
10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Do najważniejszych zadań realizowanych podczas Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego należą zwiększanie świadomości społecznej, rozpowszechnianie informacji na temat zdrowia psychicznego oraz walka ze stereotypami. Organizatorzy zachęcają także do podejmowania działań na rzecz osób chorych psychicznie.
Jak podają statystyki Instytutu Psychiatrii i Neurologii, w Polsce prawie 8 mln ludzi w wieku 18-64 lata boryka się z większymi lub mniejszymi zaburzeniami psychicznymi.
W Polsce sposoby postępowania z tego typu pacjentem oraz przepisy dotyczące ochrony jego praw i godności reguluje ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. W myśl tej ustawy zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym człowieka, a ochrona praw pacjentów z zaburzeniami psychicznymi jest obowiązkiem państwa. W roku 2010 Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011– 2015, którego głównym celem jest m.in. promocja zdrowia psychicznego i profilaktyka zaburzeń psychicznych oraz zapewnienie chorym dostępu do kompleksowej i zintegrowanej opieki zdrowotnej. W 2014 zdecydowano o rozpoczęciu kolejnej edycji Programu na lata 2016 - 2020.