Czy istnieją przeciwwskazania do zażywania kąpieli słonecznych?
Michał Posmykiewicz

Czy istnieją przeciwwskazania do zażywania kąpieli słonecznych?

Nadeszło upragnione lato. Jest to czas, kiedy wszyscy gdzieś wyjeżdżamy, spędzamy mnóstwo czasu z rodziną i znajomymi na świeżym powietrzu. Cieszymy się, kiedy świeci słońce i chętnie korzystamy z jego promieni. Prawie każdy z nas lubi słoneczne kąpiele, opalona skóra wygląda bowiem zdrowiej, nadaje uroku, sprawia, że czujemy się lepiej. Czy jednak opalanie jest bezpieczne? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zażywania kąpieli słonecznych?
  • Duża ilość znamion barwnikowych

Niestety tak. Przede wszystkim na promienie słoneczne powinny uważać te osoby, które mają na skórze dużą ilość znamion barwnikowych, popularnie nazywanych pieprzykami. Na powstawanie znamion nie mamy niestety wpływu - jedni z nas nie mają ich w ogóle, inni natomiast mają ich bardzo wiele od urodzenia, znamiona mogą mieć też tendencję do powstawania przez całe życie, zatem ich ilość może się zwiększać. Dlatego, jeśli na naszej skórze widnieje duża ilość pieprzyków, powinniśmy zrezygnować z opalania, bowiem w tej sytuacji jesteśmy zdecydowanie bardziej narażeni na rozwój czerniaka. Nie oznacza to, że osoby ze znamionami barwnikowymi w ogóle nie mogą korzystać ze słońca - muszą po prostu smarować całe ciało kremami z filtrem o numerze 50, jak również nie mogą godzinami "wylegiwać się" na słońcu, dla nich wskazany będzie po prostu spacer czy inna forma czynnego wypoczynku w czasie słonecznych dni, mogą też miło spędzać czas na plaży czy na basenie siedząc w cieniu pod parasolem. Nie oznacza to jednak, że osoby z niewielką ilością znamion barwnikowych lub osoby, które w ogóle ich nie posiadają, mogą bezkarnie bez żadnego zabezpieczenia spędzać godzinami czas na słońcu. Osoby takie również są narażone na rozwój czerniaka, choć w mniejszym stopniu, w związku z czym także powinny przestrzegać zasad bezpiecznego opalania. 

  • Stosowanie niektórych leków

Należy też pamiętać o tym, że nie powinno się opalać stosując niektóre leki. Dotyczy to przede wszystkim niektórych antybiotyków, leków przeciwcukrzycowych, przeciwdepresyjnych, retinoidów, jak też niektórych leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi oraz ziół, między innymi dziurawca. Zdarza się, że także niektóre kobiety stosujące hormonalną antykoncepcję źle tolerują promienie słoneczne. W sytuacji, kiedy przyjmujemy wyżej wyminione leki, może bowiem zdarzyć się, że na naszej skórze pod wpływem promieni słonecznych powstaną silne przebarwienia, które mogą już na naszej skórze pozostać na stałe. Dlatego też, jeśli przyjmujemy w okresie wakacyjnym jakikolwiek lek, należy zapytać swojego lekarza prowadzącego o możliwość korzystania z kąpieli słonecznych w okresie kuracji preparatem. 

  • Ciąża

Należy też pamiętać, że kobiety, które są w ciąży, także powinny zrezygnować z intensywnego opalania się i w czasie wyjazdu wakacyjnego powinny spędzać czas w cieniu, osłonięte parasolem. Zbyt duża dawka promieni słonecznych może być bowiem niekorzystna zarówno dla skóry matki, która w okresie ciąży jest bardziej wrażliwa i zdecydowanie szybciej ulega podrażnieniom, ale przede wszystkim dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Chodzi o to, że przebywając w zbyt dużym słońcu może dojść do przegrzania organizmu zarówno matki, jak i dziecka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. 

  • Stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków

Przeciwwskazaniem do opalania jest również stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków, bowiem ich obecność na skórze może przyczynić się do powstania nieestetycznych przebarwień lub nawet wysypki. Dlatego też wychodząc na plażę nie powinno się stosować perfum, ani nakładać na twarz podkładów, pudrów i kolorowych cieni. Makijaż plażowy powienin być ograniczony do minimum - można wytuszować rzęsy oraz ewentulanie zrobić kreskę kredką na powiece. 

Są to główne przeciwwskazania do korzystania z kąpieli słonecznych. Nie oznacza to jednak, że w takich sytuacjach należy zupełnie rezygnować z możliwości wystawienia swojej skóry na słońce. Należy pamiętać tylko o zasadach bezpiecznego opalania, które uchronią nas przed groźnymi konsekwencjami korzystania ze słońca.

Jakie są zasady bezpiecznego opalania?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby unikać ekspozycji na słońce w godzinach, kiedy praży ono najbardziej intensywnie, co jest z kolei najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia. Należy zatem schodzić ze słońca w godzinach pomiędzy 11 a 17 lub w tym okresie czasu przebywać po prostu cały czas w cieniu. Do godziny 11 i po 17 słońce nie jest już tak intensywne i w związku z tym nie jest już też tak bardzo niebezpieczne. Ponadto, spędzając czas na świeżym powietrzu, nawet przebywając w cieniu, należy skórę właściwie zabezpieczyć. Całą jej powierzchnię, zwracając szczególną uwagę na miejsca odsłonięte, należy posmarować kremem z filtrem 50. Należy pamiętać o tym, że nawet, jeśli krem jest wodoodporny, to mimo wszystko po wyjściu z wody należy powtórzyć jego aplikację. Ponadto, nawet nie wchodząc do wody, kiedy spędzamy na słońcu kilka godzin, należy regularnie powtarzać aplikację preparatu chroniącego naszą skórę. Należy pamiętać też o nakryciu głowy. Najlepiej, aby była to czapka lub kapelusz wykonany z jasnego materiału, który będzie odbijał promienie słoneczne. Ważne są też okulary przeciwsłoneczne, które powinny mieć filtr chroniący nasze oczy - dlatego lepiej nie kupować ich na straganie, tylko nabyć je w salonie optycznym, dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze oczy są bezpieczne i nic im nie zagraża. W czasie upalnych dni niezmiernie istotną sprawą jest też picie dużej ilości wody. Dzięki temu nasz organizm nie ulegnie odwodnieniu, ponadto duża ilość wypitej wody będzie też korzystnie wpływać na skórę, która w czasie opalania jest podatna na wysuszenie. 
Opalanie nie musi być niebezpieczne. Wystarczy tylko przestrzegać tych kilku prostych zasad, dzięki którym nie ucierpi nasze zdrowie, a my wrócimy z urlopu zadowoleni i wypoczęci. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

  • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

    Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij