Strajk w CZD zawieszony: pielęgniarki wracają do pracy
Katarzyna Szulik

Strajk w CZD zawieszony: pielęgniarki wracają do pracy

Wczorajsze rozmowy protestujących z dyrekcją Centrum Zdrowia Dziecka doprowadziły do porozumienia, zgodnie z którym pielęgniarki postanowiły zawiesić strajk do końca roku. Szczegóły ustaleń nie zostały ujawnione, jednak nieoficjalnie mówi się o podwyżce rzędu 300 zł brutto.

Informacja o powodzeniu rozmów pojawiła się wczoraj późnym wieczorem, gdy przedstawicielka strajkujących oraz dyrektorka CZD przedstawiły dziennikarzom komunikat o podpisaniu porozumienia, jednak bez ujawniania szczegółów. Z oświadczenia wynikało, że żadna ze stron nie osiągnęła pełnej satysfakcji w sporze, ale postanowiono się porozumieć przez wzgląd na sytuację małych pacjentów. Z nieoficjalnych informacji „Gazety Wyborczej” wynika, że pielęgniarki miały zaakceptować podwyżki w wysokości 300 zł brutto, jednak sam szpital nie przystał na zwiększenie personelu. Z wcześniejszych, również nieoficjalnych informacji wynikało, że w porozumieniu może znaleźć się zapis o zatrudnieniu dodatkowych 40 pielęgniarek.

Przez całą środę do mediów docierały informacje o spokojnym przebiegu rozmów oraz uzgadnianiu kolejnych punktów na liście składającej się z 14 pozycji. Już po godzinie 15:00 wiadomo było, że ustalone zostały kwestie finansowe, więc prawdopodobnie najwięcej czasu zajęły rozmowy dotyczące powiększenia zespołu, na co, przynajmniej bazując na dostępnych informacjach, ostatecznie się nie zdecydowano.

Minister zdrowia: pielęgniarki przekroczyły granicę

Również wczoraj głos w sprawie strajku zabrała premier Beata Szydło, która przedstawiła swój pogląd w sejmowym wystąpieniu. W jej opinii obecne problemy to wina rządu PO-PSL, który przez 8 lat doprowadził do obecnego zadłużenia CZD. W trakcie ośmioletnich rządów koalicji miało ono wzrosnąć o 200 mln złotych.

Podczas tej samej debaty wypowiedział się również minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, którego zdaniem pielęgniarki odchodząc od łóżek pacjentów „przekroczyły granicę, która do tej pory nie była przekraczana” i naraziły na uszczerbek zdrowie pacjentów. Mówił również o strukturze zarobków pielęgniarek w CZD. Zgodnie z danymi szefa resortu, tylko 7 proc. pielęgniarek zatrudnionych w Centrum pobiera wynagrodzenie niższe niż 3 tys. zł brutto, a średnia zarobków plasuje się na poziomie 4 tys. złotych brutto. W tym kontekście, a także wobec ogromnego zadłużenia szpitala, negocjowanie podwyżek wyższych niż 250 zł grozi utratą płynności finansowej przez CZD.

Czego domagały się strajkujące?

Strajk w Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczął się 24 maja. Zatrudnione w nim pielęgniarki żądały przede wszystkim poprawy warunków pracy, a także podwyżek. Większość z nich odeszła od łóżek, a na każdym oddziale pozostała siostra oddziałowa oraz jedna pielęgniarka do pomocy. W związku z tym zawieszono działalność kilku oddziałów, a przebywające na nich dzieci zostały odesłane do innych placówek. Na pozostałych, w tym na onkologii, opiekę nad pacjentami sprawowali również lekarze. Wszystkie planowane operacje związane z ratowaniem życia i zdrowia odbywały się normalnie, nie przerwano także nowych przyjęć dzieci wymagających natychmiastowej pomocy.

Obecnie w placówce zatrudnionych jest 800 pielęgniarek, w tym 9 na zasadach kontraktu. Zdaniem protestujących to zdecydowanie za mało, bo każdego dnia na zmianie brakuje około 70 osób, niezbędnych do sprawowania prawidłowej opieki nad małymi pacjentami.

Kolejny postulat strajkujących dotyczył finansowych warunków zatrudnienia. Pielęgniarkom w zeszłym roku obiecano podwyżki w wysokości 400 zł, jednak do tej pory otrzymały tylko część tej kwoty. Ich zarobki w CZD wahają się od 2,5 tys. zł brutto dla pielęgniarki bez doświadczenia do nawet 6 tys. zł brutto dla pracownic z dużym stażem, przy czym wypłata zależy także od specjalizacji oraz dodatków. Dyrekcja szpitala twierdzi, że średnia płaca pielęgniarki w CZD to około 4,9 tys. zł brutto, a zarobki powyżej 4 tys. zł brutto dotyczą 74 proc. pielęgniarek zatrudnionych w Instytucie.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij