
Pielęgnacja skrojona na miarę skóry dojrzałej
Przyczyny spadku kondycji cery dojrzałej
Najwięcej zmian związanych jest z menopauzą, którą przechodzą kobiety w tym wieku. Zaczyna brakować hormonów żeńskich – estrogenów, które mają wpływ na stan naszej skóry. W tym wieku komórki wolniej się regenerują, pogarsza się sprężystość włókien kolagenowych i elastynowych. Stężenie kwasu hialuronowego w tkankach obniża się i zmniejsza się ilość gruczołów łojowych. Choć te zmiany zachodzą w głębszych warstwach, niestety ich skutki są zauważalne na powierzchni skóry. Spada jej elastyczność, naskórek staje się cienki i suchy, pogłębiają się zmarszczki i często pojawiają się przebarwienia.
Nie tylko natura, ale również styl życia wpływa na naszą skórę
Tempo starzenia się uwarunkowane jest genetycznie, ale ogromne znaczenie ma także styl życia. Godziny spędzone na słońcu, oparzenia, odmrożenia, wypalone papierosy, zarwane noce, stres, jedzenie w pośpiechu i byle czego, nadmiar alkoholu i kawy – to wszystko zostawia na skórze ślad. Dlatego skóra dojrzała wymaga zupełnie innego traktowania niż skóra u kobiet młodszych.
Polecane dla Ciebie
Kosmetyki do cery dojrzałej
Panie po pięćdziesiątce i starsze mają coraz to większy wybór wśród kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji ich wymagającej cery. Formuła preparatów pielęgnacyjnych dla cery dojrzałej powinna być bogatsza oraz powinna zawierać składniki silnie pobudzające procesy regeneracji. Na co zwrócić uwagę w gąszczu produktów dostępnych na rynku? Które kosmetyki dostarczą spowolnią powstawanie zmarszczek?
- Moc minerałów
Pierwiastkami szczególnie cennymi i chętnie wykorzystywanymi w kosmetyce są wapń i magnez. Wapń intensywnie regeneruje i zagęszcza naskórek, wzmacnia tkankę podskórną oraz przeciwdziała jej wysuszeniu. Jest bardzo pożądanym składnikiem kosmetyków stosowanych na noc, bo właśnie wtedy najaktywniej wspomagany jest proces odbudowy naskórka. Natomiast magnez jest tak zwanym pierwiastkiem energii – aktywuje ponad 300 enzymów komórkowych, bierze udział w przemianie węglowodanów i tłuszczów, pobudza komórki skóry do życia, stymulując ich wzrost. Stosując kremy z wapniem oraz magnezem zauważysz, że skóra jest bardziej zwarta i lepiej napięta, a owal twarzy znacznie poprawiony.
- Moc witamin
Cera dojrzała, jak każda inna, uwielbia kosmetyki z witaminami. By móc dostarczyć je w głąb naskórka stosuje się liposomy – mikroskopijne cząsteczki, które bez trudu pokonują barierę naskórka i docierają do głębszych warstw, przenosząc substancje odżywcze, wykorzystywane do procesów naprawczych. Tak transportowana jest cała gama witamin (m.in. A, C, E), które wspomagają unieszkodliwianie wolnych rodników. Witamina C pobudza produkcję kolagenu, witamina A (retinol) stymuluje odnowę komórek, a witamina E jest silnym przeciwutleniaczem oraz poprawia nawilżenie.
- Fitohormony
Fitohormony to związki roślinne pozyskiwane m.in. z soi, dzikiego ryżu czy pestek słonecznika, aplikowane na skórę opóźniają proces jej starzenia, działają kojąco, przeciwzapalnie oraz antyutleniająco, zapobiegając uszkodzeniu błon komórkowych. Pod ich wpływem skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona. Często działają też drenująco, likwidują „worki” pod oczami.
- Przebarwienia
Problemem wielu kobiet po pięćdziesiątce prócz pogłębiających się zmarszczek, są również przebarwienia skóry. Związane są one - z zaburzeniami pracy melanocytów. Melanocyty to komórki, które wytwarzają melaninę, czyli naturalny barwnik skóry. W rozjaśnieniu powstałych na skórze plam pomogą kremy depigmentacyjne z kwasem kojowym lub azelainowym. W przebarwieniach pomogą również peelingi oraz zestawy do domowej mikrodermabrazji. Zabiegi te złuszczą martwe komórki naskórka i pobudzą proces jego odnowy.