Darmowa opieka POZ dla każdego – to niemal pewne
Katarzyna Szulik

Darmowa opieka POZ dla każdego – to niemal pewne

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, już wkrótce każdy Polak, również nieposiadający ubezpieczenia, będzie mógł nieodpłatnie skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu.

Resort zdrowia chce ułatwić życie pacjentom i lekarzom, wprowadzając równy dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej dla wszystkich pacjentów. Do tej pory wspomniane prawo dotyczyło wyłącznie ubezpieczonych figurujących w systemie eWUŚ, co bywało problematyczne, ponieważ system nie zawsze pokazuje prawidłowe dane. Trudności w weryfikacji dotyczą zwłaszcza osób niezatrudnionych, takich jak osiemnastolatkowie, których do ubezpieczenia nie zgłosili rodzice, studenci, emeryci czy kobiety w ciąży przebywające na zwolnieniu lekarskim.

W takiej sytuacji pacjent musi wypełnić ważne przez pól roku oświadczenie o fakcie posiadania ubezpieczenia. Wspomniany projekt obejmuje nie tylko standardowe świadczenia POZ, ale również te udzielane w ramach opieki nocnej i świątecznej, które zazwyczaj dotyczą przypadków nagłych i wymagających szybkiej interwencji.

2,5 miliona nieubezpieczonych

Pierwsze zapowiedzi tego pomysłu pojawiły się w lutym 2016 roku. Powszechny dostęp do medycyny rodzinnej znalazł się w autopoprawce dodanej do nowelizacji ustawy wprowadzającej bezpłatne leki dla seniorów. Poprawka związana z upowszechnieniem opieki obejmuje zapis głoszący, że również osoby nieubezpieczone mogą korzystać z darmowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z ówczesnymi szacunkami ministerstwa, dostęp do opieki lekarzy POZ miałoby zyskać około 2,5 mln osób, czyli 5 proc. obywateli.

Choć nowelizacja oznacza wyższe koszty dla państwa, zarówno lekarze, jak i rząd oraz opozycja uważają ją za dobre posunięcie. Rząd Ewy Kopacz pod koniec swojej kadencji wysunął pomysł likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia, co również miało na celu uproszczenie zasad opieki i objęcie nią wszystkich, niezależnie od ich statusu. Zdaniem cytowanej przez „Rzeczpospolitą” Ewy Kopacz na tym rozwiązaniu skorzystają nie tylko pacjenci, ale też lekarze, którzy będą mogli poświecić więcej czasu na pomoc pacjentowi, zamiast odnajdywać jego dane na liście, a problem braku zapłaty za przyjęcie nieubezpieczonego pacjenta zniknie.

Bezpłatna opieka to prawo konstytucyjne

O wprowadzenie powszechnej opieki POZ od kilku lat zabiegają lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim. Zdaniem jego przewodniczącego, dr Jacka Krajewskiego, którego cytuje „Rzeczpospolita”, pomoc lekarza pierwszego kontaktu powinna być traktowana jak wizyta na pogotowiu. Poseł Tomasz Latos z PiS dodaje, że nowelizacja pozwoli zagwarantować konstytucyjne prawo do równego dostępu do opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli.

Porozumienie Zielonogórskie szacuje liczbę nieubezpieczonych osób na około milion, a koszty ich leczenia na około pół miliarda złotych rocznie. Wyliczeń dokonano na podstawie liczby osób nieubezpieczonych figurujących w systemie eWUŚ. Mimo sporych kosztów eksperci przekonują, że ich pokrycie będzie tańsze od leczenia pacjentów, którzy trafią pod opiekę w ostatniej chwili, w zaawansowanym stadium choroby.

Powiązane produkty

Składka czy podatek?

Upowszechnienie opieki POZ to kolejny z pomysłów na zwiększenie dostępności świadczeń medycznych dla wszystkich Polaków. Pod koniec grudnia 2015 roku pojawił się postulat zastąpienia składki zdrowotnej powszechnym podatkiem wynoszącym przynajmniej 1,25 proc dochodów. To oznaczałoby, że składki byłyby pobierane od wszystkich zatrudnionych, niezależnie od typu umowy. Obecnie pracujący na zasadach innych niż etatowe mogą zawrzeć indywidualną umowę z NFZ i uiszczać comiesięczne składki w wysokości około 370 złotych. Wspomniany podatek w założeniu byłby odliczany od dochodu, co oznacza, że nie objąłby na przykład rolników, dziś podlegających osobnym przepisom z racji ubezpieczenia w KRUS.

Obecne plany dotyczą wyłącznie opieki POZ, ale organizacje pacjenckie już w lutym sugerowały, że z czasem bezpłatna pomoc powinna dotyczyć również szpitali. W tym wypadku jednak wskazane byłoby ustalenie zasad pomocy, ponieważ koszty hospitalizacji są nieporównywalnie wyższe od tych ponoszonych na podstawową opiekę zdrowotną. W opinii ich przedstawicieli, absolutnym minimum powinno być darmowe leczenie szpitalne w razie realnego zagrożenia życia lub zdrowia.

Źródło: Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij