
Resort zdrowia zapowiada powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom
Rząd PO w połowie 2015 roku uchwalił nowelę ustawy, zgodnie z którą od 2017 roku to NFZ miałby ponosić koszty zakupu szczepionek, z których mogą korzystać osoby ubezpieczone. Reszcie wspomniane szczepienia miało finansować ministerstwo zdrowia.
Założenia obowiązującej ustawy były podobne z tymi, które przewiduje PiS. Zgodnie z nimi, ma ona umożliwić objęcie publicznym finansowaniem powszechnej populacyjnej profilaktyki zakażeń ludzkim wirusem brodawczaka (HPV), dwoinką zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, czyli menigokokami oraz pneumokokami, czyli dwoinką zapalenia płuc.
Szczepienia dla wszystkich dzieci
Zgodnie z pomysłem obecnego rządu, finansowanie szczepień miałoby wziąć na siebie bezpośrednio Ministerstwo Zdrowia, a więc budżet państwa, co pozwoliłoby również na poszerzenie ich katalogu o szczepionki przeciwko pneumokokom.
Jak w rozmowie z PAP poinformował wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, uchylenie ustawy ma za zadanie z jednej strony odciążyć NFZ, który mógłby przeznaczyć dodatkowe środki na inne świadczenia, z drugiej natomiast upowszechnić szczepienia. W jego opinii finansowanie szczepień bezpośrednio z budżetu państwa pozwoli przekazać na ten cel znacznie większe pieniądze.
Szczepienia przeciwko pneumokokom obecnie znajdują się na liście szczepień zalecanych, ale płatnych. Bezpłatne obejmują dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży oraz z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg, niezależnie od wieku, a także niektóre dzieci do 5 roku życia chorujące przewlekle.
Dlaczego warto szczepić przeciwko pneumokokom?
O zagrożeniach informowały liczne kampanie i akcje społeczne, które również przyczyniły się do wpisania ich na listę szczepień. Są szczególnie groźne dla dzieci do drugiego roku życia, ponieważ mogą powodować między innymi utratę słuchu, opóźnienie w rozwoju, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. To właśnie pneumokoki odpowiadają za dużą część zachorowań i zgonów dzieci na całym świecie.
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie z powodu zakażeń pneumokokami umiera 1,6 mln osób, z czego milion stanowią dzieci. W Polsce, zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN), obserwuje się systematyczny wzrost zachorowań na inwazyjną chorobę pneumokokową, która zwłaszcza u osób z osłabioną odpornością może być śmiertelna. Chorzy mogą doświadczyć zapalenia płuc z bakteryjnym zakażeniem krwi, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsy.
Polecane dla Ciebie
Szczepionki pewne i bezpieczne
Najpewniejszym i równocześnie najskuteczniejszym sposobem ochrony przeciwko pneumokokom oraz powikłaniami na tle zakażenia jest właśnie szczepienie, które najlepiej rozpocząć w drugim miesiącu życia. Szczepionka skoniugowana jest podawana domięśniowo i zmniejsza ryzyko zapadnięcia na inwazyjną chorobę pneumokokową o 89 procent, co jest głównym celem profilaktyki.
Na polskim rynku dostępne za dwie zalecane szczepionki skoniugowane przeciwko pneumokokom: 10-walentna (PCV10) oraz 13-walentna (PCV13), przy czym wspomniany wcześniej KOROUN zaleca zwłaszcza PCV13.
Źródła: Medonet, Rynek zdrowia