
Woda utleniona kontra inne środki odkażające. Co lepsze?
Jak działa woda utleniona?
Woda utleniona to 3% roztwór nadtlenku wodoru (Hydrogenii peroxidum 3%). To niewątpliwie ekonomiczna opcja, biorąc pod uwagę cenę takiej buteleczki o gramaturze 100 g. Czy jednak faktycznie efektywna? Wzór chemiczny opisywanego środka składa się z dwóch atomów wodoru i dwóch atomów tlenu. Dzięki takiej budowie cząsteczki, pod wpływem substancji organicznych o właściwościach redukujących (a ściślej katalaz zawartych w tkankach czy wydzielinach), woda utleniona bardzo szybko się rozkłada z uwolnieniem tlenu atomowego, co warunkuje jej właściwości odkażające. Samo działanie dezynfekujące wody utlenionej jest raczej słabe, ale przez gwałtowne pienienie się z pewnością świetnie oczyszcza ona z zabrudzeń.
Dostępne w aptece postacie wody utlenionej
Dostępne preparaty wody utlenionej przeznaczone są tylko do użytku zewnętrznego. Oprócz tradycyjnej wersji możemy zakupić wodę utlenioną w wygodnym atomizerze oraz żelu. W przypadku tej ostatniej postaci żelowa formuła zapobiega spływaniu preparatu z miejsca zastosowania i dzięki wytworzonemu na powierzchni rany delikatnemu opatrunkowi błonowemu tworzy warstwę ochronną zabezpieczającą przed wtórnymi zakażeniami.
Wątpliwości, czyli wpływ wody utlenionej na gojenie się rany
Pojawiły się informacje o możliwości spowalniania gojenia się rany przez wodę utlenioną na skutek gwałtownego pienienia i procesów utleniania. Nie popadajmy jednak w paranoję.
Warto jednak dodać, że woda utleniona jest związkiem bardzo nietrwałym. Należy więc zwrócić uwagę na właściwe jej przechowywanie (konieczność ochrony przed światłem i wysoką temperaturą).
Jakie są nowsze środki odkażające?
W ostatnich latach zwiększyło się zużycie środka o nazwie "oktenidyna". W dostępnych preparatach wykorzystuje się zwykle synergiczne połączenie oktenidyny (0,1% roztwór wodny) z fenoksyetanolem (2% roztwór wodny). Wykazuje ono działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Warto też dodać, że oktenidyna nie wywołuje nieprzyjemnego uczucia pieczenia w przeciwieństwie do wody utlenionej (co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci). Stosuje się ją nawet do przemywania pępowiny u noworodków.
Woda utleniona
- Woda utleniona nie powinna być stosowana do regularnego przemywania ran, ale do ich wstępnego oczyszczenia.
- Dostępne w aptekach preparaty wody utlenionej przeznaczone są wyłącznie do użytku zewnętrznego.
- Preparat możemy zakupić również w wygodnym atomizerze oraz żelu. Postać żelowa zapobiega spływaniu preparatu z miejsca zastosowania a wytworzony na powierzchni rany delikatny opatrunek błonowy tworzy warstwę ochronną zabezpieczając przed wtórnymi zakażeniami.
- Warto pamiętać, że woda utleniona jest związkiem bardzo nietrwałym. Należy więc zwrócić uwagę na właściwe jej przechowywanie (konieczność ochrony przed światłem i wysoką temperaturą).