eteryczny i wodę podestylacyjną. W procesie destylacji para wodna porywa nierozpuszczalne w wodzie drobiny olejku eterycznego, który po ochłodzeniu jest od niej oddzielany. Pozostała woda, do której przeniknęły rozpuszczalne cząstki roślinne oraz niewielkie ilości olejku eterycznego to właśnie nasz hydrolat.

Hydrolaty określane są również jako wody kwiatowe lub wody roślinne. Hydrolaty, podobnie jak olejki eteryczne, to czyste esencje roślinne, tyle że w łagodniejszej (rozcieńczonej) formie. Dzięki temu mogą być one stosowane bezpośrednio na skórę (w formie toniku lub odświeżającej mgiełki zapachowej). Hydrolaty to ponadto część aromaterapii, która wykorzystuje olejki eteryczne, aby korzystnie wpływać na nasz nastrój i dobre samopoczucie.

Właściwości hydrolatów

Dzięki zawartości substancji roślinnych hydrolaty doskonale pielęgnują skórę. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów hydrolatów, przy czym każdy z nich ma inne właściwości i przeznaczony jest do innego rodzaju cery. Hydrolaty mają postać płynu o konsystencji wody i pH zbliżonym do naturalnego odczynu skóry. Ich zapach jest delikatniejszy w porównaniu z zapachem odpowiadającego im olejku eterycznego. Ponieważ jednak hydrolaty, oprócz małej ilości olejku eterycznego, zawierają także inne substancje roślinne, zdarza się, żę ich zapach może czasem nawet w znacznym stopniu odbiegać od zapachu olejku. Hydrolaty nie mają ponadto tak silnych właściwości antybakteryjnych jak olejki eteryczne, dlatego łatwiej ulegają zepsuciu. Aby temu zapobiec konserwuje się je za pomocą niewielkiej ilości konserwantu syntetycznego lub alkoholu, poza tym zawsze powinny być one przechowywane w warunkach chłodniczych.

Polecane dla Ciebie

Zastosowanie hydrolatów

Hydrolaty są szeroko wykorzystywane w naturalnej pielęgnacji, służą przede wszystkim do oczyszczania i tonizowania. Ich regularne stosowanie poprawia wygląd i stan skóry. Hydrolaty mogą być aplikowane na skórę jako tonik (np. po uprzednim oczyszczeniu twarzy peelingiem) lub pod postacią odświeżającej wody (w opakowaniu z atomizerem) – kiedy cera jest jeszcze wilgotna od hydrolatu, nakładamy na nią ulubiony olejek, serum lub krem nawilżający, a także jako faza wodna w produkcji kosmetyków naturalnych. Sprawdzają się także jako dodatek do masek – hydrolaty stosowane są m.in. w połączeniu z naturalnymi glinkami i algami jako maski na twarz, skutecznie zwiększając ich działanie.

Do najbardziej popularnych hydrolatów zaliczamy:

Hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy

Przywraca blask i rozświetla skórę. Skuteczny w zwalczaniu problemów cery naczynkowej, mieszanej i tłustej. Obkurcza i uszczelnia popękane naczynia krwionośne, łagodzi i zmniejsza zaczerwienienia. Reguluje wydzielanie sebum, odtłuszcza skórę i nawilża. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, zapobiega rozpadowi kolagenu i elastyny. Posiada właściwości regenerujące, bakteriobójcze, ściągające oraz przeciwzapalne. Idealny do cery dojrzałej oraz naczynkowej.

Hydrolat z nasion dzikiej marchwi

Wykazuje silne właściwości regenerujące i zmiękczające, sprzyja wzrostowi komórek skóry, łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i wysypki. Zawiera w składzie karoten oraz enzymy i flawonoidy, które uszczelniają naczynia krwionośne. Idealny do cery wrażliwej i zaczerwienionej.

Hydrolat z bławatka

Działa kojąco i łagodząco, poprawia koloryt skóry i przywraca jej blask, łagodzi zmęczone, podrażnione i podpuchnięte oczy, działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, redukuje drobne podrażnienia. Idealny do pielęgnacji spuchniętych i zmęczonych powiek.

Hydrolat z lawendy

Odświeża i uspokaja skórę. Wykazuje silne działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu nadaje się do pielęgnacji cer tłustych, mieszanych i trądzikowych. Poprawia napięcie i jędrność skóry. Skutecznie usuwa oznaki zmęczenia. Systematycznie stosowany sprawia, że cera jest rozświetlona i gładka, działa antyoksydacyjne, regeneruje naskórek. Idealny do skóry mieszanej i tłustej.

Hydrolat z dziurawca

Posiada właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, łagodzi podrażnienia oczu, regeneruje skórę, sprzyja tworzeniu się nowych komórek, łagodzi poparzenia słoneczne. Działa napinająco, wygładzająco, hamuje również stany zapalne skóry i poprawia jej ukrwienie. Przeznaczony do wszystkich rodzajów cery.

Hydrolat z lipy

Posiada wiele substancji leczniczych, zawiera witaminy B, E i C. Łagodzi oparzenia, zadrapania, swędzenia i siniaki. Regeneruje skórę, tworzy na niej warstwę ochronną i nadaje złocisty kolor. Idealny do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Hydrolat z oczaru

Najsilniejszy antyoksydant wśród hydrolatów. Łagodzi zaczerwienienie twarzy, obkurcza naczynka krwionośne i dobrze nawilża naskórek. Ma właściwości regenerujące, bakteriobójcze, ściągające, poprawia ukrwienie, działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Zalecany do każdego typu skóry, także zanieczyszczonej i trądzikowej.

Hydrolat z czystka

Oczyszcza skórę i ściąga pory, wspomaga likwidację plam i przebarwień, zmniejsza cienie i opuchliznę pod oczami oraz rany potrądzikowe i mikrouszkodzenia skóry. Hamuje drobne krwawienia i zacięcia, ujędrnia skórę i pobudza jej mikrokrążenie. Idealny do cery trądzikowej i z przebarwieniami.

Hydrolat z pietruszki

Zawiera witaminy A, B, C, K, łagodzi podrażnioną skórę, odżywia i nadaje jej gładkość. Pielęgnuje cerę wrażliwą, naczynkową i zaczerwienioną, redukuje opuchliznę pod oczami, rozjaśnia i nadaje blask. Zwalcza wodne rodniki, opóźniając tym samym oznaki starzenia. Posiada właściwości antybakteryjne, leczy wypryski.

Hydrolat z róży damasceńskiej

Doskonale nawilża i regeneruje skórę, działa przeciwzmarszczkowo, tonizująco, poprawia napięcie i koloryt skóry, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Idealny do każdego rodzaju skóry, szczególnie dojrzałej, ze zmarszczkami.

Hydrolaty możemy uznać za naturalne, pełnowartościowe produkty zarówno do stosowania na twarz, jak i na całe ciało. Stanowią doskonały kosmetyk uzupełniający w codziennej pielęgnacji, a dodatkowo, ze względu na subtelny zapach, mogą one znacznie przyczynić się do poprawy naszego dobrego samopoczucia. Wystarczy tylko sięgnąć po ten właściwy, dostosowany do naszych potrzeb, a na długo będziemy mogli się cieszyć dobroczynnymi właściwościami płynącymi ze świata natury.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij