
Długość życia rodziców wpływa na zdrowie ich dzieci
Najnowsze badanie przeprowadzone na próbie 200 tys. osób wykazało, że dzieci długowiecznych rodziców również żyją długo, a ich serca są w bardzo dobrej kondycji. Do tej pory związek między stanem zdrowia rodziców i dzieci uznawaliśmy za pewnik, jednak określenie jego skali sprawiało trudności ze względu na obecność czynników zewnętrznych, takich jak wyrobione nawyki, tryb życia czy miejsce zamieszkania. Coraz więcej badań potwierdza jednakże, że to, jakim zdrowiem cieszyli się rodzice, ma ogromny wpływ na przyszłą kondycję zdrowotną ich dzieci.
Żyj długo, a Twoje dzieci też będą
Najnowsze z nich, opublikowane na łamach Journal of American College od Cardiology, przyniosło wspomniane wnioski po przebadaniu 200 tys. osób w wieku od 55 do 73 lat, których zdrowie było monitorowane przez osiem lat. Po analizie wyszło na jaw, że uczestnicy, których rodzice dożyli przynajmniej 80 lat, mieli 20 proc. mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby serca. W badaniu porównywano kondycję zdrowotną dziecka ze zdrowiem każdego z rodziców z osobna, ale wyniki były identyczne, choć się nie kumulowały. Badanie pokazało również, że genetyka, a tym samym kondycja zdrowotna rodziców, wpływa także na ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, BMI oraz skłonność do palenia papierosów przez dzieci. Wszystkie wspomniane czynniki mają duży udział w zwiększaniu ryzyka zapadnięcia na choroby serca.
Badanie tego typu pokazuje wnioski uśrednione na podstawie wyników z reprezentatywnej próby, jednak nie powinno być wyrocznią w każdym przypadku. To, że dzieci długowiecznych rodziców są zdrowsze nie oznacza, że potomek tych o kiepskim zdrowiu również długo nie nacieszy się własnym. Tendencja jest wyraźna, więc myśląc o potomstwie powinniśmy pamiętać, że nasze zdrowie ma ogromny wpływ na późniejszą jakość jego życia, co jest wnioskiem uniwersalnym i wartym wdrożenia niezależnie od okoliczności.
Stres rodzica odbija się na dziecku
Inne badania pokazują także, że na stan zdrowia dzieci w sposób znaczący wpływa nie tylko pozostawiony im bagaż genetyczny, ale również kondycja rodziców po ich narodzeniu, także psychiczna.
Z analizy opublikowanej w piśmie Pediatrics wykonanej pod nadzorem dr Elizabeth Prout-Parks ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii wynika, że stres rodziców może mieć wpływ na otyłość ich potomstwa.
W badaniu uczestniczyło 2119 rodziców oraz opiekunów dzieci w wieku od 3 do 17 lat, przy czym 1/4 z nich była otyła. Na podstawie danych o ich zdrowiu zanalizowano związek otyłości dziecka z poziomem stresu, wiekiem, wskaźnikiem masy ciała, pochodzeniem i wykształceniem rodziców. Jak się okazało, dorastanie w stresującym środowisku ma ogromny wpływ na zachowanie prawidłowej wagi ciała dzieci. Wspomnianą atmosferę wytwarzają będący pod presją rodzice, którzy nie mogąc poradzić sobie z własnymi problemami, zaniedbują na przykład właściwie odżywianie dzieci oraz ich aktywność fizyczną.
Jak polepszyć swoje zdrowie i zwiększyć przewidywalną długość życia? Metod jest wiele, a większość z nich pozostaje w bezpośrednim zasięgu każdego z nas. Odstawienie używek, regularna aktywność fizyczna i zdrowsza dieta to podstawowe kwestie, o które warto zadbać z myślą o długowieczności swojej oraz dzieci.
Źródło: The Conversation, Iflscience.com