
Bezpłatne leki dla seniorów od września
Według planów resortu zdrowia pojawi się osobny wykaz refundowanych leków dla osób starszych. Nazywałby się kategorią „S”, czyli dla seniorów. Minister zdrowia wyjaśnił, że system kwalifikowania nowych leków na listę będzie taki sam, jak w przypadku kwalifikowania na listę refundacyjną.
Seniorzy nie wykupują recept
Szacuje się, że obecnie około 17% wystawianych recept nie jest wykupywanych z powodu braku funduszy. Oznacza to tym samym, że taki sam ułamek pacjentów nie dostosowuje się do zaleceń lekarza, ze względu na dziury w domowym budżecie. Wiele wskazuje też na to, że znaczną część tej grupy stanowią osoby starsze, czyli najwięksi konsumenci leków. Przeciętny polski emeryt choruje na około 3-4 choroby przewlekłe i przyjmuje od 5 do 8 różnych leków. Są to najczęściej choroby układu krwionośnego, oddechowego, pokarmowego, choroby nerek oraz narządów ruchu. Według danych TNS z 2014 roku około 30 procent emerytów przyznało, że zażywali mniejszą dawkę leku niż przepisana lub zażywali je rzadziej ze względu na oszczędność pieniędzy.
Pomimo dostępności tańszych zamienników, przeciętny emeryt wydaje na leki około 150 złotych miesięcznie. Gdy lista wejdzie w życie koszt dopłaty seniora do leków wynosić będzie około 200 złotych rocznie.
Nowe leki na listę
Na liście znajdą się na pewno wszystkie leki tanie, a z droższych, na pewno te, które z medycznego punktu widzenia przypisane są do osób starszych. Na samym początku będą to leki, w przypadku których będzie najmniejsze ryzyko nadużyć. Minister zdrowia zapowiedział również, że lista leków kategorii S będzie systematycznie powiększana, według zasad stosowanych w grupie refundacyjnej. "Będziemy na bieżąco obserwować (...) lista będzie się poszerzać, żeby praktycznie całe leczenie pacjentów w wieku starszym mogło odbywać się bezpłatnie" - powiedział minister.
Wyjaśnił również, że plan „75 plus” ma nie dostarczać zbędnej biurokracji lekarzom oraz pacjentom, którzy musieliby udowadniać, że bezpłatne leki im się należą. Będą dostępne dla wszystkich osób powyżej 75 roku życia i tylko na podstawie wieku, lekarz wyda bezpłatny lek.
Powiązane produkty
Opłacalny projekt
Podczas poniedziałkowej debaty w Warszawie specjaliści z dziedziny farmakologii, medycyny i zarządzania w ochronie zdrowia dyskutowali na temat projektu „75 plus”. Zdaniem jednego z nich, rozwiązania projektu przyniosą w ostateczności widoczne korzyści. Twierdzi, że umocni się rola lekarza rodzinnego, którego zadaniem będzie wypisywać leki z listy „S”, a także zmniejszy się liczba hospitalizacji, które często są wynikiem przerwania zażywania leków.
Uczestnicy debaty zgodnie stwierdzili, że projekt jest szansą na wykorzystanie potencjału krajowego przemysłu farmaceutycznego oraz szansą na budowanie innowacyjnej gospodarki. Polski przemysł farmaceutyczny specjalizuje się w lekach genetycznych, czyli tak zwanych tańszych zamienników oryginalnych leków. Tego typu leki stosowane są głównie u osób starszych.
Jeżeli nie będzie dochodzić do nadużyć lekarzy, liczba leków kategorii „S” będzie regularnie się powiększać. Eksperci podpowiadają również, że warto byłoby wdrożyć ulgi podatkowe, które wspomogłyby finansowanie procesu badań i rozwoju polskich firm. Przełożyłoby się to, na tworzenie nie tylko leków generycznych, ale także nowych i innowacyjnych.
Źródła: biznes.onet.pl , medonet.pl,