
Chłoniaki nieziarnicze - czym są, przyczyny powstawania, objawy, rozpoznanie
Jakie są zatem przyczyny powstawania chłoniaków?
Stwierdzono, że zakażenie niektórymi wirusami predysponuje do rozwoju choroby. W niektórych rejonach świata znaleziono wirusy HTLV-1 w chłoniaku powstałym z limfocytów T. Wirus Epsteina- Barr (EBV) stwierdza się najczęściej u chorych z chłoniakiem Burkitta typu 2, głównie u chorych z endemicznym typem chłoniaka w Afryce i u chorych z chłoniakiem towarzyszącym zakażeniom HIV. Uważa sie też, że długotrwałe zakażenie błony śluzowej żołądka bakterią Helicobacter pylori może sprzyjać rozwojowi chłoniaków o małej złośliwości (chłoniaki z grupy MALT) w żołądku. Ponadto bardzo dużą role odgrywają swoiste mutacje w obrębie poszczególnych genów. Dla wielu typu chłoniaków typowe są translokacje (czyli przeniesienia) fragmentów genów w obrębie tego samego chromosomu lub pomiędzy rożnymi chromosomami. Do rozwoju chłoniaków nieziarnicznych predysponuje też narażenie na promieniowanie jonizujące, wcześniejsza chemioterapia z powodu innego nowotworu oraz czynniki chemiczne (pestycydy, azbest, benzen). Chłoniaki także często występują w przebiegu rożnych chorób autoimmunizacyjnych ( np. toczeń rumieniowaty układowy i reumatoidalne zapalenie stawów).
Lokalizacja chłoniaków
Zazwyczaj pierwotną lokalizacją chłoniaków są węzły chłonne, jednak czasami zdarzają się też pierwotne lokalizacje pozawęzłowe. Zwykle wtedy nowotwory występują w przewodzie pokarmowym (najczęściej chłoniaki wywodzące się z limfocytów B, typu MALT) oraz na skórze (skórne chłoniaki wywodzące się z limfocytów T). Choroba może jednak występować w każdym narządzie, np. w ośrodkowym układzie nerwowym.
Polecane dla Ciebie
Jakie są główne objawy chłoniaków?
Rokowniczo niekorzystnymi objawami jest obrzmienie węzłów chłonnych i objawy ogólne (gorączka, poty nocne, utrata masy ciała). Czasami też pojawiają się zmiany na skórze. Chłoniaki zlokalizowane w przewodzie pokarmowym mogą dawać bóle brzucha spowodowane powiększeniem wątroby i śledziony, niedrożność jelit, krwawienia. U niektórych pacjentów w obrazie morfologii krwi stwierdza się niedokrwistość, leuko- i trombocytopenię (obniżony poziom białych krwinek i płytek krwi), mogą też być obecne nacieki w szpiku kostnym.
Rozpoznanie
Rozpoznanie stawia się na podstawie badania histopatologicznego zmienionego węzła chłonnego lub zajętego narządu. Do badania zaleca się pobranie całego węzła chłonnego. Wykonuje się też badania obrazowe (usg, tomografia komputerowa , rezonans magnetyczny) celem poszukiwania zajętych węzłów i narządów pozawęzłowych. Ponadto wskazane jest wykonanie badań genetycznych oraz biopsja szpiku kostnego.