Nadwrażliwość zębów – jak ją rozpoznać i leczyć?
Joanna Łuniewska-Rajch

Nadwrażliwość zębów – jak ją rozpoznać i leczyć?

Nadwrażliwość zębiny jest jedną z najczęstszych dolegliwości bólowych zgłaszanych przez pacjentów lekarzowi dentyście. Przyczyn nadwrażliwości może być wiele, jak również odczucia mogą mieć zmienny charakter. W celu zniesienia dolegliwości, konieczne jest stwierdzenie źródła problemów oraz wdrożenie prawidłowego leczenia.

Ból, ale jaki?

Odczucia bólowe w przypadku nadwrażliwośći zębiny różnią się znacznie,ból nawet u tego samego pacjenta, ze względu na różną budowę zębów oraz indywidualny dla każdego próg odczuwania bólu. Dolegliwości występują najczęściej długotrwale o różnym nasileniu: od bólu łagodnego lub umiarkowanego do bólu silnego i ostrego.
Ból pojawia się nagle, po zadziałaniu bodźca go wywołującego. Wraz z niwelacją bodźca ból ustępuje.

Ból może być spowodowany:

 • bodźcami termicznymi – gorące oraz zimne napoje i pożywienie, zimne powietrze
 • bodźcami chemicznymi – kwaśne napoje i pożywienie
 • bodźcami osmotycznymi – mocno słodkie lub słone napoje i posiłku
 • bodźcami mechanicznymi – szczotkowanie zębów, nitkowanie zębów, dotyki, zakładanie i zdejmowanie protez, badanie stomatologiczne

W zdecydowanej większości przypadków pacjenci skarżą się na wrażliwość na zimno. Większość zębów jest jednak wrażliwa na więcej niż jeden bodziec, a w dodatku nie wszystkie zęby reagują na ten sam bodziec. To wszystko powoduje, że dolegliwości są bardzo różnorodne.

U kogo najczęściej?

Częstość występowania nadwrażliwości w populacji osób dorosłych waha się od 8 do 57%. Tak duży przedział wynika z różnych kryteriów diagnostycznych podczas przeprowadzonych badań. Nadwrażliwość pojawia się zazwyczaj w wieku 20-49 lat ze szczytem występowania w czwartej dekadzie życia (30-39 lat). Dotyka nieco częściej kobiet niż mężczyzn. Dotyczy zwykle kłów, a następnie zębów przedtrzonowych i siekaczy.

Polecane dla Ciebie

Leczenie w domu

Pierwszym krokiem w eliminacji nadwrażliwości jest znalezienie jej przyczyny, czyli przyczyny utraty szkliwa lub cementu (tkanka pokrywająca korzeń zęba) i zapobieganie dalszej utracie.

Utrata ta może wynikać między innymi z nieprawidłowego szczotkowania zębów, zbyt częstego spożywania kwaśnych napojów (rozpuszczających tkanki zęba), występowania refluksu lub częstych wymiotów, przeprowadzonego wybielania zębów lub zgrzytania zębami w nocy.

W celu ochrony tkanek zębów przed dalszym niszczeniem należy:

 • używać miękkiej szczoteczki do zębów
 • szczotkować zęby prawidłową techniką, po instruktażu lekarza dentysty
 • wyeliminować kwaśne pożywienie z diety (m.in. unikać napojów typu coca-cola, napojów energetycznych, napojów cytrynowych)
 • unikać stosowania nadmiernej ilości pasty do zębów
 • unikać szczotkowania zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnego pożywienia, po wymiotach (jamę ustną należy przepłukać, a zęby szczotkować po upływie około 2 godzin)
 • unikać nadmiernego ucisku na szczoteczkę
 • unikać nieprawidłowego stosowania wykałaczek i nici do zębów

Dodatkowo należy stosować pastę oraz płukankę do zębów nadwrażliwych (typu sensitive). Istnieje wiele dostępnych na rynku past do zębów nadwrażliwych – pasty zawierające:

 • fluor,
 • fluor i sole potasu,
 • chlorek strontu,
 • octan strontu i fluor,
 • fosfopeptyd kazeiny,
 • fosfokrzemian wapniowo-sodowy i fluor,
 • argininę, węglan wapnia i fluor.

Najlepiej spytać lekarza dentystę, którą pastę najbardziej poleca w konkretnym przypadku. Taką pastą należy oczyszczać zęby minimum 2 razy dziennie. Dodatkowo zaleca się wcieranie powyższych past w miejsca nadwrażliwe lub stosowanie w postaci okładów na specjalnych łyżkach – 2 razy dziennie przez 5 minut. Efekt terapeutyczny zazwyczaj uzyskuje się po około 2 tygodniach stosowania.

Leczenie w gabinecie

Jeśli jednak dolegliwości bólowe nie ustępują lub od początku silne dolegliwości bólowe dotyczą 1-2 zębów, lekarz może zdecydować o konieczności przeprowadzenia zabiegu w gabinecie. Lekarz aplikuje środek desensytyzujący (znoszący nadwrażliwość) na zęby. Są to między innymi środki zawierające związki fluoru (wodne roztwory, żele, lakiery fluorkowe), związki wapnia, związki potasu lub środki do uszczelniania/ odizolowania zębiny.

Jeśli takie leczenie nie przynosi korzyści, koniecznym może być leczenie inwazyjne obejmujące wykonanie uzupełnień zachowawczych, usunięcie żywej miazgi z zęba poprzez leczenie kanałowe, wykonanie koron protetycznych lub nawet przeszczepianie tkanek miękkich.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Foliany – właściwości i źródła folacyny i kwasu foliowego

  Foliany, czyli folacyna i kwas foliowy stanowią szeroką grupę związków, będącymi pochodnymi pteryny, które różnią się stopniem utlenienia i charakteryzują się aktywnością biologiczną kwasu foliowego. Kwas foliowy nie ma toksycznego charakteru, niemniej jego zbyt duże dawki mogą utrudniać rozpoznanie niedokrwistości wywołanej niedoborem witaminy B12. Jakie są objawy niedoboru folianów, co stanowi najlepsze źródła tych związków w pożywieniu oraz jaka jest zalecana dawka dzienna folianów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkownie, efekty

  Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „super paliwa" dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

 • Chlorella – jakie ma właściwości? Czy warto ją stosować i jak dawkować?

  Chlorella jest zieloną algą, która należy do grupy zielenic. Zawiera więcej kwasu foliowego i żelaza niż inne pokarmy roślinne. Suplementacja chlorelli może wpływać korzystnie na obniżenie czynników predysponujących do chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, stanowić element uzupełniający niedobory białka, a także być stosowana podczas detoksu organizmu. Jak dawkować chlorellę, czy można ją stosować w ciąży lub podawać ją dzieciom, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego produktu typu superfood?

 • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

  Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

 • Jak działa mentol? W jakich produktach można go znaleźć?

  Mentol, który kojarzymy ze świeżym zapachem i odświeżającym smakiem, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Z tego względu znajdziemy go nie tylko w kosmetykach czy popularnych produktach spożywczych, ale także i farmaceutykach. Jakie zatem dokładnie działanie wykazuje mentol? Czy może być szkodliwy? Kto powinien ograniczyć jego stosowanie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij