Objawy zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis u kobiet i mężczyzn
Anna Posmykiewicz

Objawy zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis u kobiet i mężczyzn

Chlamydioza jest chorobą bakteryjną, która przenoszona jest drogą płciową. Wywoływana jest ona przez bakterię o nazwie Chlamydia trachomatis.

Czym charakteryzuje się bakteria wywołująca chlamydiozę?

Chlamydia trachomatis należy do rodzaju bakterii Chlamydia. Rożne szczepy tej bakterii są odpowiedzialne za wywoływanie różnego rodzaju zespołów chorobowych u człowieka. Chlamydia trachomatis to bakteria gram-ujemna, która żyje we wnętrzu komórek organizmu swojego gospodarza (bakteria wewnątrzkomórkowa). Po wniknięciu do organizmu gospodarza bakteria przyczepia się do komórek, "wchodzi" do ich wnętrza i tam ulega namnażaniu. Z wnętrza komórek gospodarza bakterie rozprzestrzeniają się po całym organizmie drogą krwiopochodną - wędrują po prostu z prądem krwi. 

Wywołująca chlamydiozę Chlamydia trachomatis jest najczęstszą przyczyną nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej u mężczyzn, u kobiet wywołuje natomiast stany zapalne kobiecych narządów płciowych, może doprowadzać do bezpłodności, przewlekłego bólu w obrębie miednicy mniejszej oraz przyczyniać się do powstania groźnych powikłań w okresie ciąży. 

Czy chlamydioza jest częstą chorobą?

Tak. W krajach rozwiniętych jest ona najczęściej występującą chorobą bakteryjną dróg moczowo-płciowych. Choroba zwykle dotyczy osób po osiągnięciu dojrzałości płciowej, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, jest ona najczęstsza pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. 

Powiązane produkty

Jakie są objawy chlamydiozy? 

U kobiet zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis może przyczynić się do powstania zapalenia cewki moczowej. Zdarza się, że w tej sytuacji zapalenie cewki moczowej przebiega bezobjawowo, jednak bardzo często obecne są objawy dyzuryczne (bolesne parcie na mocz, zdecydowanie częstsze oddawanie moczu, oddawanie moczu małymi porcjami). Czasami kobieta jest w stanie zaobserwować śluzowo-ropny wyciek z cewki moczowej. Ponadto, bakteria Chlamydia trachomatis może wywoływać u kobiet zapalenie szyjki macicy. Schorzenie to w ponad 80% przebiega bezobjawowo. W postaci objawowej chlamydiowe zapalenie szyjki macicy może wywoływać plamienia lub krwawienie międzymiesiączkowe, natomiast w badaniu ginekologicznym często widoczne jest zaczerwienienie i obrzęk tarczy szyjki macicy oraz obecność śluzowo-ropnej wydzieliny w ujściu zewnętrznym szyjki macicy. 

Czy zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis jest groźne w okresie ciąży?

Tak. Bardzo często chlamydioza przyczynia się do nawracających poronień i niemożliwości donoszenia ciąży, zdarza się też niestety, że w ogóle uniemożliwia ona zajście w ciążę i przyczynia się do powstania bezpłodności (przewlekły stan zapalny narządów miednicy mniejszej może bowiem wywoływać między innymi liczne zrosty, uszkodzenia ściany jajowodów czy też liczne ropnie). W okresie ciąży, w przypadku  chlamydiozy, może dochodzić do przedwczesnego porodu czy też do hipotrofii płodu (masa ciała urodzonego dziecka jest poniżej 10 centyla standardowej krzywej masy ciała w zależności od wieku ciąży). Należy też pamiętać o tym, że kobieta ciężarna zarażona chlamydiozą może przenieść zakażenie na dziecko. U noworodka zakażonego chlamydiozą stwierdza się zwykle bardzo często zapalenie spojówek, zapalnie gałki ocznej czy też zapalenie płuc.

Jakie objawy zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis są obecne u mężczyzn?

U mężczyzn chlamydioza wywołuje zapalenie cewki moczowej. Pojawia się wtedy wyciek z cewki moczowej, może być on ropny, śluzowo-ropny, śluzowy lub wodnisty. Ponadto obecne są objawy dyzuryczne: ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, oddawanie moczu częściej małymi porcjami. Często mężczyźni obserwują też świąd i zaczerwienie zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Zdarza się też, że zakażenie przebiega w sposób bezobjawowy. 

Czy zakażenie bakterią Chamydia trachomatis może dawać objawy wspólne dla obu płci?

Tak. Dla obu płci charakterystyczne może być zapalenie gardła (zwykle ma przebieg bezobjawowy, jest typowe dla homoseksualistów i kobiet uprawiających seks oralny), zapalnie odbytu (głównymi objawami jest pieczenie w okolicy odbytu oraz wydzielina śluzowo-ropna często z domieszką krwi) oraz zespół Reitera. Czym zatem jest zespół Reitera? Częściej zdarza się on u mężczyzn niż u kobiet. Charakterystyczna dla niego jest triada objawów: zapalenie cewki moczowej, zapalenie spojówek oraz zapalenie stawów, czasami mogą pojawić się też na skórze łuszczycopodobne wykwity grudkowo-krostkowe. 

Jak stawiane jest rozpoznanie chlamydiozy?

Ponieważ dość często zakażenie Chlamydia trachomatis przebiega w sposób bezobjawowy, czasami lekarzowi bardzo trudno jest od razu postawić właściwe rozpoznanie. Przede wszystkim lekarz musi zbierać od pacjenta bardzo dokładny wywiad dotyczący wszystkich niepokojących objawów i dolegliwości (u kobiet zawsze należy dokładnie wypytać o ewentualne niepowodzenia położnicze). Ponadto, należy wykluczyć inne częste zakażenia narządów płciowych, przede wszystkim rzeżączkę oraz zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Po wstępnej diagnozie, jeśli lekarz podejrzewa zakażenie Chlamydia trachomatis, należy oznaczyć w krwi poziom przeciwciał w kierunku zakażenia Chlamydią (zarówno w klasie IgM , jak również w klasie IgG). Ponadto należy stwierdzić obecność drobnoustrojów w wymazie pobranym z miejsca podejrzanego o bytowanie bakterii (wydzielina z szyjki macicy lub pochwy, wymaz z cewki moczowej, poranna próbka moczu, zaś u noworodków wymaz ze spojówek oka czy też popłuczyny oskrzelowe). Po postawieniu diagnozy o zakażeniu chlamydią należy włączyć właściwe leczenie.

Jak wygląda leczenie chlamydiozy?

Leczenie chlamydiozy wymaga włączenia antybiotykoterapii. Stosowane są antybiotyki z grupy tetracyklin, makrolidów oraz fluorochinolonów. Aby leczenie chlamydiozy było skuteczne, zawsze należy w tym samym czasie leczyć obydwoje partnerów seksualnych, w czasie leczenia powinno się także powstrzymać od współżycia. Po kilku tygodniach od zakończenia kuracji powinno się powtórzyć badanie na obecność zakażenia Chlamydią trachomatis, aby upewnić się, że leczenie zakończyło się pozytywnie.

Pamiętaj! Zakażenie Chlamydia trachomatis może dawać poważne konsekwencje w przyszłości, dlatego też wszystkie niepokojące objawy powinny zawsze skłonić do osobistej wizyty u lekarza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij