Objawy zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis u kobiet i mężczyzn
Anna Posmykiewicz

Objawy zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis u kobiet i mężczyzn

Chlamydioza jest chorobą bakteryjną, która przenoszona jest drogą płciową. Wywoływana jest ona przez bakterię o nazwie Chlamydia trachomatis.

Czym charakteryzuje się bakteria wywołująca chlamydiozę?

Chlamydia trachomatis należy do rodzaju bakterii Chlamydia. Rożne szczepy tej bakterii są odpowiedzialne za wywoływanie różnego rodzaju zespołów chorobowych u człowieka. Chlamydia trachomatis to bakteria gram-ujemna, która żyje we wnętrzu komórek organizmu swojego gospodarza (bakteria wewnątrzkomórkowa). Po wniknięciu do organizmu gospodarza bakteria przyczepia się do komórek, "wchodzi" do ich wnętrza i tam ulega namnażaniu. Z wnętrza komórek gospodarza bakterie rozprzestrzeniają się po całym organizmie drogą krwiopochodną - wędrują po prostu z prądem krwi. 

Wywołująca chlamydiozę Chlamydia trachomatis jest najczęstszą przyczyną nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej u mężczyzn, u kobiet wywołuje natomiast stany zapalne kobiecych narządów płciowych, może doprowadzać do bezpłodności, przewlekłego bólu w obrębie miednicy mniejszej oraz przyczyniać się do powstania groźnych powikłań w okresie ciąży. 

Czy chlamydioza jest częstą chorobą?

Tak. W krajach rozwiniętych jest ona najczęściej występującą chorobą bakteryjną dróg moczowo-płciowych. Choroba zwykle dotyczy osób po osiągnięciu dojrzałości płciowej, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, jest ona najczęstsza pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. 

Powiązane produkty

Jakie są objawy chlamydiozy? 

U kobiet zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis może przyczynić się do powstania zapalenia cewki moczowej. Zdarza się, że w tej sytuacji zapalenie cewki moczowej przebiega bezobjawowo, jednak bardzo często obecne są objawy dyzuryczne (bolesne parcie na mocz, zdecydowanie częstsze oddawanie moczu, oddawanie moczu małymi porcjami). Czasami kobieta jest w stanie zaobserwować śluzowo-ropny wyciek z cewki moczowej. Ponadto, bakteria Chlamydia trachomatis może wywoływać u kobiet zapalenie szyjki macicy. Schorzenie to w ponad 80% przebiega bezobjawowo. W postaci objawowej chlamydiowe zapalenie szyjki macicy może wywoływać plamienia lub krwawienie międzymiesiączkowe, natomiast w badaniu ginekologicznym często widoczne jest zaczerwienienie i obrzęk tarczy szyjki macicy oraz obecność śluzowo-ropnej wydzieliny w ujściu zewnętrznym szyjki macicy. 

Czy zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis jest groźne w okresie ciąży?

Tak. Bardzo często chlamydioza przyczynia się do nawracających poronień i niemożliwości donoszenia ciąży, zdarza się też niestety, że w ogóle uniemożliwia ona zajście w ciążę i przyczynia się do powstania bezpłodności (przewlekły stan zapalny narządów miednicy mniejszej może bowiem wywoływać między innymi liczne zrosty, uszkodzenia ściany jajowodów czy też liczne ropnie). W okresie ciąży, w przypadku  chlamydiozy, może dochodzić do przedwczesnego porodu czy też do hipotrofii płodu (masa ciała urodzonego dziecka jest poniżej 10 centyla standardowej krzywej masy ciała w zależności od wieku ciąży). Należy też pamiętać o tym, że kobieta ciężarna zarażona chlamydiozą może przenieść zakażenie na dziecko. U noworodka zakażonego chlamydiozą stwierdza się zwykle bardzo często zapalenie spojówek, zapalnie gałki ocznej czy też zapalenie płuc.

Jakie objawy zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis są obecne u mężczyzn?

U mężczyzn chlamydioza wywołuje zapalenie cewki moczowej. Pojawia się wtedy wyciek z cewki moczowej, może być on ropny, śluzowo-ropny, śluzowy lub wodnisty. Ponadto obecne są objawy dyzuryczne: ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, oddawanie moczu częściej małymi porcjami. Często mężczyźni obserwują też świąd i zaczerwienie zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Zdarza się też, że zakażenie przebiega w sposób bezobjawowy. 

Czy zakażenie bakterią Chamydia trachomatis może dawać objawy wspólne dla obu płci?

Tak. Dla obu płci charakterystyczne może być zapalenie gardła (zwykle ma przebieg bezobjawowy, jest typowe dla homoseksualistów i kobiet uprawiających seks oralny), zapalnie odbytu (głównymi objawami jest pieczenie w okolicy odbytu oraz wydzielina śluzowo-ropna często z domieszką krwi) oraz zespół Reitera. Czym zatem jest zespół Reitera? Częściej zdarza się on u mężczyzn niż u kobiet. Charakterystyczna dla niego jest triada objawów: zapalenie cewki moczowej, zapalenie spojówek oraz zapalenie stawów, czasami mogą pojawić się też na skórze łuszczycopodobne wykwity grudkowo-krostkowe. 

Jak stawiane jest rozpoznanie chlamydiozy?

Ponieważ dość często zakażenie Chlamydia trachomatis przebiega w sposób bezobjawowy, czasami lekarzowi bardzo trudno jest od razu postawić właściwe rozpoznanie. Przede wszystkim lekarz musi zbierać od pacjenta bardzo dokładny wywiad dotyczący wszystkich niepokojących objawów i dolegliwości (u kobiet zawsze należy dokładnie wypytać o ewentualne niepowodzenia położnicze). Ponadto, należy wykluczyć inne częste zakażenia narządów płciowych, przede wszystkim rzeżączkę oraz zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Po wstępnej diagnozie, jeśli lekarz podejrzewa zakażenie Chlamydia trachomatis, należy oznaczyć w krwi poziom przeciwciał w kierunku zakażenia Chlamydią (zarówno w klasie IgM , jak również w klasie IgG). Ponadto należy stwierdzić obecność drobnoustrojów w wymazie pobranym z miejsca podejrzanego o bytowanie bakterii (wydzielina z szyjki macicy lub pochwy, wymaz z cewki moczowej, poranna próbka moczu, zaś u noworodków wymaz ze spojówek oka czy też popłuczyny oskrzelowe). Po postawieniu diagnozy o zakażeniu chlamydią należy włączyć właściwe leczenie.

Jak wygląda leczenie chlamydiozy?

Leczenie chlamydiozy wymaga włączenia antybiotykoterapii. Stosowane są antybiotyki z grupy tetracyklin, makrolidów oraz fluorochinolonów. Aby leczenie chlamydiozy było skuteczne, zawsze należy w tym samym czasie leczyć obydwoje partnerów seksualnych, w czasie leczenia powinno się także powstrzymać od współżycia. Po kilku tygodniach od zakończenia kuracji powinno się powtórzyć badanie na obecność zakażenia Chlamydią trachomatis, aby upewnić się, że leczenie zakończyło się pozytywnie.

Pamiętaj! Zakażenie Chlamydia trachomatis może dawać poważne konsekwencje w przyszłości, dlatego też wszystkie niepokojące objawy powinny zawsze skłonić do osobistej wizyty u lekarza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.