To pewne – wirus Zika wywołuje mikrocefalię
Katarzyna Szulik

To pewne – wirus Zika wywołuje mikrocefalię

Naukowcy z Amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób potwierdzili ponad wszelką wątpliwość, że wirus Zika jest przyczyną mikrocefalii u niemowląt. Zdaniem dyrektora Centrum Toma Friedena, to pierwsza potwierdzona sytuacja, w której ukąszenie komara może wywołać tak poważne wady rozwojowe płodu.

Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w piśmie New England Journal of Medicine i jednoznacznie potwierdzają związek między wirusem Zika a mikrocefalią. Zdaniem badaczy ten fakt można uznać za punkt zwrotny w epidemii, która systematycznie się rozszerza. Od lata 2015 roku wirus Zika dotarł do 30 państw świata, najmocniej dotykając zwłaszcza Amerykę Południową oraz jego siedlisko, Brazylię, gdzie jak dotąd potwierdzono 1,5 mln zakażeń.

Dalsze badania i kolejne odpowiedzi

Wspomniane wyniki dotyczą tylko części badań prowadzonych przez naukowców. Kolejne mają sprawdzić związek wirusa Zika z chorobą Guilliaina-Barrego, która wpływa na obwodowy system nerwowy. Amerykańscy badacze chcą też kontynuować badania w kontekście mikrocefalii, by móc stwierdzić, na którym etapie ciąży niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem jest największe.

Czym jest wirus Zika?

Wirus Zika został odkryty w 1947 w lesie w Ugandzie, od którego wziął nazwę, a jego pojawienie się jest wiązane z zamieszkującymi go makakami. Zika jest „krewniakiem” wirusów wywołujących gorączkę denga i gorączkę Zachodniego Nilu, ale przebieg choroby, którą wywołuje, jest znacznie łagodniejszy. Jakiekolwiek symptomy występują u zaledwie jednej na 5 zarażonych osób, a gorączka i bóle zazwyczaj trwają nie dłużej niż tydzień. Bezpośrednim źródłem zakażenia są przenoszące gorączkę komary, a już zarażeni prawdopodobnie mogą przekazywać ją dalej drogą płciową. W skrajnych przypadkach wirus Zika może prowadzić do paraliżu lub zespołu Guilliaina-Barrego również związanego z paraliżem.

Wirus przez długi czas nie wydostawał się poza Afrykę, później trafił do państw w rejonie Pacyfiku, a także do Pakistanu i Kambodży. W 2014 roku jego obecność stwierdzono w Ameryce Południowej, poza Brazylią również w Kolumbii, Chile, Wenezueli, Paragwaju, na Salwadorze, w Gwatemali oraz w Meksyku. Naukowcy podejrzewają, że wirus przebył Ocean Spokojny razem z kibicami udającymi się na Mistrzostwa w Piłce Nożnej w Brazylii, które odbyły się w 2014 roku.

Polecane dla Ciebie

Nie tylko komary

Wirusa przenoszą przede wszystkim komary, ale możliwie (choć niepotwierdzone) są również inne drogi zakażenia. Badania naukowców ośrodka badań medycznych Fundacion Oswaldo Cruz (Fiocruz) w Brazylii wskazują na obecność wirusa również w moczu i ślinie, jednak na tym etapie nie można stwierdzić, czy Zika może przenieść się poprzez pocałunek lub kontakt z czyimś moczem, na przykład w publicznej toalecie.

Amerykańskie Centrum Kontroli Zapobiegania Chorobom (CDC) wcześniej z dużym prawdopodobieństwem potwierdziło możliwość przenoszenia się wirusa drogą płciową, co do tej pory potwierdzono u co najmniej sześciu osób.

W zahamowaniu epidemii może pomóc szczepionka, której opracowanie zapowiedziało kilka koncernów farmaceutycznych. Jako pierwszy działania w tym kierunku zadeklarował koncern GlaxoSmithKline.
W jego laboratoriach trwa sprawdzanie, czy obecnie stosowane technologie produkcji szczepionek są możliwe do wykorzystania w przypadku wirusa Zika. Rozpoczęcie prac w tym kierunku rozważa także koncern Sanofi, posiadający rejestrację na szczepionkę przeciw dendze, chorobie pod wieloma względami podobnej do gorączki wywoływanej przez wirusa Zika.

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza, TVN24.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij