Nadwrażliwość zębów – jak ją rozpoznać i leczyć?
Joanna Łuniewska-Rajch

Nadwrażliwość zębów – jak ją rozpoznać i leczyć?

Nadwrażliwość zębiny jest jedną z najczęstszych dolegliwości bólowych zgłaszanych przez pacjentów lekarzowi dentyście. Przyczyn nadwrażliwości może być wiele, jak również odczucia mogą mieć zmienny charakter. W celu zniesienia dolegliwości, konieczne jest stwierdzenie źródła problemów oraz wdrożenie prawidłowego leczenia.

Ból, ale jaki?

Odczucia bólowe w przypadku nadwrażliwośći zębiny różnią się znacznie,ból nawet u tego samego pacjenta, ze względu na różną budowę zębów oraz indywidualny dla każdego próg odczuwania bólu. Dolegliwości występują najczęściej długotrwale o różnym nasileniu: od bólu łagodnego lub umiarkowanego do bólu silnego i ostrego.
Ból pojawia się nagle, po zadziałaniu bodźca go wywołującego. Wraz z niwelacją bodźca ból ustępuje.

Ból może być spowodowany:

 • bodźcami termicznymi – gorące oraz zimne napoje i pożywienie, zimne powietrze
 • bodźcami chemicznymi – kwaśne napoje i pożywienie
 • bodźcami osmotycznymi – mocno słodkie lub słone napoje i posiłku
 • bodźcami mechanicznymi – szczotkowanie zębów, nitkowanie zębów, dotyki, zakładanie i zdejmowanie protez, badanie stomatologiczne

W zdecydowanej większości przypadków pacjenci skarżą się na wrażliwość na zimno. Większość zębów jest jednak wrażliwa na więcej niż jeden bodziec, a w dodatku nie wszystkie zęby reagują na ten sam bodziec. To wszystko powoduje, że dolegliwości są bardzo różnorodne.

U kogo najczęściej?

Częstość występowania nadwrażliwości w populacji osób dorosłych waha się od 8 do 57%. Tak duży przedział wynika z różnych kryteriów diagnostycznych podczas przeprowadzonych badań. Nadwrażliwość pojawia się zazwyczaj w wieku 20-49 lat ze szczytem występowania w czwartej dekadzie życia (30-39 lat). Dotyka nieco częściej kobiet niż mężczyzn. Dotyczy zwykle kłów, a następnie zębów przedtrzonowych i siekaczy.

Leczenie w domu

Pierwszym krokiem w eliminacji nadwrażliwości jest znalezienie jej przyczyny, czyli przyczyny utraty szkliwa lub cementu (tkanka pokrywająca korzeń zęba) i zapobieganie dalszej utracie.

Utrata ta może wynikać między innymi z nieprawidłowego szczotkowania zębów, zbyt częstego spożywania kwaśnych napojów (rozpuszczających tkanki zęba), występowania refluksu lub częstych wymiotów, przeprowadzonego wybielania zębów lub zgrzytania zębami w nocy.

W celu ochrony tkanek zębów przed dalszym niszczeniem należy:

 • używać miękkiej szczoteczki do zębów
 • szczotkować zęby prawidłową techniką, po instruktażu lekarza dentysty
 • wyeliminować kwaśne pożywienie z diety (m.in. unikać napojów typu coca-cola, napojów energetycznych, napojów cytrynowych)
 • unikać stosowania nadmiernej ilości pasty do zębów
 • unikać szczotkowania zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnego pożywienia, po wymiotach (jamę ustną należy przepłukać, a zęby szczotkować po upływie około 2 godzin)
 • unikać nadmiernego ucisku na szczoteczkę
 • unikać nieprawidłowego stosowania wykałaczek i nici do zębów

Dodatkowo należy stosować pastę oraz płukankę do zębów nadwrażliwych (typu sensitive). Istnieje wiele dostępnych na rynku past do zębów nadwrażliwych – pasty zawierające:

 • fluor,
 • fluor i sole potasu,
 • chlorek strontu,
 • octan strontu i fluor,
 • fosfopeptyd kazeiny,
 • fosfokrzemian wapniowo-sodowy i fluor,
 • argininę, węglan wapnia i fluor.

Najlepiej spytać lekarza dentystę, którą pastę najbardziej poleca w konkretnym przypadku. Taką pastą należy oczyszczać zęby minimum 2 razy dziennie. Dodatkowo zaleca się wcieranie powyższych past w miejsca nadwrażliwe lub stosowanie w postaci okładów na specjalnych łyżkach – 2 razy dziennie przez 5 minut. Efekt terapeutyczny zazwyczaj uzyskuje się po około 2 tygodniach stosowania.

Leczenie w gabinecie

Jeśli jednak dolegliwości bólowe nie ustępują lub od początku silne dolegliwości bólowe dotyczą 1-2 zębów, lekarz może zdecydować o konieczności przeprowadzenia zabiegu w gabinecie. Lekarz aplikuje środek desensytyzujący (znoszący nadwrażliwość) na zęby. Są to między innymi środki zawierające związki fluoru (wodne roztwory, żele, lakiery fluorkowe), związki wapnia, związki potasu lub środki do uszczelniania/ odizolowania zębiny.

Jeśli takie leczenie nie przynosi korzyści, koniecznym może być leczenie inwazyjne obejmujące wykonanie uzupełnień zachowawczych, usunięcie żywej miazgi z zęba poprzez leczenie kanałowe, wykonanie koron protetycznych lub nawet przeszczepianie tkanek miękkich.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Nadciśnienie – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać podwyższonemu ciśnieniu krwi?

  Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo rozpowszechnioną. Szacuje się, że w Polsce 30–45% dorosłych cierpi na tę chorobę. Czym dokładnie jest nadciśnienie i jak się objawia? Co może powodować wysokie ciśnienie krwi? Jak zapobiegać nadciśnieniu? Podpowiadamy.

 • Kwasy omega-3 chronią przed astmą dzieci ze specyficznym wariantem genów

  Astma to choroba układu oddechowego, która dotyka prawie 340 mln ludzi na całym świecie. Często rozwija się w dzieciństwie i może powodować ataki, w wyniku których dochodzi do zapalenia płuc i zwężenia dróg oddechowych, powodując trudności w oddychaniu i świszczący oddech. Zespół badaczy ze Szwecji i Wielkiej Brytanii udowodnił, że większe spożycie niektórych rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3 może zmniejszyć ryzyko rozwoju astmy u dziecka w okresie dojrzewania. Leki naśladujące działanie kwasów tłuszczowych mogą okazać się przyszłością leczenia astmy.

 • Pistolet do masażu – jak działa i kto powinien z niego korzystać?

  Pistolet do masażu to niewielkich rozmiarów urządzenie generujące kilkadziesiąt uderzeń na sekundę, wyposażone w kilka wymiennych końcówek. Używanie masażera pistoletowego wpływa na poprawę funkcjonalności tkanek miękkich, znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych w różnego rodzaju urazach i kontuzjach, przyspiesza regenerację mięśniową u osób uprawiających sporty czy likwiduje nadmierne napięcie mięśni u osób pracujących wiele godzin w wymuszonej pozycji siedzącej. Jak używać masażer pneumatyczny? Jaka jest jego cena?

 • Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi

  Najnowsze badania wskazują, że cotygodniowy zastrzyk semaglutydu, w połączeniu z wdrożeniem zasad zdrowego stylu życia, skutkuje znaczną i klinicznie istotną utratą masy ciała. Odkrycie może rozpocząć "nową erę" w leczeniu otyłości.

 • Morsowanie – czy lodowate kąpiele są korzystne dla zdrowia?

  Tej zimy morsowanie stało się wyjątkowo gorącym trendem. Dowiedz się, jakimi korzyściami zdrowotnymi mogą zaowocować regularne kąpiele w lodowatej wodzie. Jakie są przeciwwskazania do tej aktywności? Dlaczego niektórzy lepiej tolerują niskie temperatury?

 • Skutki uboczne szczepionek przeciwko COVID-19. Jakie działania niepożądane pojawiają się najczęściej?

  Eksperci twierdzą, że korzyści wynikające ze szczepienia przeciwko COVID-19 znacznie przewyższają związane z nimi ewentualne efekty uboczne, które są rzadkie i samoistnie ustępują w ciągu kilku dni. Dowiedz się, czego można się spodziewać po przyjęciu szczepionki? Jak złagodzić nieprzyjemne efekty poszczepienne?  

 • PTSD – przyczyny, objawy, leczenie zespołu stresu pourazowego

  PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) większości osób kojarzy się z weteranami, nie wszyscy są świadomi, że jest to problem, który może dotknąć niemal każdego. Nawet do 25% osób po traumatycznym przeżyciu, takim jak napaść, wypadek, klęska żywiołowa, śmierć bliskiej osoby, może doznać zespołu stresu pourazowego. PTSD to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się występowaniem szeregu objawów, m.in. lęku, depresji, zaburzeń snu, agresji, nadmiernej reakcji na bodźce, prowadzących do upośledzenia funkcjonowania w życiu codziennym. 

 • Witamina K – funkcje w organizmie i skutki niedoboru u dzieci i dorosłych. Witamina K dla noworodka

  Witamina K to tak naprawdę grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które odgrywają istotną rolę w procesie krzepnięcia krwi, metabolizmie kości i regulacji poziomu wapnia we krwi. Wyróżnia się witaminę K1 (filochinon), występującą w zielonych warzywach oraz witaminę K2 (menachinon), która jest syntezowana w układzie pokarmowym. Jakie są przyczyny i objawy niedoboru witaminy K? Dlaczego podaje się ją noworodkom tuż po urodzeniu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij