Pianka cementowa: nowoczesny sposób leczenia trudnych złamań kości
Dominika Węcławek

Pianka cementowa: nowoczesny sposób leczenia trudnych złamań kości

Francuscy specjaliści opracowali nowoczesne rozwiązanie, które pomoże w sposób możliwie nieinwazyjny leczyć trudne złamania kości. Wstrzykiwana w miejscu kontuzji pianka ma nie tylko spajać szkielet, ale też wspomagać odbudowę kości, a nawet leczenie chorób.

Skomplikowane złamania wymagają operacji, w czasie której chirurdzy muszą złożyć uszkodzony element naszego szkieletu i uzupełnić fragmenty zniszczone w czasie wypadku. Kolejny krok to stabilizacja i unieruchomienie kończyny (lub innej części ciała) za pomocą śrub wkręcanych bezpośrednio w kości. Zrastanie trwa długo, a każdy kolejny tydzień rehabilitacji przybliża powrót do pełnej sprawności. Wreszcie też, mimo świetnej pracy chirurgów i zaawansowania medycyny możliwe są powikłania, a dotychczas wykorzystywane substytuty nie sprawdzają się w każdej sytuacji.

Cement dla naszych kości

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez doktora Pierre`a Weissa i jego zespół specjalistów zatrudnionych na Uniwersytecie w Nantes, chirurdzy mogą zyskać nowe narzędzie do łączenia i odbudowy złamanych kości. Lekarze opracowali substancję wykorzystującą popularne składniki i zaproponowali alternatywny sposób wprowadzania jej do organizmu pacjenta. Preparat został przygotowany na bazie znanego chirurgom już od trzydziestu lat cementu fosforanowo - wapniowego, który należy do tej samej rodziny minerałów, co hydroksyapatyt, czyli naturalny budulec ludzkich kości stanowiący niemal 70% ich zawartości. Cement fosforanowo - wapniowy również ma strukturę, która doskonale sprawdza się jako budulec. Dzięki mikroporom substancje mineralne naturalnie występujące w naszym organizmie mogą wnikać w strukturę wszczepionego materiału, natomiast wszystkie zbędne odpady mogą być wypłukiwane.

Jednym z największych problemów związanych z cementem okazało się jednak to, że pory nie są wystarczająco duże, by nasz naturalny system odbudowy kości mógł działać wystarczająco dobrze. Z tego powodu osteoblasty, czyli komórki kościotwórcze, nie mogły wnikać wystarczająco głęboko w strukturę implantów, natomiast naczynia krwionośne nie odbudowywały się w należytym stopniu.

Jeden patent, dwie strzykawki

Doświadczenia z dziedziny chirurgii i bioceramiki doprowadziły do wniosku, że idealny cement powinien mieć zarówno małe, jak i duże pory, po to by w pełni umożliwić odbudowę zniszczonego szkieletu. Prawdziwym wyzwaniem było odnalezienie właściwego związku chemicznego - takiego, który byłby wystarczająco gąbczasty, spełniał zadania mechaniczne, a jednocześnie był nietoksyczny. Dodatkowo cement nie mógł być zbyt porowaty, by nie ulec zniszczeniu pod wpływem wszystkich substancji obecnych w ludzkim organizmie.
Naukowcy z Francji wpadli na pomysł, by odnaleźć taki składnik chemiczny, który zamieni cement w piankę. Składnikiem, który okazał się być pomocny w wywołaniu pożądanej reakcji  była silanizowana hydroksypropylometyloceluloza - biokompatybilny polimer, który wykorzystywano wcześniej do wzmacniania struktury cementu.

Francuskim patentem na nowe wykorzystanie obydwu składników w służbie ortopedii okazało się użycie dwóch połączonych ze sobą strzykawek. W jednej  umieszczono cement, w drugiej polimer, następnie zmieszano obydwie substancje wtłaczając ściśle określoną ilość powietrza. Dzięki temu procesowi całość zyskiwała pożądaną konsystencję i strukturę, a sam cement fosforanowo - wapniowy nie tracił swych mechanicznych właściwości.

By potwierdzić skuteczność działania mieszanki, wstrzyknięto ją w szkielet królików, u których występowały ubytki w kościach. Zabieg okazał się sukcesem - naukowcy odnotowali, że struktura kości odbudowywała się znacznie szybciej. Nowa mieszanka może się okazać przydatna nie tylko w leczeniu złamań, ale także przy kuracji chorób kości.

źródło:  Chemistry World, IFLScience

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij