Chłoniaki nieziarnicze - czym są, przyczyny powstawania, objawy, rozpoznanie
Michał Posmykiewicz

Chłoniaki nieziarnicze - czym są, przyczyny powstawania, objawy, rozpoznanie

Chłoniaki nieziarnicze (non Hodgkin lymphoma, NHL) są to złośliwe, klonalne nowotwory wywodzące sie z limfocytów B lub T tkanki limfatycznej. Częściej chorują mężczyźni, zazwyczaj są to osoby starsze.

Jakie są zatem przyczyny powstawania chłoniaków?

Stwierdzono, że zakażenie niektórymi wirusami predysponuje do rozwoju choroby. W niektórych rejonach świata znaleziono wirusy HTLV-1 w chłoniaku powstałym z limfocytów T. Wirus Epsteina- Barr (EBV) stwierdza się najczęściej u chorych z chłoniakiem Burkitta typu 2, głównie u chorych z endemicznym typem chłoniaka w Afryce i u chorych z chłoniakiem towarzyszącym zakażeniom HIV. Uważa sie też, że długotrwałe zakażenie błony śluzowej żołądka bakterią Helicobacter pylori może sprzyjać rozwojowi chłoniaków o małej złośliwości (chłoniaki z grupy MALT) w żołądku. Ponadto bardzo dużą role odgrywają swoiste mutacje w obrębie poszczególnych genów. Dla wielu typu chłoniaków typowe są translokacje (czyli przeniesienia) fragmentów genów w obrębie tego samego chromosomu lub pomiędzy rożnymi chromosomami.  Do rozwoju chłoniaków nieziarnicznych predysponuje też narażenie na promieniowanie jonizujące, wcześniejsza chemioterapia z powodu innego nowotworu oraz czynniki chemiczne (pestycydy, azbest, benzen). Chłoniaki także często występują w przebiegu rożnych chorób autoimmunizacyjnych ( np. toczeń rumieniowaty układowy i reumatoidalne zapalenie stawów). 

Lokalizacja chłoniaków

Zazwyczaj pierwotną lokalizacją chłoniaków są węzły chłonne, jednak czasami zdarzają się też pierwotne lokalizacje pozawęzłowe. Zwykle wtedy nowotwory występują w przewodzie pokarmowym (najczęściej chłoniaki wywodzące się z limfocytów B, typu MALT) oraz na skórze (skórne chłoniaki wywodzące się z limfocytów T). Choroba może jednak występować w każdym narządzie, np. w ośrodkowym układzie nerwowym. 

Polecane dla Ciebie

Jakie są główne objawy chłoniaków?

 Rokowniczo niekorzystnymi objawami jest obrzmienie węzłów chłonnych i objawy ogólne (gorączka, poty nocne, utrata masy ciała). Czasami też pojawiają się zmiany na skórze. Chłoniaki zlokalizowane w przewodzie pokarmowym mogą dawać bóle brzucha spowodowane powiększeniem wątroby i śledziony, niedrożność jelit, krwawienia. U niektórych pacjentów w obrazie morfologii krwi stwierdza się niedokrwistość, leuko- i trombocytopenię (obniżony poziom białych krwinek i płytek krwi), mogą też być obecne nacieki w szpiku kostnym. 

Rozpoznanie

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania histopatologicznego zmienionego węzła chłonnego lub zajętego narządu. Do badania zaleca się pobranie całego węzła chłonnego. Wykonuje się też badania obrazowe (usg, tomografia komputerowa , rezonans magnetyczny) celem poszukiwania zajętych węzłów i narządów pozawęzłowych. Ponadto wskazane jest wykonanie badań genetycznych oraz biopsja szpiku kostnego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij