Wirus Zika: ciężarne zarażone w USA
Katarzyna Szulik

Wirus Zika: ciężarne zarażone w USA

Mimo szeroko zakrojonej akcji prewencyjnej, wirus Zika nadal rozprzestrzenia się poza Ameryką Południową. Amerykańskie Centrum Kontroli Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowało o 9 kobietach w ciąży zarażonych wirusem Zika oraz pierwszych przypadkach przenoszenia go drogą płciową.

Zgodnie z informacjami ujawniony przez CDC 26 lutego, trzy z zarażonych ciężarnych już urodziły dzieci, a mikrocefalię wykryto u jednego z nich. Dwie kobiety poroniły z dotąd nieznanych przyczyn, a następne dwie zdecydowały się na aborcję, przy czym u dziecka jednej wykryto poważny niedorozwój mózgu. Ostatnie dwie zarażone ciężarne wciąż są w ciąży i jak na razie nie poinformowano, by przebiegały one nieprawidłowo. Wyniki badań CDC są kolejnym argumentem za powiązaniem wirusa Zika z małogłowiem, choć wciąż brak jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tej tezy. Wszystkie ciężarne zarażone wirusem Zika przebywały w krajach Ameryki Południowej lub Środkowej.

Nie tylko mikrocefalia

Jak na razie liczba zakażeń jest stosunkowo niewielka – CDC od sierpnia 2015 roku przebadało na obecność wirusa 257 kobiet w ciąży, stwierdzając go u 9 z nich. Lekarze od początku ostrzegali, że Zika jest najbardziej niebezpieczny właśnie dla ciężarnych, ponieważ może wywoływać poważne wady płodu, z małogłowiem na czele. Zdaniem naukowców Zika może również przyczyniać się do wystąpienia innego poważnego schorzenia, zespołu Guillaina-Barrego, który może skutkować paraliżem lub nawet śmiercią. Z tego powodu władze Brazylii wydały zalecenie, by kobiety planujące powiększenie rodziny powstrzymały się z tą decyzją do chwili zażegnania zagrożenia. Swoje plany powinny również zmienić kobiety w ciąży planujące podróż do Brazylii.

To niemal pewne – Zika przenosi się drogą płciową

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wpływ wirusa Zika na wystąpienie mikrocefalii u dzieci zarażonych kobiet jest wysoce prawdopodobny, ale nadal nie potwierdzony, choć kolejne przypadki zakażeń zdają się umacniać tę tezę. Początkowa teoria dotycząca przenoszenia się wirusa drogą płciową również wydaje się coraz bardziej prawdopodobna. CDC poinformowało również o sześciu przypadkach przeniesienia wirusa na drodze kontaktów seksualnych, co wcześniej, głównie przez wzgląd na niewielką liczbę przypadków, nie było uważane za powszechne. Kolejny w ten weekend stwierdzono we Francji. U zarażonej kobiety wykryto go po tym, gdy odbyła stosunek seksualny z mężczyzną, który wrócił z Brazylii. Kobieta nie jest w ciąży i czuje się dobrze.

Polecane dla Ciebie

Zika już w 30 krajach

Zagrożenie wirusem zniechęciło do podróży do Ameryki Południowej wielu potencjalnych turystów, jednak wielu wciąż tam przebywa bądź nie planuje odwołania wyjazdu, stając się potencjalnym źródłem zagrożenia. Tylko w ostatnim czasie obecność wirusa stwierdzono u Hiszpanki, dwóch Czechów, trzech Brytyjczyków oraz 10 obywateli Holandii, którzy przywieźli go z podróży. W związku z tym do tej pory wirus Zika dotarł do 30 państw świata (jak na razie nie do Polski). Największe spustoszenia nadal dotyczą Brazylii, gdzie zgodnie z podejrzeniami wirus doprowadził do mikrocefalii u około 4300 dzieci.

Źródła: PAP, RMF FM

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij