
Wakacyjna opalenizna na dłużej
Powstawanie opalenizny
Opalenizna powstaje w wyniku naturalnej reakcji obronnej naszego organizmu na promieniowanie słoneczne, przebiega dwuetapowo i zależy od naszego barwnika skóry – melaniny.
W pierwszym etapie pod wpływem promieniowania UVA melanina zostaje uwolniona do komórek naskórka, dzięki czemu możemy zauważyć u osób z ciemną karnacją delikatne brązowienie skóry.
W drugim etapie opalenizna jest wynikiem promieniowania UVB i powstaje nawet po kilku dniach od opalania. Opóźnienie w pojawieniu się zabarwienia skóry jest spowodowane rozpoczynającym się procesem powstawania nowych komórek melanocytów – produkujących melaninę, a także aktywacją już istniejących melanocytów do produkcji kolejnej dawki melaniny. Następnie odbywa się transport melaniny do komórek naskórka, dzięki czemu nasza skóra staje się brązowa.
Sposoby na przedłużenie efektu opalonej skóry:
- Peeling
Kilka dni przed planowanym opalaniem warto zrobić delikatny peeling całego ciała, aby złuszczyć zrogowaciały naskórek i wyrównać koloryt skóry. Dzięki temu uzyskamy równomierną opaleniznę i zachowamy ją na dłużej, gdyż promieniowanie UV dotrze do głębszych warstw naskórka. Złuszczanie naskórka należy stosować także po opalaniu. Nie martwmy się, że przez peeling usuniemy opaleniznę, ponieważ barwnik skóry znajduje się w głębokich warstwach naskórka. Dzięki złuszczaniu naskórka uzyskamy świeży wygląd opalonej skóry.
- Ochrona przeciwsłoneczna
W trakcie opalania niezbędne są kremy ochronne z wysokim filtrem – minimum SPF 30. Należy pamiętać o częstym nakładaniu kremu na skórę – co najmniej co 2 godziny oraz po każdej kąpieli w wodzie, nawet jeśli kosmetyk jest wodoodporny. Unikajmy także opalania w czasie największego nasłonecznienia od godziny 11 do 15. Pamiętajmy, że nadmierne opalanie może spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości takich jak: oparzenie skóry, przebarwienia czy nadmierne wysuszenie skóry, a także przyczynia się do przyspieszonego starzenia się skóry i powstawania zmian nowotworowych.
- Nawilżanie
Słońce oraz kąpiele w słonej wodzie wysuszają skórę, dlatego po opalaniu bardzo ważne jest nawilżenie i odżywienie skóry. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się kosmetyki po opalaniu, które nie tylko posiadają właściwości chłodzące i łagodzące, ale również nawilżą i zregenerują skórę. Najczęściej zawierają składniki aktywne takie jak panthenol, alantoinę, mocznik, masło Shea, algi, olejek z avocado.
- Kosmetyki brązujące i rozświetlające
Aby zachować efekt opalonej skóry przez całe lato i jeszcze dłużej warto stosować kosmetyki brązujące. Najczęściej występują w postaci kremów do twarzy oraz mleczek i balsamów do ciała. Nie tylko będą pielęgnować skórę, ale także nadadzą jej delikatny kolor opalenizny. Idealnymi produktami na lato podkreślającymi brązową skórę są balsamy i suche olejki z drobinkami rozświetlającymi. Bardzo dobrze odżywią i zregenerują skórę oraz nadadzą jej blasku, przez co przebarwienia i inne niedoskonałości skóry staną się mniej widoczne.
W celu podkreślenia opalenizny na twarzy możemy także zastosować puder brązujący, pomoże uwydatnić kości policzkowe oraz zaakcentować czoło i brodę.
- Beta-karoten
Gdy chcemy utrwalić opaleniznę oraz zapewnić dodatkową ochronę przeciwsłoneczną warto dostarczać organizmowi beta-karoten (prowitaminy A). Znajdziemy go w wielu owocach i warzywach takich jak: brzoskwinie, nektarynki, morele, marchew, pomidory, papryka, buraki. Należy pamiętać, że beta-karoten rozpuszcza się wyłącznie w tłuszczach, dlatego do posiłku trzeba dodać np. oliwę z oliwek. Można przyjmować go także w postaci suplementu diety. Beta-karoten oprócz ładnej opalenizny, zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami oraz regeneruje i zabezpiecza skórę przed oparzeniem słonecznym.