Cytryna, jakiej nie znamy
Joanna Typek

Cytryna, jakiej nie znamy

Co wiemy o cytrynie dzisiaj? Czy potrafimy wykorzystać ją inaczej, niż tylko dodając (głównie w zimie) do herbaty? Pomijając kulinarne możliwości, przyjrzyjmy się cytrynie okiem naszych poprzedników – farmaceutów, botaników, lekarzy!

Citrus limon, cytryna zwyczajna, należąca do rodziny Rutaceae (Rutowate), przed wprowadzeniem w XVIII w. obecnego nazewnictwa, nazywana była staropolskim językiem jabłkiem citrowym (botanicznie mala medica lub aurea mala, czyli „złote jabłka”). Starożytni używali owocu w celu uchronienia się od czarów, używali go także w wielu religijnych zwyczajach.

Skąd się wzięła cytryna?

Prawdopodobnie Citrus limon powstała jako krzyżówka niejadalnego cytronu z limonką. Cytrynę zwyczajną obecnie uprawia się w krajach basenu Morza Śródziemnego oraz klimatach subtropikalnych na całym świecie.

Owoc, który bywa lekarstwem

  • Sok cytrynowy ma właściwości ochładzające, dlatego nie powinniśmy nadmiernie używać go w zimie, zwłaszcza osoby skłonne do przeziębień. Znacznie lepiej sprawdza się w upały, gasi pragnienie i schładza organizm. 
  • Jeżeli chcemy zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią dawkę witaminy C w zimie, lepiej wykorzystać owoce dzikiej róży, głogu, natkę pietruszki, szczypiorku czy koperku – wyhodowanych na oknie – chrzan lub kiszoną kapustę. Kiedy jednak dojdzie do infekcji, pojawi się ból gardła i gorączka – sok cytrynowy staje się doskonałym środkiem do walki z przeziębieniem.
  • Równie dobrze sprawdza się w nudnościach i wymiotach. Skórka cytrynowa stosowana była dawniej jako środek gorzki, wzmacniający żołądek i polepszający trawienie.

Polecane dla Ciebie

Kosmetyki z cytryną

Głównym produktem otrzymywanym ze skórki jest olejek. Olejek cytrynowy stosowany był w aptecznej recepturze jako środek poprawiający smak, zapach lub wygląd leku, a także ze względu na właściwości przeciwskurczowe, wchodził w skład odpowiednich mieszanek, poprawiających trawienie.

Jeszcze przed wojną znany był przepis na unguentum citri cosmeticum, który mógłby konkurować z dzisiejszymi preparatami przeciwzmarszczkowymi, zawierającymi witaminę C.

Pozostając przy kosmetycznych właściwościach cytryny, warto przypomnieć o możliwości zastosowania soku cytrynowego (rozmieszanego z olejem migdałowym lub innym olejem nośnikowym) na przebarwienia i piegi. Bardzo dobrze sprawdza się przy świeżych ukąszeniach przez owady.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowotne właściwości czarnego bzu

    Już no niedługo będziemy mogli wybrać się w ekologiczne, czyste tereny w poszukiwaniu krzewów czarnego bzu, by zerwać dojrzałe owoce i móc cieszyć się ich dobroczynny m wpływem na nasze zdrowie. Czarny bez nie tylko złagodzi objawy przeziębienia, ale dzięki zawartości witamin i soli mineralnych wzmocni odporność organizmu i uczyni go mniej podatnym na różnego rodzaju infekcje. Jakie właściwości kryje w sobie czarny bez? Kiedy zbierać kwiaty i owoce oraz jak sporządzić prozdrowotne specyfiki. Dowiedz się więcej o czarnym bzie.

  • Owoce wczesnego lata

    Spożywane jako deser czy dodatek do obiadu są idealnym rozwiązaniem na upalne dni: dostarczają cennych witamin i minerałów, a jednocześnie schładzają organizm i gaszą pragnienie.

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij