Czy w ciąży można leczyć zęby – co warto wiedzieć?
Joanna Łuniewska-Rajch

Czy w ciąży można leczyć zęby – co warto wiedzieć?

Temat kobiety ciężarnej u dentysty jest związany z wieloma mitami, które niestety mają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej tej grupy pacjentek. Edukacja przyszłych matek na temat konieczności kontroli stanu jamy ustnej przed planowanym zajściem w ciążę jest nieefektywna i wciąż wiele kobiet zachodząc w ciążę jest nieświadomych, że zła higiena oraz stan uzębienia mogą przysporzyć wielu problemów. Na szczęście wbrew powszechnej opinii będąc w ciąży można mieć prowadzone leczenie stomatologiczne – jednak kiedy najlepiej, jakie zabiegi, jakie leki można przyjmować oraz jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej w ciąży? Odpowiadamy w artykule.

Wpływ ciąży na stan jamy ustnej

W okresie ciąży wzrasta ryzyko chorób jamy ustnej. Okres ten sprzyja pojawianiu się ognisk próchnicowych i osłabieniu szkliwa. Częściej powstają zmiany chorobowe na błonie śluzowej jamy ustnej i w tkankach przyzębia. U przyszłych matek wzrasta liczba bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej oraz zmniejsza się wydzielanie śliny. Dodatkowo, często występujące refluks żołądkowo-przełykowy i wymioty powodują niszczenie (rozpuszczanie) szkliwa zębów. W ciąży zmienia się również dieta pacjentek – kobiety ciężarne częściej podjadają między posiłkami oraz w większej ilości spożywają węglowodany. Wszystkie te czynniki mają negatywny wpływ na stan jamy ustnej pacjentek ciężarnych.

Profilaktyka

Prawidłowa higiena oraz profilaktyka rozwoju próchnicy jest bardzo istotna w tym okresie. Zalecane jest dwukrotne w ciągu dnia szczotkowanie zębów pastą z fluorem oraz codzienne nitkowanie zębów. Powinno się również stosować dwa razy dziennie bezalkoholowe płukanki do jamy ustnej. Dodatkowo rekomendowane jest stosowanie środków z dodatkiem ksylitolu np. gum do żucia. W okresie wymiotów należy płukać jamę ustną wodą lub roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka do herbaty na szklankę przegotowanej, schłodzonej wody). Oczywiście należy również jak najszybciej zwalczyć istniejące ogniska próchnicy.

W trakcie ciąży powinno się odbyć dwie wizyty profilaktyczne – pierwszą w 3. – 4t., a następną w 8. miesiącu ciąży. Następnie po narodzinach od 6. miesiąca należy się co pół roku zgłaszać do lekarza dentysty.

Polecane dla Ciebie

Dieta

Ważnym elementem jest również właściwe odżywianie się przyszłej matki – posiłki powinny być spożywane regularnie, być bogate w białko, witaminy, sole mineralne. Spożycie cukrów oraz przekąsek powinno być ograniczone. Zrównoważona dieta umożliwia właściwie formowanie i mineralizację tkanek zębów dziecka. Suplementacja wapnia sprzyja redukcji ryzyka rozwoju próchnicy u dzieci o 27%.

Spożywanie cukrów prostych przez kobietę ciężarną może być przyczyną skłonności dziecka do jedzenia słodyczy, ponieważ w pierwszych miesiącach rozwijają się receptory smakowe u płodu.

Leczenie stomatologiczne w ciąży

Leczenie ubytków próchnicowych u kobiet ciężarnych powinno być przeprowadzone jak najszybciej, zasadniczo można je przeprowadzić w każdym okresie ciąży. Znieczulenie miejscowe jest dobrze tolerowane przez kobiety w ciąży, należy jednak koniecznie powiedzieć lekarzowi o swoim stanie, aby zaordynował odpowiedni anestetyk. Drugi trymestr ciąży jest uważany za najlepszy okres do usunięcia kamienia nazębnego lub ekstrakcji zębów.  Poza tym okresem zabiegi chirurgiczne wykonywane są jedynie ze wskazań nagłych takich jak silny ból, stany ropne, obrzęki itd. W razie możliwości wystąpienia powikłań związanych z odłożeniem pilnego leczenia stomatologicznego, konieczne jest wykonanie zabiegu mimo ryzykownego okresu ciąży (pierwszy i trzeci trymestr). Jednakże każdy przypadek lekarz powinien rozważyć indywidualnie.

Zdjęcia rentgenowskie w ciąży

Mimo powszechnej opinii badania wykazują, że pojedyncze zdjęcia zębowe nie mają niekorzystnego wpływu na przebieg ciąży, w tym częstość wad wrodzonych, porodów przedwczesnych lub zmniejszenie masy noworodka.

W razie konieczności wykonania zdjęcia rentgenowskiego u kobiet w ciąży, badanie takie należy wykonać, zachowując przy tym wszystkie środki ostrożności (np. fartuch ołowiany, kołnierz ołowiany na tarczycę), a pacjentka ciężarna nie powinna odczuwać niepokoju z tym badaniem związanego.

Antybiotyki i środki przeciwbólowe

Mimo, że podawania leków kobietom w ciąży powinno się unikać, istnieją sytuacje, gdy powstrzymanie się od ich ordynacji może mieć znacznie gorszy wpływ na przebieg ciąży. W przypadku wystąpienia ropni, zapalenia kości lub potrzeby zastosowania osłony antybiotykowej u pacjentki ciężarnej, podanie antybiotyku jest konieczne. Najczęściej zalecanymi antybiotykami u kobiet ciężarnych są penicyliny, lecz o ich wyborze i dawce zawsze decyduje lekarz. W przypadku silnych dolegliwości bólowych przyjęcie leków przeciwbólowych również może okazać się konieczne. 

Najbezpieczniejszym lekiem dla kobiet ciężarnych jest paracetamol, jednak nie można przekroczyć dawki 4g na dzień. W ostatnim trymestrze ciąży bezwzględnie przeciwwskazane jest przyjmowanie aspiryny, ibuprofenu oraz opioidów!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij