×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Napoje energetyczne nie takie bezpieczne jak sądzimy

Popularne napoje energetyczne obiecują lepsze wyniki sportowe i utratę wagi. Wiarygodność tych obietnic postanowili sprawdzić naukowcy z Nova Southeastern University na Florydzie  informuje EurekAlert.

"Napoje energetyczne zwykle zawierają kofeinę i kombinacje innych składników, w tym taurynę, sacharozę, guaranę, żeń-szeń, niacynę, witaminę B6 i B12" — powiedziała Stephanie Ballard, farmaceutka z Nova Southeastern University.

Jednak to zawartość kofeiny sprawia, że napoje energetyczne faktycznie mogą czasem polepszać wydajność fizyczną. Jak twierdzi Ballard, kofeina konsekwentnie podnosi wydajność tlenową, chociaż efekty wydajności beztlenowej mogą być różne. Jednak wzrost spalania kalorii i utrata wagi może być znacznie niższa u konsumenta przyzwyczajonego do kofeiny.

"Istnieją sprzeczne dowody dotyczące wpływu napojów energetycznych na utratę wagi. Chociaż niektóre dane sugerują, że napoje te w połączeniu z ćwiczeniami mogą wzmagać redukcję tłuszczu" — dodaje Ballard.

Ballard ostrzega, że pomimo tego, że napoje energetyczne są często stosowane do redukcji wagi, to jednak mogą przyczynić się do epidemii otyłości, obok innych słodkich napojów. Należy bowiem pamiętać, że napoje te zawierają cukier i mogą wywoływać szkodliwe efekty, jeśli są spożywane w zbyt dużych ilościach.

Badanie zostało opublikowane w "The Physician and Sportsmedicine".


Podziel się: