
Jad żmii i śluz ślimaka – nie obawiaj się!
Jad żmii – bezinwazyjna metoda anti-aging
Substratem kosmetycznym jest peptyd uzyskiwany ze żmii świątynnej (Temple Viper, Tropidolaemus Waglerrin), węża występującego w Malezji. Wykazuje on działanie podobne do botoxu. Działanie botoxu polega na hamowaniu uwalniania acetylocholiny z presynaptycznych zakończeń nerwowo-mięśniowych. Powoduje to paraliż przewodnictwa impulsu nerwowego i zahamowanie kurczliwości komórek mięśniowych. Podobnie do botoxu działa jad żmii, który blokuje skurcz mięśni.
Jad żmii - właściwości
- Jad żmii blokuje skurcz mięśni. Właściwości te wykorzystywane są w celu unieruchomienia i rozluźnienia mięśni mimicznych np. twarzy. Brak kurczliwości zmniejsza pogłębianie się już istniejących i zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych.
- Stosowany na skórę ma działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz wygładzające.
- Jad żmii ma działanie redukujące sińce. Właściwości te wykorzystuje się w preparatach do pielęgnacji okolic oczu.
Powiązane produkty
Śluz ze ślimaka, jako naturalny surowiec we współczesnej kosmetologii
Kolejną innowacyjną substancją jest śluz z ślimaka, produkowany w gruczołach znajdujących się w jego odnóżach. Pozyskuje się go z brunatnego ślimaka ogrodowego (Helix aspersa muller) czy ślimaka afrykańskiego (Achatina fulica). W 2006 roku został wpisany do rejestru jako „snail secretion filtrate”. Charakterystyczną jego cechą jest zdolność do wydzielania dwóch rodzajów śluzu – limosiny (limozyna) i cryptosiny (kryptozyna), która zawiera substancje aktywne, często produkowane dla przemysłu jako syntetyczne. Należy do nich przeciwzmarszczkowy kolagen i odpowiedzialna za elastyczność i sprężystość skóry elastyna. Ponadto śluz bogaty jest w silnie nawilżającą alantoinę, niezbędne do regeneracji witaminy A, C, E, oraz powodujący naturalną eksfoliacje kwas glikolowy. Dzięki zawartości antybiotyków, kryptozyna wykazuje działanie ochronne, bakteriobójcze i przeciwzapalne.
Śluz ze ślimaka - właściwości
- Śluz ze ślimaka poprawia stan skóry z trądzikiem pospolitym i różowatym, poprawia elastyczność i wygładza blizny, w tym rozstępy.
- Znalazł także zastosowanie w przypadku zmarszczek, gdyż stymuluje proliferację fibroblastów i syntezę kolagenu.
- Ułatwiając migrację keratynocytów, komórek naskórka, wspomaga leczenie oparzeń posłonecznych, mechanicznych uszkodzeń skóry [1]. Działanie uzależnione jest od zawartości ekstraktu śluzu ślimaka. Znajdziemy delikatne preparaty z 5% ekstraktem, jak i serum ze stężeniem 30% - 70%.
Przypisy:
- Brieva A., Philips N., Tejedor R., Guerrero A., Pivel J.P, Alonso-Lebrero JL., Gonzalez S. Molecular basis for the regenerative properties of a secretion of the mollusk Cryptomphalus aspersa. Skin Pharmacol Physiol. 2008; 21(1):15-22.