×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pielęgniarka też wypisze receptę

Od nowego roku receptę na leki refundowane będą mogli wystawiać nie tylko lekarze, ale też pielęgniarki i położne. Takie zapisy znalazły się w projekcie rozporządzenia przekazanego do konsultacji społecznych w zeszłym tygodniu.

Zgodnie z projektem, prawo do samodzielnego wypisywania recept miałyby uzyskać pielęgniarki z tytułem magistra lub specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa bądź położnictwa. Te posiadające licencjat będą mogły kontynuować terapię zleconą przez lekarza. Z tego względu wzory recept pielęgniarski będą się różnić od lekarskich, ponieważ mają zawierać rubrykę dotyczącą kontynuacji.

Pielęgniarki i położne będą mogły wystawiać recepty na wszystkie leki refundowane za wyjątkiem odurzających, psychotropowych oraz substancji silnie działających, na okres nawet 120 dni (na 4 osobnych receptach). Recepty pielęgniarskie tego typu będą poddawane kontrolom NFZ, co oznacza, że do ich wypisania konieczna będzie wiedza z zakresu ordynacji leków i zasad refundacji, w związku z czym dla pielęgniarek przewidziano odpowiednie szkolenia.

Możliwość wystawiania leków nie będzie obowiązkiem, a dobrowolnym prawem pielęgniarek, ale przedstawicielki środowiska już zapowiadają, że większość będzie chciała zdobyć uprawnienia z tym związane.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Podziel się: