×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Szczepienia przed podróżą

Wakacje to czas, w którym dużo podróżujemy. Dzięki dostępności tanich linii lotniczych tak naprawdę cały świat stoi przed nami otworem. Aby nasze wakacje były w pełni udane i abyśmy wrócili z egzotycznych krajów zdrowi, musimy przed podróżą zabezpieczyć się we właściwy sposób - należy wykonać szczepienia obowiązkowe lub zalecane dla podróżujących do danego kraju, aby uniknąć groźnych dla naszego zdrowia i życia zachorowań.

Jakie niebezpieczne choroby mogą zniszczyć nam wymarzony urlop?

  • Żółta febra

Jedną z bardziej niebezpiecznych chorób jest żółta febra, czyli inaczej żółta gorączka. Jest to choroba wirusowa, wywoływana przez wirus należący do rodziny Flaviviridae. Wirusy te są roznoszone przez stawonogi. Dlatego też dla człowieka niebezpieczne jest ukłucie komara zakażonego tym wirusem.

Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest obecnie jako jedyne objęte regulacjami określanymi przez przepisy zdrowotne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Szczepienie to można przeprowadzać wyłącznie przy użyciu preparatów posiadających akceptację WHO. Dostępna w Polsce szczepionka taką akceptację posiada. 

  • Malaria

Inną chorobą, także przenoszoną przez komary, jest malaria- jej zapobieganie, poza stosowaniem repeletnów, polega na profilaktycznym stosowaniu przed wyjazdem właściwych leków.

  • Tężec

Inna groźna choroba to tężec, którym można zarazić się w wyniku nawet zwykłego zadrapania, jeśli dojdzie do zanieczyszczenia rany ziemią, w której będą znajdowały się bakterie odpowiedzialne za wywoływanie tężca.

Szczepienie przeciwko tężcowi wchodzi w skład obowiązkowego kalendarza szczepień- szczepione są dzieci i młodzież do 19 roku życia. Następnie osobom dorosłym zalecane są dawki przypominające co 10 lat, zaś osobom w ogóle nie szczepionym - cały cykl szczepienia. Zazwyczaj w czasie tego samego szczepienia możemy uodpornić się także przeciwko błonicy.

  • Wirus WZW tupu A lub B i inne niebezpieczne choroby

Musimy wiedzieć także o tym, że dość często dochodzi do zachorowań w wyniku zakażenia wirusem WZW typu A lub B.
Szczepienia przeciwko tym chorobom są bardzo powszechne, szczepienie przeciwko WZW typu B  to także szczepienie obowiązkowe w kalendarzu szczepień.

Należy także pamiętać o innych niebezpiecznych chorobach, takich jak kleszczowe zapalenie mózgu, cholera, dur brzuszny czy też wścieklizna i zakażenia meningokokami. Przeciwko wszystkim tym chorobom także możemy się zaszczepić.

A skąd wiedzieć, jakie szczepienia powinniśmy wykonać?

Najlepiej udać się do lekarza specjalisty chorób zakaźnych lub jeszcze lepiej do Instytutu Medycyny Tropikalnej. Można także skorzystać z pomocy właściwej dla naszego miejsca zamieszkania placówki SANEPIDU. W placówkach tych powinniśmy uzyskać informacje, jakie szczepienia są niezbędne przed naszą podróżą.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane przed wyjazdem do różnych krajów świata

 


Podziel się: