×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pigułka awaryjna będzie dostępna bez recepty od 15. roku życia

Pigułka „dzień po” dopuszczona do obrotu bez recepty przez Komisję Europejską nie będzie sprzedawana w Polsce bez ograniczeń. Resort zdrowia zadecydował, że wolny dostęp do leku będzie dotyczył kobiet od 15. roku życia.

Zapisy dotyczące ograniczeń wiekowych przy zakupie tabletki zostaną umieszczone w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Decyzję resortu w rozmowie z PAP przedstawił jego rzecznik Igor Radziewicz-Winnicki.

Projekt rozporządzenia wraz z resortem zdrowia opracowało Rządowe Centrum Legislacji oraz autorytety naukowe. Jak ustalono, w świetle wiedzy medycznej tabletka jest przeznaczona dla kobiet w wieku rozrodczym, które zakończyły proces dojrzewania, więc osoby młodsze, które wciąż się rozwijają, nie powinny stosować preparatu bez nadzoru. Odgórnie ustalony wiek wynika z zapisów polskiego prawa. Zgodnie z art. 200 Kk współżycie z osobą poniżej 15 lat jest karalne.

Chaos powstały po decyzji KE spowodował, że w części aptek pigułki awaryjne były dostępne bez recepty, natomiast w innych zdobycie ich bez zgody lekarza było niemożliwe. W związku z tym w ostatni piątek grupa organizacji pozarządowych, w tym m.in. Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i Amnesty International, zaapelowały o jak najszybsze zakończenie formalności oraz dopuszczenie pigułki do sprzedaży bez recepty w całym kraju.

Pigułka „dzień po”, jest środkiem antykoncepcji awaryjnej, tj. postkoitalnej i służy do zapobiegania ciąży w sytuacjach, gdy tradycyjna antykoncepcja zawiodła. Można ją przyjąć do pięciu dni po stosunku, przy czym największą skuteczność wykazuje w ciągu pierwszych 24 godzin. Lek zapobiega wystąpieniu owulacji lub hamuje jej przebieg, dzięki czemu uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy.

Źródło: Wirtualna Polska


Podziel się: