Afrodyzjaki w kuchni – zioła i przyprawy
Paulina Szczepaniak

Afrodyzjaki w kuchni – zioła i przyprawy

Ten artykuł jest kolejnym z "miłosnego" cyklu. Zawiera przegląd przypraw szczególnie przyjaznych zakochanym. Szczypta tych składników uczyni przygotowane dla ukochanego danie nie tylko bardziej smacznym, ale również zmysłowym i pobudzającym. Oprócz tego dostarczą one porcję cennych witamin oraz składników mineralnych bez nadmiernego obciążenia układu trawiennego.

Lubczyk ogrodowy

Niegdyś był składnikiem napoju miłosnego, a młode dziewczyny wplatały go do wianków lub ukrywały we włosach wierząc, że zapewni im on szczęśliwe pożycie z przyszłym mężem. Lubczyk posiada niezwykle aromatyczny, korzenny smak. Można go używać do potraw mięsnych, sosów, zup czy sałatek. Lubczyk jest niestety dość trudny pod względem uprawy i pielęgnacji. Wymaga żyznej gleby (uprawa doniczkowa raczej się nie sprawdzi) oraz nasłonecznionego, wilgotnego miejsca.

Imbir

Silnie rozgrzewa oraz pobudza. Wspomaga też trawienie, a także pobudza apetyt. Suszony, mielony imbir to jednak nie to samo co świeży. Główną różnicę pomiędzy nimi stanowi smak. Surowy imbir podkreśli smak owoców morza (afrodyzjaki. o których już pisaliśmy) oraz tłustych mięs. Mielony lepiej nadaje się do potraw słodkich jak ciasta czy sałatki owocowe.

Bazylia

Podobnie jak lubczyk była składnikiem miłosnych napojów. Zawiera olejki eteryczne – znajdują się one głównie w liściach. Bazylia stanowi składnik dań z kuchni śródziemnomorskiej. Liście stanowią składnik sałatek (popularna sałatka Caprese) i sosów (Pesto). Używa się ich również do zup – zwłaszcza pomidorowych. Bazylię najlepiej dodawać do potraw pod koniec gotowania lub smażenia, ponieważ wysoka temperatura może zniszczyć jej właściwości. Jest to roślina jednoroczna, którą można hodować w doniczce w domowych warunkach.

Czosnek

Ma bardzo silne działanie pobudzające. Rzymianie sporządzali z niego napój miłosny na bazie białego wina z dodatkiem kolendry. Czosnek ma szerokie zastosowanie kulinarne. Poprawi smak potraw z mięsa (zwłaszcza z dziczyzny), ryb oraz warzyw. Może być także dodatkiem do masła, sosów czy też zup. Jednak podczas romantycznej kolacji powinien być spożywany zarówno przez kobietę, jak i mężczyznę. Spożywany w pojedynkę może odebrać drugiej osobie ochotę na pocałunki. Aby nieco zniwelować nieprzyjemny zapach po spożyciu czosnku można po jego spożyciu pokusić się o zjedzenie łyżeczki miodu czy też popicie dania z jego dodatkiem jogurtem lub mlekiem.

Miłość ze smakiem

Jeśli więc planujemy walentynkową, romantyczną kolację, warto do przygotowywanych przez nas potraw dodać szczyptę jednego z opisanych składników...

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

    Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

  • Palilalia – co to, na czym polega?

    Palilalia to zaburzenia językowe, które charakteryzują się mimowolnym powtarzaniem sylab, słów lub fraz. Obserwowane są one zazwyczaj w przebiegu niektórych chorób neurodegeneracyjnych lub psychiatrycznych. Jakie są objawy palilalii? Jak je rozpoznać i na czym polega leczenie?

  • Abulia – czym jest? Objawy, przyczyny, leczenie

    Abulia to stan, który charakteryzuje się brakiem motywacji oraz woli do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Skutkuje spadkiem zainteresowania, trudnościami z podejmowaniem decyzji i zubożeniem emocjonalnym. Abulia bardzo często współwystępuje z różnego rodzaju zaburzeniami o podłożu psychicznym. Jak wyleczyć abulię?  

  • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

    Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

  • Kompleks Elektry – na czym polega?

    Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

  • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

    Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

  • Syndrom oszusta – na czym polega?

    Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

  • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

    Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij