Ortezy, stabilizatory – czym się kierować przy zakupie?
Piotr Karauda

Ortezy, stabilizatory – czym się kierować przy zakupie?

Zaopatrzenie ortotyczne jest ważnym elementem kompleksowego postępowania terapeutycznego. Odpowiednio dobrane ortezy oraz stabilizatory dają lepszą kontrolę nad określonymi stawami, zastępując układ uszkodzonych stabilizatorów fizjologicznych czynnych - czyli mięśni i biernych – torebek stawowych oraz więzadeł. Zabezpieczają przed pogłębianiem się dysfunkcji, pozwalając na efektywne działanie naturalnych dla organizmu procesów naprawczych. Stabilizatory stosujemy w przypadku wystąpienia dysfunkcji mechanizmów wewnętrznych organizmu. Stosowane są również w celach profilaktycznych.

Stabilność stawu uwarunkowana jest synchroniczną czynnością więzadeł, torebki stawowej oraz mięśni. Dysfunkcja któregokolwiek z wymienionych elementów może doprowadzić do braku stabilności stawu. W takim przypadku znajdują zastosowanie stabilizatory zewnętrzne elastyczne bądź dynamiczne.

Jak działają stabilizatory?

Ograniczają patologiczną ruchomość, bądź zapobiegają dalszemu uszkodzeniu, poprzez stabilizację bierną. Z kolei prawidłowa stabilizacja zapewnia odpowiednie dociśnięcie powierzchni stawowych, pobudzając receptory wewnętrzne stawu (proprioreceptory czucia głębokiego), które informują nasz mózg o pozycji ciała, bądź pojedynczego stawu. Dzięki zastosowaniu stabilizatora następuje tzw. centrowanie stawu oraz zachowanie prawidłowego wzorca ruchowego stawu.

Stabilizatory elastyczne nie ograniczają w pełni ruchomości, dzięki czemu można je wykorzystywać w profilaktyce przeciążeń w trakcie treningów oraz pracy fizycznej. Stosowanie ich nie powoduje zmniejszenia siły mięśniowej.

W sklepach z zaopatrzeniem ortopedycznym dostępne są następujące rodzaje stabilizatorów:

  • ortezy odcinka szyjnego kręgosłupa (kołnierze ortopedyczne)
  • ortezy odcinka piersiowego kręgosłupa (gorsety ortopedyczne)
  • ortezy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa
  • ortezy dłoni
  • ortezy stawu barkowego
  • ortezy stawu łokciowego (w tym ortezy odwodzące barku)
  • ortezy stawu biodrowego (w tym ortezy odwiedzeniowe)
  • ortezy stawu skokowego
  • ortezy stawu kolanowego
Orteza jest wyrobem medycznym mającym duży wpływ na organizm człowieka, dlatego niezwykle istotna jest kompetentna pomoc lekarza specjalisty, fizjoterapeuty, bądź porada technika pracującego w zaopatrzeniu ortopedycznym. Nieprawidłowo dobrana bądź zastosowana w nieodpowiednim okresie leczenia może nie spełnić swojej funkcji, lub nawet powodować powikłania. Zbyt ciasna orteza może spowodować silny dyskomfort, otarcia, obrzęki, niedokrwienie, a nawet zapalenie żył z zakrzepicą. W przypadku stosowania stabilizatorów na kończynę dolną, przy współistniejących zmianach żylakowych lub obrzękach naczyniowych niezbędne jest zastosowanie pończoch uciskowych (przeciwżylakowych).

Stabilizator powinien być: możliwy do samodzielnego stosowania przez pacjenta, łatwy w dopasowaniu, wygodny, niepowodujący urazów tkanek miękkich i stawów. Istotne jest poinformowanie oraz edukowanie pacjenta o konieczności prawidłowego doboru oraz właściwego zastosowania omawianego zaopatrzenia ortopedycznego. Fachowość lekarza konsultującego, bądź personelu w punktach zaopatrzenia ortopedycznego niejednokrotnie decyduje o końcowym sukcesie całego procesu terapeutycznego.

Jak dobrać odpowiedni stabilizator?

Na rynku dostępna jest ogromna ilość produktów z zakresu zaopatrzenia ortotycznego. Samemu nie jesteśmy w stanie wybrać najlepszego dla nas, spośród tak dużej liczby firm i modeli. Aparaty tego samego typu, lecz różnych producentów mogą się w bardzo dużym stopniu różnić jakością użytych materiałów, trwałością lub choćby skutecznością.

Na szczęście w obecnych czasach personel większości punktów potrafi profesjonalnie dobrać wszelki rodzaj zaopatrzenia ortotycznego. Często sam sprzedający pomaga dopasować go na miejscu oraz przekazać wszelkie istotne informacje dotyczące jego stosowania.

W celu upewnienia się, że nasz stabilizator czy też orteza spełnia swoją funkcję wskazane jest ponowne sprawdzenie przez lekarza prowadzącego bądź fizjoterapeutę prawidłowości użytkowania zleconego zaopatrzenia ortopedycznego.

Na koniec warto wspomnieć o tym, iż bardzo ważne w przypadku stabilizacji „zewnętrznej” jest zastosowanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających mięśnie, gdyż długotrwałe stosowanie ortez może prowadzić do stopniowego osłabienia a nawet zaników mięśniowych. Także podczas wizyty u specjalisty oraz w trakcie odbywanej rehabilitacji, koniecznie poproś lekarza lub fizjoterapeutę o dobranie odpowiedniego zestawu ćwiczeń.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij