Bezpłatne leki dla seniorów od września
Katarzyna Szulik

Bezpłatne leki dla seniorów od września

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zgodzie z zapowiedziami programu „75 plus” przedstawi 1 sierpnia listę bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia. Lista ma wejść w życie z dniem 1 września. Będą to leki stosowane przede wszystkim u osób starszych.

Według planów resortu zdrowia pojawi się osobny wykaz refundowanych leków dla osób starszych. Nazywałby się kategorią „S”, czyli dla seniorów. Minister zdrowia wyjaśnił, że system kwalifikowania nowych leków na listę będzie taki sam, jak w przypadku kwalifikowania na listę refundacyjną.

Seniorzy nie wykupują recept

Szacuje się, że obecnie około 17% wystawianych recept nie jest wykupywanych z powodu braku funduszy. Oznacza to tym samym, że taki sam ułamek pacjentów nie dostosowuje się do zaleceń lekarza, ze względu na dziury w domowym budżecie. Wiele wskazuje też na to, że znaczną część tej grupy stanowią osoby starsze, czyli najwięksi konsumenci leków. Przeciętny polski emeryt choruje na około 3-4 choroby przewlekłe i przyjmuje od 5 do 8 różnych leków. Są to najczęściej choroby układu krwionośnego, oddechowego, pokarmowego, choroby nerek oraz narządów ruchu. Według danych TNS z 2014 roku około 30 procent emerytów przyznało, że zażywali mniejszą dawkę leku niż przepisana lub zażywali je rzadziej ze względu na oszczędność pieniędzy.

Pomimo dostępności tańszych zamienników, przeciętny emeryt wydaje na leki około 150 złotych miesięcznie. Gdy lista wejdzie w życie koszt dopłaty seniora do leków wynosić będzie około 200 złotych rocznie.

Nowe leki na listę

Na liście znajdą się na pewno wszystkie leki tanie, a z droższych, na pewno te, które z medycznego punktu widzenia przypisane są do osób starszych. Na samym początku będą to leki, w przypadku których będzie najmniejsze ryzyko nadużyć. Minister zdrowia zapowiedział również, że lista leków kategorii S będzie systematycznie powiększana, według zasad stosowanych w grupie refundacyjnej. "Będziemy na bieżąco obserwować (...) lista będzie się poszerzać, żeby praktycznie całe leczenie pacjentów w wieku starszym mogło odbywać się bezpłatnie" - powiedział minister.

Wyjaśnił również, że plan „75 plus” ma nie dostarczać zbędnej biurokracji lekarzom oraz pacjentom, którzy musieliby udowadniać, że bezpłatne leki im się należą. Będą dostępne dla  wszystkich osób powyżej 75 roku życia i tylko na podstawie wieku, lekarz wyda bezpłatny lek.

Powiązane produkty

Opłacalny projekt

Podczas poniedziałkowej debaty w Warszawie specjaliści z dziedziny farmakologii, medycyny i zarządzania w ochronie zdrowia dyskutowali na temat projektu „75 plus”. Zdaniem jednego z nich, rozwiązania projektu przyniosą w ostateczności widoczne korzyści. Twierdzi, że umocni się rola lekarza rodzinnego, którego zadaniem będzie wypisywać leki z listy „S”, a także zmniejszy się liczba hospitalizacji, które często są wynikiem przerwania zażywania leków.

Uczestnicy debaty zgodnie stwierdzili, że projekt jest szansą na wykorzystanie potencjału krajowego przemysłu farmaceutycznego oraz szansą na budowanie innowacyjnej gospodarki. Polski przemysł farmaceutyczny specjalizuje się w lekach genetycznych, czyli tak zwanych tańszych zamienników oryginalnych leków. Tego typu leki stosowane są głównie u osób starszych.

Jeżeli nie będzie dochodzić do nadużyć lekarzy, liczba leków kategorii „S” będzie regularnie się powiększać. Eksperci podpowiadają również, że warto byłoby wdrożyć ulgi podatkowe, które wspomogłyby finansowanie procesu badań i rozwoju polskich firm. Przełożyłoby się to, na tworzenie nie tylko leków generycznych, ale także nowych i innowacyjnych.

Źródła: biznes.onet.pl , medonet.pl,

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij