Pielęgnacja skóry dojrzałej
Przemysław Rokicki

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Wolne rodniki atakują przede wszystkim skórę, która stanowi tarczę ochronną przed wpływami środowiska. Efektem ich długotrwałego działania jest przedwczesne starzenie się skóry, objawiające się powstawaniem zmarszczek i przebarwień pigmentacyjnych, utratą sprężystości i elastyczności.

Naskórek staje się cienki, zmniejsza się zdolność wiązania wody, dochodzi do osłabienia ochronnej warstwy immunologicznej. Wiele substancji naturalnych ma zdolność neutralizacji wolnych rodników tlenowych i przerywania reakcji łańcuchowych prowadzących do powstawania kolejnych produktów rodnikowych. Należą do nich polifenole, karotenoidy, olejki eteryczne, nawet alkaloidy, ale przede wszystkim witaminy E i C.

Zabiegi dla skóry dojrzałej

W gabinecie kosmetyczka ma do zaproponowania przede wszystkim wiele zabiegów klasycznych, wykonywanych z wykorzystaniem podobnych technik jak w przypadku skóry suchej. Masuje skórę, nakłada najróżniejsze maski i korzysta z kosmetyków profesjonalnych. Profesjonalna kosmetyczka wykonuje wiele czynności ułatwiających wchłanianie się tych specyfików i poprawiających ukrwienie skóry. Najnowocześniejsze zabiegi wykonuje się z użyciem aparatury pozwalającej wykorzystać dla dobra skóry zjawiska fizyko-chemiczne. Idealny środek odmładzający skórę powinien być bezpieczny dla zdrowia, nietoksyczny, niealergizujący, mieć przystępną cenę, a przede wszystkim powinien gwarantować długi efekt.

Peeling

Polega na kontrolowanym niszczeniu skóry substancjami chemicznymi lub biologicznymi. Istotą działania peelingów jest proces złuszczania naskórka. Podczas kuracji zostaje usunięta warstwa martwych komórek, a odsłonięta – świeżych i zdrowych. Złuszczanie naskórka pobudza do działania fibroblasty znajdujące się na styku naskórka i skóry właściwej, a to właśnie one są odpowiedzialne za wytwarzanie kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Szybciej również zaczyna odnawiać się naskórek. Zmarszczki, blizny potrądzikowe, rozszerzone pory, przebarwienia, plamy posłoneczne, zanieczyszczenia skóry – to zmiany, z którymi peelingi radzą sobie szybko i niemal bezboleśnie. Coraz większą popularnością cieszą się peelingi chemiczne.

Wybór jednego z nich zależy od tego, jakiego rezultatu oczekujemy. Im wyraźniejszy jest efekt ich działania – tym bardziej złuszczają naskórek. Peelingi chemiczne najlepiej przeprowadzać w okresie niewielkiej aktywności słonecznej, czyli wczesną wiosną i jesienią. Skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa i podatna na powstawanie przebarwień pod wpływem promieniowania słonecznego. W ciągu kilku dni po zabiegu niewskazane jest korzystanie z solarium, maseczek kosmetycznych, a kosmetyki należy stosować zgodnie ze wskazaniami lekarza. W zależności od siły stosowania środków wyróżniamy peelingi: powierzchniowe (działają tylko na naskórek), średnio głębokie (oddziałują także na górną warstwę skóry właściwej) i głębokie (sięgające głębokich warstw skóry, wykonywane przez doświadczonych lekarzy).

Powiązane produkty

Zabiegi elektrostymuljące

Elektrolecznictwo jest działem fizykoterapii. W elektrolecznictwie lub elektroterapii wykorzystuje się do leczenia prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Pierwsze wzmianki o próbach wykorzystania elektryczności w celach leczniczych pochodzą już ze starożytności. Zabiegi te służą przede wszystkim stymulacji mięśni twarzy tracących naturalne napięcie. Zabiegi elektrostymulujące poprawiają pracę mięśni, naczyń krwionośnych, natlenienie i odżywienie skóry. W efekcie zabiegi te wykorzystuje się do pielęgnacji  skór wiotkich i tracących napięcie. Warto z nich skorzystać przy pierwszych objawach starzenia się skóry.  Nowoczesne aparaty do elektrostymulacji to urządzenia komputerowe, które same potrafią dostosować intensywność zabiegów. Zabiegi w zależności od ustawienia dają efekt przeciwzmarszczkowy, liftingujący, ujędrniający  lub przeciwobrzękowy, co przy wiotczeniu mięśni i tendencji do tworzenia się „worków” oraz obwisłych policzków ma duże znaczenie.

Galwanizacja polega na przyłożeniu elektrod do wilgotnej skóry. Jony wewnątrz organizmu zaczynają się przemieszczać pod wpływem prądu (kationy do katody, aniony do anody). W skutek tego zabiegu dochodzi do przekrwienia, do którego dochodzi w następstwie tworzenia się ciał histaminopodobnych. Podrażniony zostaje układ nerwowy i pobudzone mięśnie. Celem tego zabiegu jest poprawa napięcia mięśni.

Jonoforeza jest zabiegiem dostarczającym skórze specjalnych substancji czynnych do głębnych warstw skóry. Ilość dostarczonych substancji zależy od długości zabiegu, natężenia prądu oraz wielkości elektrod. Najczęściej stosuje się tu roztwory wodne, np. preparaty w ampułkach, w których rozpuszczone sa substancje czynne zdolne do jonizacji. Aniony, czyli anionowe substancje czynne, wprowadza się do skóry za pomocą katody. W tym wypadku katoda jest elektrodą czynną, anoda - bierną (przeciwelektrodą). Kationy, czyli kationowe substancje czynne, wprowadzane są anodą (elektrodą czynną), katoda jest tu przeciwelektrodą.

Termoforeza  to zabieg jonoforezy, w którym elektrody są podgrzewane. Skóra jest tu dodatkowo podgrzewana i dzięki temu lepiej ukrwiona. Wpływa to na bardziej intensywne wnikanie substancji czynnych w skórę.

Elektroforeza to zabieg, którego celem jest wprowadzenie do wierzchnich warstw naskórka substancji składowych maści.

Dezinkrustacja (głębokie oczyszczanie) - substancje czynne ułatwiają usunięcie stwardniałego łoju i obumarłych łusek skóry. Zadaniem wprowadzonych jonów jest zmniejszenie swoistości osadów, aby mogły zostać wypłukane.

Mikrodermabrazja

Jest zabiegiem przeznaczonym do złuszczania naskórka przy wykorzystaniu specjalnego aparatu. Naskórek ścierany jest za pomocą mikrokryształków, które bardzo szybko odsysane są wraz z obumarłymi komórkami naskórka. Metoda nie jest inwazyjna, nie daje też nieprzyjemnych odczuć, (chociaż zdarzają się wrażliwe osoby). Po zabiegu skóra jest zaróżowiona (przemijający efekt), zdecydowanie lepiej przyswaja kosmetyki, ponieważ poprawia się krążenie krwi w skórze poprawia się również dotlenienie skóry. Mikrodermabrazja przynosi bardzo dobre efekty, jeśli jest wykonywana systematycznie, 8-10 zabiegów, w odstępach tygodniowych. Metodę tę wykorzystuje się do redukcji zmarszczek wokół oczu, ust i na szyi , redukcji przebarwień posłonecznych , oczyszczania cery , redukcji rozszerzonych porów skóry, redukcji plam na skórze , redukcji rozstępów  oraz poprawy ukrwienia skóry. Mikrodermabrazja jest alternatywą dla innych zabiegów złuszczania, a w niektórych wypadkach może nawet zastąpić zabiegi chirurgii plastycznej.

Oxygen lift

Oxygen lift, czyli lift tlenowy jest nowym zabiegiem przeciwzmarszczkowym. Jest to zabieg nieinwazyjny, przez co bardzo bezpieczny. Powstał w wyniku połączenia nowej dziedziny kosmetyki jaką jest „Kosmetyka tlenowa” z klasycznym zabiegiem kosmetycznym, jakim jest „Lifting kosmetyczny”. Początki kosmetyki tlenowej polegały na natryskiwaniu skóry skoncentrowanym czystym tlenem za pomocą specjalnych spryskiwaczy określanych często jako „bezigłowe zastrzyki”.

Zasada zabiegu jest prosta. Natryskiwany tlen wędruje, zgodnie z zasadami dyfuzji, do głębszych warstw skóry. Przenika do naczyń włosowatych, prowadząc do wzrostu stężenia oksyhemoglobiny we krwi. Poprawa pojemności energetycznej komórki przyspiesza i intensyfikuje procesy przemiany materii. Dla komórki oznacza to usunięcie niedoboru tlenu (hipoksji) i przyspieszenie jej regeneracji. Likwidacja deficytu prowadzi do natychmiastowej i utrzymującej się przez pewien czas poprawy funkcji skóry, ponieważ nowe, zdrowe komórki charakteryzują się wyższym potencjałem energetycznym i żyją dłużej. Nie wymagają szybkiej regeneracji.

Następnie podawano wraz z strumieniem czystego tlenu preparaty kosmetyczne. Najczęściej wykorzystywany był żel o wodnistej konsystencji z ekstraktem z Aloe Vera. Kosmetyk w tej formie wykazuje działanie przeciwzapalne, nawilżające i zmiękczające. Kolejnym etapem było dołączenie witamin A i E, ze względu na ich właściwości przeciwutleniające.

Ze względu na rosnące zainteresowanie tą formą walki z procesem starzenia się skóry zaczęły powstawać tzw. kosmetyki tlenowe. W produktach tych tlen był zamknięty w liposomach, które miały zagwarantować transport tlenu w głąb skóry. Pojawiło się jednak pytanie, czy tlen w otoczce liposomowej dotrze do głębszych warstw skóry, czy może pęknie w pierwszych warstwach naskórka i tam zostawi tlen?

Kolejnym etapem było wytworzenie nowych form kosmetyków, w których zamieniono tlen w liposomach na witaminy oraz ekstrakty roślinne, bądź wyizolowane związki roślinne o działaniu przeciutleniającym („wymiatają” wolnych rodniki).

Ostatnim etapem szeroko ewolucji pojętej kosmetyki tlenowej było zastosowanie liftingu kosmetycznego w połączeniu z preparatami działającymi silnie przeciwutleniająco. Lifting kosmetyczny w przeciwieństwie do chirurgicznego nie boli, nie pozostawia blizn i nie wymaga rekonwalescencji. Lift kosmetyczny nie działa w sposób zewnętrzny na skórę, ale dodatkowo poprawia jej ukrwienie i zwiększa napięcie mięśni, czyli podobne jak natrysk tlenu na skórę.

Mini lift polega na nałożeniu specjalnej maseczki, która sprawia, że mięśnie twarzy są napinane a wraz z nimi skóra. Maska musi być nałożona wzdłuż przebiegu mięśni twarzy. Po zastosowaniu maseczki, skóra jest zaróżowiona. Mogą być widoczne bardziej zaczerwienione ślady. Poprawia się ukrwienie, dzięki temu możemy zastosować preparaty silnie odżywcze. W trakcie zabiegu nie wskazany jest masaż, ponieważ skóra jest już mocno pobudzona.

Oxygen lift jest zabiegiem przeznaczonym dla cer zniszczonych, z oznakami starzenia się skóry, dla osób palących papierosy, dla opalających się nadmiernie w solarium i na słońcu. W skład oxygen lift wchodzi maska napinająca o podobnym działaniu jak w przypadku mini lift, kapsułki dotleniające, maseczka lodowata, wyciszająca, maska gumowa z alg oraz preparaty odżywcze bogate w witaminy A, E .

Literatura źródłowa u autora.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Środki roślinne stosowane w przeziębieniu

    Jesienią i zimą jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje, czemu sprzyjają zmieniające się – nieraz dość gwałtownie – warunki pogodowe. Jeśli przemarzniemy, a na dodatek spędzamy większość czasu w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, to o przeziębienie nie trudno.

  • Rośliny lecznicze stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego

    Łagodny przerost prostaty jest najczęstszą chorobą gruczołu krokowego i jedną z najczęstszych chorób mężczyzn po 40. roku życia.

  • Pyłek pszczeli - dla zdrowia i urody. Właściwości i zastosowanie

    Pyłek pszczeli nazywany często pyłkiem kwiatowym kryje w sobie prawdziwe bogactwo dobroczynnych właściwości. Ze względu na zawartość substancji odżywczych znalazł zastosowanie jako substancja lecznicza. W ostatnim czasie pyłek pszczeli stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko medycyny naturalnej, lecz także... kosmetologii.

  • Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

    Oparzenie słoneczne to nasilony rumień skóry, połączony z uczuciem pieczenia, a nierzadko i pęcherzami, pojawiający się po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skóra, zamiast zostać opalona, staje się czerwona i wrażliwa na dotyk. Sezon urlopowy w pełni, ale beztroskie plażowanie może skończyć się dla skóry boleśnie już po pierwszym dniu urlopu. Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym oraz jak radzić sobie, gdy wystąpią?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.