×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Wolne rodniki atakują przede wszystkim skórę, która stanowi tarczę ochronną przed wpływami środowiska. Efektem ich długotrwałego działania jest przedwczesne starzenie się skóry, objawiające się powstawaniem zmarszczek i przebarwień pigmentacyjnych, utratą sprężystości i elastyczności.

Naskórek staje się cienki, zmniejsza się zdolność wiązania wody, dochodzi do osłabienia ochronnej warstwy immunologicznej. Wiele substancji naturalnych ma zdolność neutralizacji wolnych rodników tlenowych i przerywania reakcji łańcuchowych prowadzących do powstawania kolejnych produktów rodnikowych. Należą do nich polifenole, karotenoidy, olejki eteryczne, nawet alkaloidy, ale przede wszystkim witaminy E i C.

Zabiegi dla skóry dojrzałej

W gabinecie kosmetyczka ma do zaproponowania przede wszystkim wiele zabiegów klasycznych, wykonywanych z wykorzystaniem podobnych technik jak w przypadku skóry suchej. Masuje skórę, nakłada najróżniejsze maski i korzysta z kosmetyków profesjonalnych. Profesjonalna kosmetyczka wykonuje wiele czynności ułatwiających wchłanianie się tych specyfików i poprawiających ukrwienie skóry. Najnowocześniejsze zabiegi wykonuje się z użyciem aparatury pozwalającej wykorzystać dla dobra skóry zjawiska fizyko-chemiczne. Idealny środek odmładzający skórę powinien być bezpieczny dla zdrowia, nietoksyczny, niealergizujący, mieć przystępną cenę, a przede wszystkim powinien gwarantować długi efekt.

Peeling

Polega na kontrolowanym niszczeniu skóry substancjami chemicznymi lub biologicznymi. Istotą działania peelingów jest proces złuszczania naskórka. Podczas kuracji zostaje usunięta warstwa martwych komórek, a odsłonięta – świeżych i zdrowych. Złuszczanie naskórka pobudza do działania fibroblasty znajdujące się na styku naskórka i skóry właściwej, a to właśnie one są odpowiedzialne za wytwarzanie kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Szybciej również zaczyna odnawiać się naskórek. Zmarszczki, blizny potrądzikowe, rozszerzone pory, przebarwienia, plamy posłoneczne, zanieczyszczenia skóry – to zmiany, z którymi peelingi radzą sobie szybko i niemal bezboleśnie. Coraz większą popularnością cieszą się peelingi chemiczne.

Wybór jednego z nich zależy od tego, jakiego rezultatu oczekujemy. Im wyraźniejszy jest efekt ich działania – tym bardziej złuszczają naskórek. Peelingi chemiczne najlepiej przeprowadzać w okresie niewielkiej aktywności słonecznej, czyli wczesną wiosną i jesienią. Skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa i podatna na powstawanie przebarwień pod wpływem promieniowania słonecznego. W ciągu kilku dni po zabiegu niewskazane jest korzystanie z solarium, maseczek kosmetycznych, a kosmetyki należy stosować zgodnie ze wskazaniami lekarza. W zależności od siły stosowania środków wyróżniamy peelingi: powierzchniowe (działają tylko na naskórek), średnio głębokie (oddziałują także na górną warstwę skóry właściwej) i głębokie (sięgające głębokich warstw skóry, wykonywane przez doświadczonych lekarzy).

Zabiegi elektrostymuljące

Elektrolecznictwo jest działem fizykoterapii. W elektrolecznictwie lub elektroterapii wykorzystuje się do leczenia prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Pierwsze wzmianki o próbach wykorzystania elektryczności w celach leczniczych pochodzą już ze starożytności. Zabiegi te służą przede wszystkim stymulacji mięśni twarzy tracących naturalne napięcie. Zabiegi elektrostymulujące poprawiają pracę mięśni, naczyń krwionośnych, natlenienie i odżywienie skóry. W efekcie zabiegi te wykorzystuje się do pielęgnacji  skór wiotkich i tracących napięcie. Warto z nich skorzystać przy pierwszych objawach starzenia się skóry.  Nowoczesne aparaty do elektrostymulacji to urządzenia komputerowe, które same potrafią dostosować intensywność zabiegów. Zabiegi w zależności od ustawienia dają efekt przeciwzmarszczkowy, liftingujący, ujędrniający  lub przeciwobrzękowy, co przy wiotczeniu mięśni i tendencji do tworzenia się „worków” oraz obwisłych policzków ma duże znaczenie.

Galwanizacja polega na przyłożeniu elektrod do wilgotnej skóry. Jony wewnątrz organizmu zaczynają się przemieszczać pod wpływem prądu (kationy do katody, aniony do anody). W skutek tego zabiegu dochodzi do przekrwienia, do którego dochodzi w następstwie tworzenia się ciał histaminopodobnych. Podrażniony zostaje układ nerwowy i pobudzone mięśnie. Celem tego zabiegu jest poprawa napięcia mięśni.

Jonoforeza jest zabiegiem dostarczającym skórze specjalnych substancji czynnych do głębnych warstw skóry. Ilość dostarczonych substancji zależy od długości zabiegu, natężenia prądu oraz wielkości elektrod. Najczęściej stosuje się tu roztwory wodne, np. preparaty w ampułkach, w których rozpuszczone sa substancje czynne zdolne do jonizacji. Aniony, czyli anionowe substancje czynne, wprowadza się do skóry za pomocą katody. W tym wypadku katoda jest elektrodą czynną, anoda - bierną (przeciwelektrodą). Kationy, czyli kationowe substancje czynne, wprowadzane są anodą (elektrodą czynną), katoda jest tu przeciwelektrodą.

Termoforeza  to zabieg jonoforezy, w którym elektrody są podgrzewane. Skóra jest tu dodatkowo podgrzewana i dzięki temu lepiej ukrwiona. Wpływa to na bardziej intensywne wnikanie substancji czynnych w skórę.

Elektroforeza to zabieg, którego celem jest wprowadzenie do wierzchnich warstw naskórka substancji składowych maści.

Dezinkrustacja (głębokie oczyszczanie) - substancje czynne ułatwiają usunięcie stwardniałego łoju i obumarłych łusek skóry. Zadaniem wprowadzonych jonów jest zmniejszenie swoistości osadów, aby mogły zostać wypłukane.

Mikrodermabrazja

Jest zabiegiem przeznaczonym do złuszczania naskórka przy wykorzystaniu specjalnego aparatu. Naskórek ścierany jest za pomocą mikrokryształków, które bardzo szybko odsysane są wraz z obumarłymi komórkami naskórka. Metoda nie jest inwazyjna, nie daje też nieprzyjemnych odczuć, (chociaż zdarzają się wrażliwe osoby). Po zabiegu skóra jest zaróżowiona (przemijający efekt), zdecydowanie lepiej przyswaja kosmetyki, ponieważ poprawia się krążenie krwi w skórze poprawia się również dotlenienie skóry. Mikrodermabrazja przynosi bardzo dobre efekty, jeśli jest wykonywana systematycznie, 8-10 zabiegów, w odstępach tygodniowych. Metodę tę wykorzystuje się do redukcji zmarszczek wokół oczu, ust i na szyi , redukcji przebarwień posłonecznych , oczyszczania cery , redukcji rozszerzonych porów skóry, redukcji plam na skórze , redukcji rozstępów  oraz poprawy ukrwienia skóry. Mikrodermabrazja jest alternatywą dla innych zabiegów złuszczania, a w niektórych wypadkach może nawet zastąpić zabiegi chirurgii plastycznej.

Oxygen lift

Oxygen lift, czyli lift tlenowy jest nowym zabiegiem przeciwzmarszczkowym. Jest to zabieg nieinwazyjny, przez co bardzo bezpieczny. Powstał w wyniku połączenia nowej dziedziny kosmetyki jaką jest „Kosmetyka tlenowa” z klasycznym zabiegiem kosmetycznym, jakim jest „Lifting kosmetyczny”. Początki kosmetyki tlenowej polegały na natryskiwaniu skóry skoncentrowanym czystym tlenem za pomocą specjalnych spryskiwaczy określanych często jako „bezigłowe zastrzyki”.

Zasada zabiegu jest prosta. Natryskiwany tlen wędruje, zgodnie z zasadami dyfuzji, do głębszych warstw skóry. Przenika do naczyń włosowatych, prowadząc do wzrostu stężenia oksyhemoglobiny we krwi. Poprawa pojemności energetycznej komórki przyspiesza i intensyfikuje procesy przemiany materii. Dla komórki oznacza to usunięcie niedoboru tlenu (hipoksji) i przyspieszenie jej regeneracji. Likwidacja deficytu prowadzi do natychmiastowej i utrzymującej się przez pewien czas poprawy funkcji skóry, ponieważ nowe, zdrowe komórki charakteryzują się wyższym potencjałem energetycznym i żyją dłużej. Nie wymagają szybkiej regeneracji.

Następnie podawano wraz z strumieniem czystego tlenu preparaty kosmetyczne. Najczęściej wykorzystywany był żel o wodnistej konsystencji z ekstraktem z Aloe Vera. Kosmetyk w tej formie wykazuje działanie przeciwzapalne, nawilżające i zmiękczające. Kolejnym etapem było dołączenie witamin A i E, ze względu na ich właściwości przeciwutleniające.

Ze względu na rosnące zainteresowanie tą formą walki z procesem starzenia się skóry zaczęły powstawać tzw. kosmetyki tlenowe. W produktach tych tlen był zamknięty w liposomach, które miały zagwarantować transport tlenu w głąb skóry. Pojawiło się jednak pytanie, czy tlen w otoczce liposomowej dotrze do głębszych warstw skóry, czy może pęknie w pierwszych warstwach naskórka i tam zostawi tlen?

Kolejnym etapem było wytworzenie nowych form kosmetyków, w których zamieniono tlen w liposomach na witaminy oraz ekstrakty roślinne, bądź wyizolowane związki roślinne o działaniu przeciutleniającym („wymiatają” wolnych rodniki).

Ostatnim etapem szeroko ewolucji pojętej kosmetyki tlenowej było zastosowanie liftingu kosmetycznego w połączeniu z preparatami działającymi silnie przeciwutleniająco. Lifting kosmetyczny w przeciwieństwie do chirurgicznego nie boli, nie pozostawia blizn i nie wymaga rekonwalescencji. Lift kosmetyczny nie działa w sposób zewnętrzny na skórę, ale dodatkowo poprawia jej ukrwienie i zwiększa napięcie mięśni, czyli podobne jak natrysk tlenu na skórę.

Mini lift polega na nałożeniu specjalnej maseczki, która sprawia, że mięśnie twarzy są napinane a wraz z nimi skóra. Maska musi być nałożona wzdłuż przebiegu mięśni twarzy. Po zastosowaniu maseczki, skóra jest zaróżowiona. Mogą być widoczne bardziej zaczerwienione ślady. Poprawia się ukrwienie, dzięki temu możemy zastosować preparaty silnie odżywcze. W trakcie zabiegu nie wskazany jest masaż, ponieważ skóra jest już mocno pobudzona.

Oxygen lift jest zabiegiem przeznaczonym dla cer zniszczonych, z oznakami starzenia się skóry, dla osób palących papierosy, dla opalających się nadmiernie w solarium i na słońcu. W skład oxygen lift wchodzi maska napinająca o podobnym działaniu jak w przypadku mini lift, kapsułki dotleniające, maseczka lodowata, wyciszająca, maska gumowa z alg oraz preparaty odżywcze bogate w witaminy A, E .

Literatura źródłowa u autora.


Podziel się: