Strajk w CZD zawieszony: pielęgniarki wracają do pracy
Katarzyna Szulik

Strajk w CZD zawieszony: pielęgniarki wracają do pracy

Wczorajsze rozmowy protestujących z dyrekcją Centrum Zdrowia Dziecka doprowadziły do porozumienia, zgodnie z którym pielęgniarki postanowiły zawiesić strajk do końca roku. Szczegóły ustaleń nie zostały ujawnione, jednak nieoficjalnie mówi się o podwyżce rzędu 300 zł brutto.

Informacja o powodzeniu rozmów pojawiła się wczoraj późnym wieczorem, gdy przedstawicielka strajkujących oraz dyrektorka CZD przedstawiły dziennikarzom komunikat o podpisaniu porozumienia, jednak bez ujawniania szczegółów. Z oświadczenia wynikało, że żadna ze stron nie osiągnęła pełnej satysfakcji w sporze, ale postanowiono się porozumieć przez wzgląd na sytuację małych pacjentów. Z nieoficjalnych informacji „Gazety Wyborczej” wynika, że pielęgniarki miały zaakceptować podwyżki w wysokości 300 zł brutto, jednak sam szpital nie przystał na zwiększenie personelu. Z wcześniejszych, również nieoficjalnych informacji wynikało, że w porozumieniu może znaleźć się zapis o zatrudnieniu dodatkowych 40 pielęgniarek.

Przez całą środę do mediów docierały informacje o spokojnym przebiegu rozmów oraz uzgadnianiu kolejnych punktów na liście składającej się z 14 pozycji. Już po godzinie 15:00 wiadomo było, że ustalone zostały kwestie finansowe, więc prawdopodobnie najwięcej czasu zajęły rozmowy dotyczące powiększenia zespołu, na co, przynajmniej bazując na dostępnych informacjach, ostatecznie się nie zdecydowano.

Minister zdrowia: pielęgniarki przekroczyły granicę

Również wczoraj głos w sprawie strajku zabrała premier Beata Szydło, która przedstawiła swój pogląd w sejmowym wystąpieniu. W jej opinii obecne problemy to wina rządu PO-PSL, który przez 8 lat doprowadził do obecnego zadłużenia CZD. W trakcie ośmioletnich rządów koalicji miało ono wzrosnąć o 200 mln złotych.

Podczas tej samej debaty wypowiedział się również minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, którego zdaniem pielęgniarki odchodząc od łóżek pacjentów „przekroczyły granicę, która do tej pory nie była przekraczana” i naraziły na uszczerbek zdrowie pacjentów. Mówił również o strukturze zarobków pielęgniarek w CZD. Zgodnie z danymi szefa resortu, tylko 7 proc. pielęgniarek zatrudnionych w Centrum pobiera wynagrodzenie niższe niż 3 tys. zł brutto, a średnia zarobków plasuje się na poziomie 4 tys. złotych brutto. W tym kontekście, a także wobec ogromnego zadłużenia szpitala, negocjowanie podwyżek wyższych niż 250 zł grozi utratą płynności finansowej przez CZD.

Czego domagały się strajkujące?

Strajk w Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczął się 24 maja. Zatrudnione w nim pielęgniarki żądały przede wszystkim poprawy warunków pracy, a także podwyżek. Większość z nich odeszła od łóżek, a na każdym oddziale pozostała siostra oddziałowa oraz jedna pielęgniarka do pomocy. W związku z tym zawieszono działalność kilku oddziałów, a przebywające na nich dzieci zostały odesłane do innych placówek. Na pozostałych, w tym na onkologii, opiekę nad pacjentami sprawowali również lekarze. Wszystkie planowane operacje związane z ratowaniem życia i zdrowia odbywały się normalnie, nie przerwano także nowych przyjęć dzieci wymagających natychmiastowej pomocy.

Obecnie w placówce zatrudnionych jest 800 pielęgniarek, w tym 9 na zasadach kontraktu. Zdaniem protestujących to zdecydowanie za mało, bo każdego dnia na zmianie brakuje około 70 osób, niezbędnych do sprawowania prawidłowej opieki nad małymi pacjentami.

Kolejny postulat strajkujących dotyczył finansowych warunków zatrudnienia. Pielęgniarkom w zeszłym roku obiecano podwyżki w wysokości 400 zł, jednak do tej pory otrzymały tylko część tej kwoty. Ich zarobki w CZD wahają się od 2,5 tys. zł brutto dla pielęgniarki bez doświadczenia do nawet 6 tys. zł brutto dla pracownic z dużym stażem, przy czym wypłata zależy także od specjalizacji oraz dodatków. Dyrekcja szpitala twierdzi, że średnia płaca pielęgniarki w CZD to około 4,9 tys. zł brutto, a zarobki powyżej 4 tys. zł brutto dotyczą 74 proc. pielęgniarek zatrudnionych w Instytucie.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij