×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Trądzik młodzieńczy

Wiadomo, że wygląd jest dla młodych ludzi jedną ze spraw najważniejszych. Dotyczy to szczególnie twarzy. Wypielęgnowana, gładka cera jest marzeniem nastolatków, lecz burza hormonalna okresu dojrzewania może to marzenie skutecznie zniweczyć.

Również dwudziesto- i trzydziestolatkowie mają kłopoty ze skórą. Najczęściej zmiany pojawiają się na twarzy, szyi i plecach pod postacią zaskórników, grudek, krost, guzków i powierzchownych torbieli. Trądzik młodzieńczy, bo o nim właśnie mowa, jest chorobą zapalną skóry, której podłożem są zmiany hormonalne, zmiany w rogowaceniu skóry i wydzielaniu łoju oraz działanie bakterii. Pierwsze objawy trądziku pojawiają się wówczas, gdy w organizmie zwiększa się stężenie androgenów, co ma związek z początkiem okresu dojrzewania. Na przebieg trądziku wpływ ma też pora roku. I tak latem przy większym nasłonecznieniu objawy choroby łagodnieją, a w porze zimowej nasilają się. Pewien wpływ na nasilenie trądziku może mieć dieta (napoje gazowane, żywność typu fast food) i niedobór niektórych suplementów.

Pierwsze objawy trądziku pojawiają się wówczas, gdy w organizmie zwiększa się stężenie androgenów, co ma związek z początkiem okresu dojrzewania. Na przebieg trądziku wpływ ma też pora roku. I tak latem przy większym nasłonecznieniu objawy choroby łagodnieją, a w porze zimowej nasilają się.

Powstawanie wykwitów trądzikowychTrądzik młodzieńczy związany jest ze zmianami w czynności mieszków włosowych i gruczołów łojowych, które stanowią tzw. jednostki mieszkowo-łojowe. Pod wpływem androgenów gruczoły łojowe powiększają się i zwiększają wydzielanie łoju, czyli serum, a w mieszkach włosowych dochodzi do wzmożonego rogowacenia czopującego ich ujścia. W efekcie tworzą się w skórze tzw. zaskórniki złożone z łoju, keratyny i bakterii Propionibacterium acnes, które produkują enzymy, odpowiedzialne są za rozpad w trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych. Dalsze zaleganie łoju powoduje tworzenie się w skórze torbieli, które często pękają, uwalniając do skóry wspomniane już wolne kwasy tłuszczowe, bakterie i keratynę, co zapoczątkowuje reakcję zapalną i tworzenie się trądzikowych grudek, krost lub guzków. Leczenie trądziku...Gdzieniegdzie pokutuje jeszcze pogląd, że z trądziku się wyrasta. Jest to mniemanie jak najbardziej błędne. Cerę trądzikową należy jak najwcześniej zacząć pielęgnować kosmetykami dla niej przeznaczonymi. Wiele firm kosmetycznych produkuje całe linie kosmetyków przeznaczonych dla cery z trądzikiem. Są to żele oczyszczające do mycia, kremy lub emulsje regulujące wydzielanie łoju, kremy matujące, podkłady kamuflujące i korektory. Oprócz pielęgnacji, bardzo ważne jest leczenie trądziku, które również powinno być wcześnie podjęte. Lekarz dysponuje szerokim zakresem różnego rodzaju preparatów leczniczych do stosowania zewnętrznego jak i wewnętrznego. Najlepsze efekty daje skojarzenie kilku środków leczniczych. Dlatego bardzo często dermatolog zaleca miejscowo na skórę:

  • płyny lub maści z antybiotykiem (kllindamycyną lub erytromycyną) działające bakteriobójczo,
  • preparaty kwasu azelainowego działające antyproliferacyjnie i przeciwbakteryjnie,
  • preparaty retinoidów (izotretynoina) hamujące czynność gruczołów łojowych i działające przeciwzapalnie lub
  • preparaty nadtlenku benzoilu działające przeciwbakteryjnie, keratolitycznie,
  • połączenia siarki i rezorcyny działające keratolitycznie, o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym, bakteriobójczym.

Właściwie dobrana i systematyczna terapia trądziku daje dużą szansę na to, że na skórze nie pozostaną żadne trwałe ślady pod postacią blizn potrądzikowych. Oczywiście leczenie powinno być prowadzone przez dermatologa i regularnie przez niego nadzorowane. Jeśli chodzi o doustne leczenie trądziku, to lekarz może zaordynować antybiotyki (tetracyklinę, doksycyklinę, erytromycynę) lub izotretynoinę. Długotrwałe leczenie antybiotykiem doustnym wymaga podawania dodatkowo probiotyków lub leków przeciwgrzybiczych, natomiast w przypadku stosowania izotretynoiny kobiety muszą stosować skuteczną antykoncepcję, ponieważ jest to lek teratogenny.Ważne jest też zwrócenie uwagi na dietę z uwzględnieniem w niej jak najwięcej produktów naturalnych bez słodyczy, ostrych przypraw i alkoholu. Suplementy wspomagają terapięOstatnio coraz więcej uwagi zwraca się na składniki biologicznie czynne, które wpływają na przebieg licznych procesów metabolicznych zachodzących w skórze. Mowa tutaj o suplementach antyoksydacyjnych. Mają one zdolność neutralizowania wolnych rodników – bardzo aktywnych biologicznie cząstek, które działają niszcząco na DNA, białka, związki lipidowe, błony komórkowe i inne składniki komórek naszego organizmu. Coraz częściej uważa się, że wolne rodniki mogą inicjować rozwój wielu chorób, a także wpływać na procesy starzenia. Wolne rodniki powstają w ustroju człowieka pod wpływem np. palenia tytoniu, alkoholu, tłustego pożywienia, zanieczyszczeń środowiskowych, promieniowania słonecznego czy w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Jeśli chodzi o skórę, antyoksydanty wykazują działanie przeciwzapalne, stymulują odnowę naskórka i utrzymują go w dobrej kondycji. Antyoksydanty polecane przy trądziku to: selen organiczny, cynk, beta-karoten, witamina C i witamina E oraz witamina B6, niebędąca co prawda przeciwutleniaczem, ale jej niedobór nasila zmiany łojotokowe skóry. Suplementy te dostępne są bez recepty w postaci preparatu doustnego, który warto polecać nastolatkom jako uzupełnienie codziennej diety i terapii trądziku młodzieńczego przez cały okres dojrzewania.


Podziel się: