Szczepienia przed podróżą
Anna Posmykiewicz

Szczepienia przed podróżą

Wakacje to czas, w którym dużo podróżujemy. Dzięki dostępności tanich linii lotniczych tak naprawdę cały świat stoi przed nami otworem. Aby nasze wakacje były w pełni udane i abyśmy wrócili z egzotycznych krajów zdrowi, musimy przed podróżą zabezpieczyć się we właściwy sposób - należy wykonać szczepienia obowiązkowe lub zalecane dla podróżujących do danego kraju, aby uniknąć groźnych dla naszego zdrowia i życia zachorowań.

Jakie niebezpieczne choroby mogą zniszczyć nam wymarzony urlop?

  • Żółta febra

Jedną z bardziej niebezpiecznych chorób jest żółta febra, czyli inaczej żółta gorączka. Jest to choroba wirusowa, wywoływana przez wirus należący do rodziny Flaviviridae. Wirusy te są roznoszone przez stawonogi. Dlatego też dla człowieka niebezpieczne jest ukłucie komara zakażonego tym wirusem.

Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest obecnie jako jedyne objęte regulacjami określanymi przez przepisy zdrowotne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Szczepienie to można przeprowadzać wyłącznie przy użyciu preparatów posiadających akceptację WHO. Dostępna w Polsce szczepionka taką akceptację posiada. 

  • Malaria

Inną chorobą, także przenoszoną przez komary, jest malaria- jej zapobieganie, poza stosowaniem repeletnów, polega na profilaktycznym stosowaniu przed wyjazdem właściwych leków.

  • Tężec

Inna groźna choroba to tężec, którym można zarazić się w wyniku nawet zwykłego zadrapania, jeśli dojdzie do zanieczyszczenia rany ziemią, w której będą znajdowały się bakterie odpowiedzialne za wywoływanie tężca.

Szczepienie przeciwko tężcowi wchodzi w skład obowiązkowego kalendarza szczepień- szczepione są dzieci i młodzież do 19 roku życia. Następnie osobom dorosłym zalecane są dawki przypominające co 10 lat, zaś osobom w ogóle nie szczepionym - cały cykl szczepienia. Zazwyczaj w czasie tego samego szczepienia możemy uodpornić się także przeciwko błonicy.

  • Wirus WZW tupu A lub B i inne niebezpieczne choroby

Musimy wiedzieć także o tym, że dość często dochodzi do zachorowań w wyniku zakażenia wirusem WZW typu A lub B.
Szczepienia przeciwko tym chorobom są bardzo powszechne, szczepienie przeciwko WZW typu B  to także szczepienie obowiązkowe w kalendarzu szczepień.

Należy także pamiętać o innych niebezpiecznych chorobach, takich jak kleszczowe zapalenie mózgu, cholera, dur brzuszny czy też wścieklizna i zakażenia meningokokami. Przeciwko wszystkim tym chorobom także możemy się zaszczepić.

A skąd wiedzieć, jakie szczepienia powinniśmy wykonać?

Najlepiej udać się do lekarza specjalisty chorób zakaźnych lub jeszcze lepiej do Instytutu Medycyny Tropikalnej. Można także skorzystać z pomocy właściwej dla naszego miejsca zamieszkania placówki SANEPIDU. W placówkach tych powinniśmy uzyskać informacje, jakie szczepienia są niezbędne przed naszą podróżą.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij