Pielęgnacja skrojona na miarę skóry dojrzałej
Marta Lewandowska

Pielęgnacja skrojona na miarę skóry dojrzałej

Starzenie skóry rozpoczyna się po 25. roku życia i często jeszcze przed trzydziestką pojawiają się pierwsze drobne zmarszczki. Z wiekiem stają się one bardziej widoczne, a szczególnie szybko rozwijają się i pogłębiają w okolicach pięćdziesiątki.

Przyczyny spadku kondycji cery dojrzałej

Najwięcej zmian związanych jest z menopauzą, którą przechodzą kobiety w tym wieku. Zaczyna brakować hormonów żeńskich – estrogenów, które mają wpływ na stan naszej skóry. W tym wieku komórki wolniej się regenerują, pogarsza się sprężystość włókien kolagenowych i elastynowych. Stężenie kwasu hialuronowego w tkankach obniża się i zmniejsza się ilość gruczołów łojowych. Choć te zmiany zachodzą w głębszych warstwach, niestety ich skutki są zauważalne na powierzchni skóry. Spada jej elastyczność, naskórek staje się cienki i suchy, pogłębiają się zmarszczki i często pojawiają się  przebarwienia.

Nie tylko natura, ale również styl życia wpływa na naszą skórę

Tempo starzenia się uwarunkowane jest genetycznie, ale ogromne znaczenie ma także styl życia. Godziny spędzone na słońcu, oparzenia, odmrożenia, wypalone papierosy, zarwane noce, stres, jedzenie w pośpiechu i byle czego, nadmiar alkoholu i kawy – to wszystko zostawia na skórze ślad. Dlatego skóra dojrzała wymaga zupełnie innego traktowania niż skóra u kobiet młodszych.  

Polecane dla Ciebie

Kosmetyki do cery dojrzałej

Panie po pięćdziesiątce i starsze mają coraz to większy wybór wśród kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji ich wymagającej cery. Formuła preparatów pielęgnacyjnych dla cery dojrzałej powinna być bogatsza oraz powinna zawierać składniki silnie pobudzające procesy regeneracji.  Na co zwrócić uwagę w gąszczu produktów dostępnych na rynku? Które kosmetyki dostarczą spowolnią powstawanie zmarszczek?

  • Moc minerałów

Pierwiastkami szczególnie cennymi i chętnie wykorzystywanymi w kosmetyce są wapń i magnez. Wapń intensywnie regeneruje i zagęszcza naskórek, wzmacnia tkankę podskórną oraz przeciwdziała jej wysuszeniu. Jest bardzo pożądanym składnikiem kosmetyków stosowanych na noc, bo właśnie wtedy najaktywniej wspomagany jest proces odbudowy naskórka. Natomiast magnez jest tak zwanym pierwiastkiem energii – aktywuje ponad 300 enzymów komórkowych, bierze udział w przemianie węglowodanów i tłuszczów, pobudza komórki skóry do życia, stymulując ich wzrost. Stosując kremy z wapniem oraz magnezem zauważysz, że skóra jest bardziej zwarta i lepiej napięta, a owal twarzy znacznie poprawiony.

  • Moc witamin

Cera dojrzała, jak każda inna, uwielbia kosmetyki z witaminami. By móc dostarczyć je w głąb naskórka stosuje się liposomy – mikroskopijne cząsteczki, które bez trudu pokonują barierę naskórka i docierają do głębszych warstw, przenosząc substancje odżywcze, wykorzystywane do procesów naprawczych. Tak transportowana jest cała gama witamin (m.in. A, C, E), które wspomagają unieszkodliwianie wolnych rodników. Witamina C pobudza produkcję kolagenu, witamina A (retinol) stymuluje odnowę komórek, a witamina E jest silnym przeciwutleniaczem oraz poprawia nawilżenie.

  • Fitohormony

Fitohormony to związki roślinne pozyskiwane m.in. z soi, dzikiego ryżu czy pestek słonecznika, aplikowane na skórę opóźniają proces jej starzenia, działają kojąco, przeciwzapalnie oraz antyutleniająco, zapobiegając uszkodzeniu błon komórkowych. Pod ich wpływem skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona. Często działają też drenująco, likwidują „worki” pod oczami.

  • Przebarwienia

Problemem wielu kobiet po pięćdziesiątce prócz pogłębiających się zmarszczek, są również przebarwienia skóry. Związane są one - z zaburzeniami pracy melanocytów. Melanocyty to komórki, które wytwarzają melaninę, czyli naturalny barwnik skóry. W rozjaśnieniu powstałych na skórze plam pomogą kremy depigmentacyjne z kwasem kojowym lub azelainowym. W przebarwieniach pomogą również peelingi oraz zestawy do domowej mikrodermabrazji. Zabiegi te złuszczą martwe komórki naskórka i pobudzą proces jego odnowy.

Odpowiednio dobrane preparaty przeciwzmarszczkowe, stosowane systematycznie i długotrwale, odżywią, wzmocnią oraz zapewnią właściwe nawilżenie głębszych warstw skóry, a co za tym idzie spowolnią tak bardzo niechciany proces starzenia się. Duży wpływ na poprawę wyglądu ma także zdrowy styl  życia i unikanie tego co nam szkodzi.  Ładniejsza, bardziej promienna cera oraz młodszy wygląd to lepsze samopoczucie i uśmiech na twarzy każdej kobiety.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij