Szczepienia przed podróżą
Anna Posmykiewicz

Szczepienia przed podróżą

Wakacje to czas, w którym dużo podróżujemy. Dzięki dostępności tanich linii lotniczych tak naprawdę cały świat stoi przed nami otworem. Aby nasze wakacje były w pełni udane i abyśmy wrócili z egzotycznych krajów zdrowi, musimy przed podróżą zabezpieczyć się we właściwy sposób - należy wykonać szczepienia obowiązkowe lub zalecane dla podróżujących do danego kraju, aby uniknąć groźnych dla naszego zdrowia i życia zachorowań.

Jakie niebezpieczne choroby mogą zniszczyć nam wymarzony urlop?

 • Żółta febra

Jedną z bardziej niebezpiecznych chorób jest żółta febra, czyli inaczej żółta gorączka. Jest to choroba wirusowa, wywoływana przez wirus należący do rodziny Flaviviridae. Wirusy te są roznoszone przez stawonogi. Dlatego też dla człowieka niebezpieczne jest ukłucie komara zakażonego tym wirusem.

Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest obecnie jako jedyne objęte regulacjami określanymi przez przepisy zdrowotne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Szczepienie to można przeprowadzać wyłącznie przy użyciu preparatów posiadających akceptację WHO. Dostępna w Polsce szczepionka taką akceptację posiada. 

 • Malaria

Inną chorobą, także przenoszoną przez komary, jest malaria- jej zapobieganie, poza stosowaniem repeletnów, polega na profilaktycznym stosowaniu przed wyjazdem właściwych leków.

 • Tężec

Inna groźna choroba to tężec, którym można zarazić się w wyniku nawet zwykłego zadrapania, jeśli dojdzie do zanieczyszczenia rany ziemią, w której będą znajdowały się bakterie odpowiedzialne za wywoływanie tężca.

Szczepienie przeciwko tężcowi wchodzi w skład obowiązkowego kalendarza szczepień- szczepione są dzieci i młodzież do 19 roku życia. Następnie osobom dorosłym zalecane są dawki przypominające co 10 lat, zaś osobom w ogóle nie szczepionym - cały cykl szczepienia. Zazwyczaj w czasie tego samego szczepienia możemy uodpornić się także przeciwko błonicy.

 • Wirus WZW tupu A lub B i inne niebezpieczne choroby

Musimy wiedzieć także o tym, że dość często dochodzi do zachorowań w wyniku zakażenia wirusem WZW typu A lub B.
Szczepienia przeciwko tym chorobom są bardzo powszechne, szczepienie przeciwko WZW typu B  to także szczepienie obowiązkowe w kalendarzu szczepień.

Należy także pamiętać o innych niebezpiecznych chorobach, takich jak kleszczowe zapalenie mózgu, cholera, dur brzuszny czy też wścieklizna i zakażenia meningokokami. Przeciwko wszystkim tym chorobom także możemy się zaszczepić.

A skąd wiedzieć, jakie szczepienia powinniśmy wykonać?

Najlepiej udać się do lekarza specjalisty chorób zakaźnych lub jeszcze lepiej do Instytutu Medycyny Tropikalnej. Można także skorzystać z pomocy właściwej dla naszego miejsca zamieszkania placówki SANEPIDU. W placówkach tych powinniśmy uzyskać informacje, jakie szczepienia są niezbędne przed naszą podróżą.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Rozwój mowy u dziecka – kiedy dzieci zaczynają mówić?

  Nauka mowy u dziecka trwa wiele lat i zaczyna się już w okresie prenatalnym. Maluch stopniowo uczy się mówić; najpierw wymawia głoski, później łączy je w niezrozumiałe dla niego sylaby, aż w końcu zaczyna tworzyć i rozumieć pojedyncze wyrazy po to, by jeszcze później układać coraz bardziej rozbudowane zdania. Jak wyglądają poszczególne etapu rozwoju mowy u dzieci? Kiedy udać się do specjalisty w przypadku problemów z mową dziecka i w jaki sposób stymulować jej rozwój? 

 • Odruch ssania u noworodka – czym jest i co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

  Odruch ssania należy do podstawowych odruchów u noworodków. Dzięki niemu, dziecko ssie pierś, a także uspokaja się. Kiedy się pojawia i co robić, gdy zostanie zaburzony? W jaki sposób nauczyć noworodka ponownego ssania piersi?

 • BLW (Baby Led Weaning) czy łyżeczka – kiedy i jaki sposób rozszerzać dietę dziecka?

  Podstawowym pokarmem dziecka przez okres pierwszych kilku miesięcy jest mleko – może być to albo mleko matki, albo mleko modyfikowane. Jednak z czasem dietę dziecka należy zacząć stopniowo urozmaicać. Kiedy i w jaki sposób należy to robić? Na czym polega metoda BLW (ang. Baby Led Weaning) i czym różni się od tradycyjnego rozszerzania diety dziecka?

 • Substancje przyjazne jelitom i pożyteczne dla mikrobiomu

  Bakterie zasiedlające jelita (mikrobiom jelitowy) są bardzo ważne dla zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu. Wytwarzają cenne witaminy oraz wpływają na odporność organizmu. Jak dbać o zdrowie i prawidłowy skład bakteryjnej flory jelitowej? Które substancje są przyjazne jelitom i jakie produkty powinny znaleźć się w diecie korzystnej dla naszego mikrobiomu?

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij