Szczepienia przed podróżą
Anna Posmykiewicz

Szczepienia przed podróżą

Wakacje to czas, w którym dużo podróżujemy. Dzięki dostępności tanich linii lotniczych tak naprawdę cały świat stoi przed nami otworem. Aby nasze wakacje były w pełni udane i abyśmy wrócili z egzotycznych krajów zdrowi, musimy przed podróżą zabezpieczyć się we właściwy sposób - należy wykonać szczepienia obowiązkowe lub zalecane dla podróżujących do danego kraju, aby uniknąć groźnych dla naszego zdrowia i życia zachorowań.

Jakie niebezpieczne choroby mogą zniszczyć nam wymarzony urlop?

 • Żółta febra

Jedną z bardziej niebezpiecznych chorób jest żółta febra, czyli inaczej żółta gorączka. Jest to choroba wirusowa, wywoływana przez wirus należący do rodziny Flaviviridae. Wirusy te są roznoszone przez stawonogi. Dlatego też dla człowieka niebezpieczne jest ukłucie komara zakażonego tym wirusem.

Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest obecnie jako jedyne objęte regulacjami określanymi przez przepisy zdrowotne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Szczepienie to można przeprowadzać wyłącznie przy użyciu preparatów posiadających akceptację WHO. Dostępna w Polsce szczepionka taką akceptację posiada. 

 • Malaria

Inną chorobą, także przenoszoną przez komary, jest malaria- jej zapobieganie, poza stosowaniem repeletnów, polega na profilaktycznym stosowaniu przed wyjazdem właściwych leków.

 • Tężec

Inna groźna choroba to tężec, którym można zarazić się w wyniku nawet zwykłego zadrapania, jeśli dojdzie do zanieczyszczenia rany ziemią, w której będą znajdowały się bakterie odpowiedzialne za wywoływanie tężca.

Szczepienie przeciwko tężcowi wchodzi w skład obowiązkowego kalendarza szczepień- szczepione są dzieci i młodzież do 19 roku życia. Następnie osobom dorosłym zalecane są dawki przypominające co 10 lat, zaś osobom w ogóle nie szczepionym - cały cykl szczepienia. Zazwyczaj w czasie tego samego szczepienia możemy uodpornić się także przeciwko błonicy.

 • Wirus WZW tupu A lub B i inne niebezpieczne choroby

Musimy wiedzieć także o tym, że dość często dochodzi do zachorowań w wyniku zakażenia wirusem WZW typu A lub B.
Szczepienia przeciwko tym chorobom są bardzo powszechne, szczepienie przeciwko WZW typu B  to także szczepienie obowiązkowe w kalendarzu szczepień.

Należy także pamiętać o innych niebezpiecznych chorobach, takich jak kleszczowe zapalenie mózgu, cholera, dur brzuszny czy też wścieklizna i zakażenia meningokokami. Przeciwko wszystkim tym chorobom także możemy się zaszczepić.

A skąd wiedzieć, jakie szczepienia powinniśmy wykonać?

Najlepiej udać się do lekarza specjalisty chorób zakaźnych lub jeszcze lepiej do Instytutu Medycyny Tropikalnej. Można także skorzystać z pomocy właściwej dla naszego miejsca zamieszkania placówki SANEPIDU. W placówkach tych powinniśmy uzyskać informacje, jakie szczepienia są niezbędne przed naszą podróżą.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij