×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pigułka awaryjna od dziś w aptekach bez recepty

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, pigułka stosowana przy antykoncepcji awaryjnej ma być dostępna w polskich aptekach bez recepty, jak na razie bez żadnych ograniczeń dotyczących wieku.

Środek antykoncepcji awaryjnej, tzw. „dzień po” może być stosowany w sytuacji, gdy antykoncepcja innego typu nie zadziałała lub nie została zastosowana. Zażyta do 5 dni po stosunku zapobiega wystąpieniu owulacji lub ją hamuje, a co za tym idzie nie dopuszcza do zagnieżdżenia się połączonej komórki jajowej i plemnika w macicy, więc jako taka nie jest pigułką wczesnoporonną.

Komisja Europejska zaleciła, żeby pigułka była dostępna bez recepty we wszystkich krajach UE, przy czym ostateczną decyzję w tej sprawie pozostawiła państwom członkowskim. Polska zastosowała się do zaleceń i mimo protestów, między innymi ze strony środowiska farmaceutów, postanowiła dopuścić do wolnego obrotu lekiem. Komisja Europejska nie wskazała ograniczenia wieku dla kupujących pigułkę, jednak minister zdrowia postanowił go uściślić. Zgodnie z projektem rozporządzenia, z antykoncepcji w tej formie mogłyby skorzystać osoby, które ukończyły 15 lat.

Rozporządzenie wciąż ma formę projektu, więc jako takie nie ma formalnej mocy prawnej, co oznacza, że od dziś, tj. 23 marca, gdy tabletka ma trafić do aptek bez recepty, powinna być dostępna dla każdego. Wokół ograniczenia toczą się spory natury konstytucyjnej, ponieważ ograniczenie dostępu do leku pewnej grupie osób powinno mieć mocne podstawy.

Pigułka awaryjna jeszcze przed wydaniem zalecenia przez KE była dostępna bez recepty w większości krajów UE, za wyjątkiem Polski, Niemiec, Włoch, Grecji, Chorwacji i Węgier. Jak na razie przyjęcie zalecenia bez zastrzeżeń zapowiedzieli Niemcy.

Źródło: PAP


Podziel się: