×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy istnieją przeciwwskazania do zażywania kąpieli słonecznych?

Nadeszło upragnione lato. Jest to czas, kiedy wszyscy gdzieś wyjeżdżamy, spędzamy mnóstwo czasu z rodziną i znajomymi na świeżym powietrzu. Cieszymy się, kiedy świeci słońce i chętnie korzystamy z jego promieni. Prawie każdy z nas lubi słoneczne kąpiele, opalona skóra wygląda bowiem zdrowiej, nadaje uroku, sprawia, że czujemy się lepiej. Czy jednak opalanie jest bezpieczne? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zażywania kąpieli słonecznych?
  • Duża ilość znamion barwnikowych

Niestety tak. Przede wszystkim na promienie słoneczne powinny uważać te osoby, które mają na skórze dużą ilość znamion barwnikowych, popularnie nazywanych pieprzykami. Na powstawanie znamion nie mamy niestety wpływu - jedni z nas nie mają ich w ogóle, inni natomiast mają ich bardzo wiele od urodzenia, znamiona mogą mieć też tendencję do powstawania przez całe życie, zatem ich ilość może się zwiększać. Dlatego, jeśli na naszej skórze widnieje duża ilość pieprzyków, powinniśmy zrezygnować z opalania, bowiem w tej sytuacji jesteśmy zdecydowanie bardziej narażeni na rozwój czerniaka. Nie oznacza to, że osoby ze znamionami barwnikowymi w ogóle nie mogą korzystać ze słońca - muszą po prostu smarować całe ciało kremami z filtrem o numerze 50, jak również nie mogą godzinami "wylegiwać się" na słońcu, dla nich wskazany będzie po prostu spacer czy inna forma czynnego wypoczynku w czasie słonecznych dni, mogą też miło spędzać czas na plaży czy na basenie siedząc w cieniu pod parasolem. Nie oznacza to jednak, że osoby z niewielką ilością znamion barwnikowych lub osoby, które w ogóle ich nie posiadają, mogą bezkarnie bez żadnego zabezpieczenia spędzać godzinami czas na słońcu. Osoby takie również są narażone na rozwój czerniaka, choć w mniejszym stopniu, w związku z czym także powinny przestrzegać zasad bezpiecznego opalania. 

  • Stosowanie niektórych leków

Należy też pamiętać o tym, że nie powinno się opalać stosując niektóre leki. Dotyczy to przede wszystkim niektórych antybiotyków, leków przeciwcukrzycowych, przeciwdepresyjnych, retinoidów, jak też niektórych leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi oraz ziół, między innymi dziurawca. Zdarza się, że także niektóre kobiety stosujące hormonalną antykoncepcję źle tolerują promienie słoneczne. W sytuacji, kiedy przyjmujemy wyżej wyminione leki, może bowiem zdarzyć się, że na naszej skórze pod wpływem promieni słonecznych powstaną silne przebarwienia, które mogą już na naszej skórze pozostać na stałe. Dlatego też, jeśli przyjmujemy w okresie wakacyjnym jakikolwiek lek, należy zapytać swojego lekarza prowadzącego o możliwość korzystania z kąpieli słonecznych w okresie kuracji preparatem. 

  • Ciąża

Należy też pamiętać, że kobiety, które są w ciąży, także powinny zrezygnować z intensywnego opalania się i w czasie wyjazdu wakacyjnego powinny spędzać czas w cieniu, osłonięte parasolem. Zbyt duża dawka promieni słonecznych może być bowiem niekorzystna zarówno dla skóry matki, która w okresie ciąży jest bardziej wrażliwa i zdecydowanie szybciej ulega podrażnieniom, ale przede wszystkim dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Chodzi o to, że przebywając w zbyt dużym słońcu może dojść do przegrzania organizmu zarówno matki, jak i dziecka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. 

  • Stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków

Przeciwwskazaniem do opalania jest również stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków, bowiem ich obecność na skórze może przyczynić się do powstania nieestetycznych przebarwień lub nawet wysypki. Dlatego też wychodząc na plażę nie powinno się stosować perfum, ani nakładać na twarz podkładów, pudrów i kolorowych cieni. Makijaż plażowy powienin być ograniczony do minimum - można wytuszować rzęsy oraz ewentulanie zrobić kreskę kredką na powiece. 

Są to główne przeciwwskazania do korzystania z kąpieli słonecznych. Nie oznacza to jednak, że w takich sytuacjach należy zupełnie rezygnować z możliwości wystawienia swojej skóry na słońce. Należy pamiętać tylko o zasadach bezpiecznego opalania, które uchronią nas przed groźnymi konsekwencjami korzystania ze słońca.

Jakie są zasady bezpiecznego opalania?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby unikać ekspozycji na słońce w godzinach, kiedy praży ono najbardziej intensywnie, co jest z kolei najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia. Należy zatem schodzić ze słońca w godzinach pomiędzy 11 a 17 lub w tym okresie czasu przebywać po prostu cały czas w cieniu. Do godziny 11 i po 17 słońce nie jest już tak intensywne i w związku z tym nie jest już też tak bardzo niebezpieczne. Ponadto, spędzając czas na świeżym powietrzu, nawet przebywając w cieniu, należy skórę właściwie zabezpieczyć. Całą jej powierzchnię, zwracając szczególną uwagę na miejsca odsłonięte, należy posmarować kremem z filtrem 50. Należy pamiętać o tym, że nawet, jeśli krem jest wodoodporny, to mimo wszystko po wyjściu z wody należy powtórzyć jego aplikację. Ponadto, nawet nie wchodząc do wody, kiedy spędzamy na słońcu kilka godzin, należy regularnie powtarzać aplikację preparatu chroniącego naszą skórę. Należy pamiętać też o nakryciu głowy. Najlepiej, aby była to czapka lub kapelusz wykonany z jasnego materiału, który będzie odbijał promienie słoneczne. Ważne są też okulary przeciwsłoneczne, które powinny mieć filtr chroniący nasze oczy - dlatego lepiej nie kupować ich na straganie, tylko nabyć je w salonie optycznym, dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze oczy są bezpieczne i nic im nie zagraża. W czasie upalnych dni niezmiernie istotną sprawą jest też picie dużej ilości wody. Dzięki temu nasz organizm nie ulegnie odwodnieniu, ponadto duża ilość wypitej wody będzie też korzystnie wpływać na skórę, która w czasie opalania jest podatna na wysuszenie. 
Opalanie nie musi być niebezpieczne. Wystarczy tylko przestrzegać tych kilku prostych zasad, dzięki którym nie ucierpi nasze zdrowie, a my wrócimy z urlopu zadowoleni i wypoczęci. 

Podziel się: