Resort zdrowia zapowiada powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom
Katarzyna Szulik

Resort zdrowia zapowiada powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom

Poprzedni rząd postulował, żeby finansowanie szczepionek przeciwko pneumokokom przejął Narodowy Fundusz Zdrowia. Obecny chce uchylić umożliwiającą to ustawę, w zamian proponując rozszerzenie listy szczepień gwarantowanych, dzięki czemu szczepionka przeciwko pneumokokom będzie dostępna dla wszystkich dzieci.

Rząd PO w połowie 2015 roku uchwalił nowelę ustawy, zgodnie z którą od 2017 roku to NFZ miałby ponosić koszty zakupu szczepionek, z których mogą korzystać osoby ubezpieczone. Reszcie wspomniane szczepienia miało finansować ministerstwo zdrowia.

Założenia obowiązującej ustawy były podobne z tymi, które przewiduje PiS. Zgodnie z nimi, ma ona umożliwić objęcie publicznym finansowaniem powszechnej populacyjnej profilaktyki zakażeń ludzkim wirusem brodawczaka (HPV), dwoinką zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, czyli menigokokami oraz pneumokokami, czyli dwoinką zapalenia płuc.

Szczepienia dla wszystkich dzieci

Zgodnie z pomysłem obecnego rządu, finansowanie szczepień miałoby wziąć na siebie bezpośrednio Ministerstwo Zdrowia, a więc budżet państwa, co pozwoliłoby również na poszerzenie ich katalogu o szczepionki przeciwko pneumokokom.

Jak w rozmowie z PAP poinformował wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, uchylenie ustawy ma za zadanie z jednej strony odciążyć NFZ, który mógłby przeznaczyć dodatkowe środki na inne świadczenia, z drugiej natomiast upowszechnić szczepienia. W jego opinii finansowanie szczepień bezpośrednio z budżetu państwa pozwoli przekazać na ten cel znacznie większe pieniądze.

Szczepienia przeciwko pneumokokom obecnie znajdują się na liście szczepień zalecanych, ale płatnych. Bezpłatne obejmują dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży oraz z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg, niezależnie od wieku, a także niektóre dzieci do 5 roku życia chorujące przewlekle.

Dlaczego warto szczepić przeciwko pneumokokom?

O zagrożeniach informowały liczne kampanie i akcje społeczne, które również przyczyniły się do wpisania ich na listę szczepień. Są szczególnie groźne dla dzieci do drugiego roku życia, ponieważ mogą powodować między innymi utratę słuchu, opóźnienie w rozwoju, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. To właśnie pneumokoki odpowiadają za dużą część zachorowań i zgonów dzieci na całym świecie.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie z powodu zakażeń pneumokokami umiera 1,6 mln osób, z czego milion stanowią dzieci. W Polsce, zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN), obserwuje się systematyczny wzrost zachorowań na inwazyjną chorobę pneumokokową, która zwłaszcza u osób z osłabioną odpornością może być śmiertelna. Chorzy mogą doświadczyć zapalenia płuc z bakteryjnym zakażeniem krwi, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsy.

Polecane dla Ciebie

Szczepionki pewne i bezpieczne

Najpewniejszym i równocześnie najskuteczniejszym sposobem ochrony przeciwko pneumokokom oraz powikłaniami na tle zakażenia jest właśnie szczepienie, które najlepiej rozpocząć w drugim miesiącu życia. Szczepionka skoniugowana jest podawana domięśniowo i zmniejsza ryzyko zapadnięcia na inwazyjną chorobę pneumokokową o 89 procent, co jest głównym celem profilaktyki.

Na polskim rynku dostępne za dwie zalecane szczepionki skoniugowane przeciwko pneumokokom: 10-walentna (PCV10) oraz 13-walentna (PCV13), przy czym wspomniany wcześniej KOROUN zaleca zwłaszcza PCV13.

Źródła: Medonet, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij