Czym kierować się przy wyborze butelki i smoczka?
Anna Posmykiewicz

Czym kierować się przy wyborze butelki i smoczka?

Każda przyszła mama stara się jak najlepiej przygotować do nadejścia na świat jej wymarzonego maleństwa. Już na kilka miesięcy przed jego narodzinami, zaczyna zatem kupować ubranka, mebelki, środki do pielęgnacji delikatnej skóry noworodka oraz smoczki i butelki. Ktoś może zapytać: po co kupować butelki i smoczki, skoro maluszka powinno karmić się piersią. To prawda, jednak może zdarzyć się sytuacja, że kobieta nie będzie miała pokarmu lub maluch nie będzie chciał ssać piersi i mleko matki trzeba mu będzie właśnie podawać z butelki. Widać zatem, że z tej całej "noworodkowej wyprawki" właściwy dobór butelek i smoczków jest najważniejszy. Dlaczego? Dlatego, że od ich wyboru zależy między innymi czy maluch będzie mógł w spokoju jeść i czy przy jedzeniu nie będzie bolał go brzuszek.

Czym zatem kierować się, kupując butelki dla maluszka?

W pierwszej kolejności należy zdecydować czy chcemy używać butelki plastikowej czy też szklanej. Butelka szklana jest zdecydowanie bardziej higieniczna, łatwiej jest ją wyczyścić, poza tym w przypadku trochę starszych dzieci, które będą z niej otrzymywać soczki, nie będzie ulegała przebarwieniom. Ma jednak tak naprawdę jedyną dużą wadę: łatwo jest ją potłuc, a to może się zdarzyć, jeśli butelkę będzie nam podawał starszy brat lub siostra naszego maleństwa lub jeśli będziemy przygotowywać mleko w dużym pośpiechu, kiedy maluch będzie bardzo płakał i domagał się jedzenia. Dlatego też, mimo wszystko, lepiej jest zdecydować się na butelkę plastikową. Butelki plastikowe mają różne kształty. Można zatem kupić tradycyjną wąską butelkę, którą się bardzo wygodnie trzyma – jest ona wygodna w początkowym okresie karmienia malucha, kiedy to mama a nie dziecko trzyma butelkę. W przypadku kilkumiesięcznych niemowląt, które już same trzymają butelkę, warto zdecydować się na butelki o specjalnie wyprofilowanym kształcie lub na butelkę ze specjalnym uchwytem w kształcie dużego ucha – dzięki temu maluch będzie mógł sam trzymać w rączce butelkę.
Kolejną ważną sprawą jest dobór butelki o właściwej pojemności. Należy pamiętać o tym, że noworodki oraz niemowlaki 2-3 miesięczne jedzą znacznie mniej niż starsze maluszki. Dlatego też nie ma sensu w początkowym okresie wybierać dużych butelek, bowiem maluchowi nie będzie wygodnie z nich jeść. Dla najmłodszych dzieci warto zatem wybrać butelkę najmniejszą o pojemności 80-125 ml. Dla maluszków, które ukończyły pięć miesięcy, najlepsza będzie butelka o pojemności 200-250 ml, zaś dla dzieci, które ukończyły dziewiąty miesiąc, najlepiej wybrać butelkę największą o pojemności 250-320 ml.
Bardzo często niemowlęta mają problemy z brzuszkiem i pojawia się u nich uciążliwa kolka, która spędza sen z oczu zarówno dziecku, jak i rodzicom. Dlatego też dla maluszków mających problem z kolką przeznaczone są tzw. butelki antykolkowe, które posiadają specjalny system odpowietrzający, dzięki któremu dziecko w czasie jedzenia połyka mniejszą ilość powietrza. 
Warto pamiętać też o tym, że butelkę po każdym użyciu należy bardzo dokładnie umyć. Służą do tego specjalne szczotki do mycia butelek oraz specjalne sterylizatory. Można jednak kupić też butelki samosterylizujące się – wystarczy nalać do nich wody, a potem wstawić je do kuchenki mikrofalowej. 
Kiedy mamy już właściwą butelkę, należy do niej dobrać właściwy smoczek, jak również kupić właściwy smoczek uspokajający.
W pierwszej kolejności, w przypadku smoczka do butelki, należy dobrać smoczek posiadający właściwą szybkość przepływu stosowną do wieku naszego maluszka. Dla noworodków zalecane są smoczki z najwolniejszym przepływem – większa dziurka w smoczku może przyczynić się do zachłyśnięcia się dziecka w czasie jedzenia. Im starsze dziecko, tym przepływ może być szybszy, a otwór w smoczku większy – przez większy otwór maluch będzie mógł jeść kaszki oraz papki. Dlatego też kupując smoczek na butelkę zawsze należy dokładnie sprawdzić, dla jakiego wieku maluszka jest on przeznaczony. Dla starszych niemowląt można kupić tzw. smoczek trójprzepływowy, przez który dziecko będzie mogło pić zarówno soczek, jak i mleko oraz kaszkę. W przypadku smoczka uspokajającego także zawsze należy kupować smoczek we właściwym dla wieku dziecka rozmiarze. Zły rozmiar smoczka może negatywnie wpływać na zgryz maluszka, jak również utrudniać mu oddychanie.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze smoczka na butelkę oraz smoczka uspokajającego?

Najlepiej, aby smoczek był tzw. smoczkiem dynamicznym. Czym taki smoczek różni się od zwykłego smoczka? Smoczek dynamiczny jest wykonany z silikonu, który ma niejednorodną strukturę: warstwa silikonu u podstawy smoczka jest twarda, zaś końcówka jest cienka i miękka. Takie niejednorodne warstwy silikonu powodują, że maluszek ssie bardzo aktywnie, podobnie, jakby ssał pierś mamy. Chodzi o to, że smoczki te są podobne  do sutka mamy – twarda podstawa smoczka stanowi oparcie dla warg dziecka (podobnie jak pierś stanowi oparcie dla buzi dziecka), zaś cienka i miękka końcówka smoczka wydłuża się podobnie do sutka mamy. Poza tym dynamiczne smoczki mobilizują mięśnie jamy ustnej maluszka do ciężkiej pracy, a to z kolei zaprocentuje w przyszłości i będzie dobrą podstawą do prawidłowego rozwoju mowy dziecka. Ponadto smoczki dynamiczne również zapewniają dziecku prawidłowe oddychanie. 
Widać zatem, że dobór właściwej butelki i smoczka jest bardzo ważną sprawą. Właściwie dobrana butelka znacznie ułatwia karmienie maluszka, dzięki czemu dziecko może jeść spokojnie, nie boli go brzuszek i nie grozi mu zakrztuszenie się przy jedzeniu. Właściwie dobrany smoczek natomiast pozytywnie wpływa na pracę mięśni jamy ustnej i tym samym jest dobrą podstawą do prawidłowego rozwoju mowy u dziecka w przyszłości.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij