Powody nocnego moczenia oraz czynniki zwiększające ryzyko jego wystąpienia
Dorota Kalinowska

Powody nocnego moczenia oraz czynniki zwiększające ryzyko jego wystąpienia

W życiu każdego małego dziecka przychodzi taka chwila, gdy rodzice podejmują próbę odstawienia pieluchy. Najczęściej jest to okres około drugiego roku życia. Niektóre maluchy szybko nabywają tę umiejętność, a niektóre potrzebują trochę więcej czasu i zaangażowania rodziców.

W życiu każdego małego dziecka przychodzi taka chwila, gdy rodzice podejmują próbę odstawienia pieluchy. Najczęściej jest to okres około drugiego roku życia. Niektóre maluchy szybko nabywają tę umiejętność, a niektóre potrzebują trochę więcej czasu i zaangażowania rodziców. Czasami zdarza się tak, że mały człowiek kontroluje mocz w ciągu dnia, a nocą nadal moczy łóżko. Badania pokazują, że wiele rodzin każdej doby musi stawić czoła wyzwaniu jakim jest nocne moczenie. Zjawisko to jest bardzo powszechne u małych dzieci, ale występuje także u nastolatków, a nawet dorosłych.

Kiedy w ogóle można mówić o nocnym moczeniu? Powtarzający się fakt mokrego łóżka wywołuje napięcie i stres w rodzinie. Szybko pojawia się myśl i pytanie, czy to już jest moczenie nocne. Na szczęście temu zaburzeniu poświęcono wiele uwagi dzięki czemu powstały kryteria definiujące czym ono w istocie jest. Według medycznej klasyfikacji o moczeniu nocnym można mówić nie wcześniej niż około piątego roku życia. Wcześniejsze epizody powinny być traktowane jako norma rozwojowa, która zwyczajnie może się przytrafić. Nawet jeśli charakteryzuje ją pewna powtarzalność. Kryteria medyczne zaś mówią o konieczności przynajmniej dwukrotnego zmoczenia w ciągu jednego tygodnia przez okres co najmniej trzech miesięcy.

Dokładne ustalenie powodów moczenia nocnego nie jest proste i wymaga dokładnej i często długotrwałej analizy. Najczęściej są to:

  • Zbyt mała pojemność pęcherza (mały pęcherz nie jest w stanie utrzymać moczu przez całą noc);
  • Wielomocz z niedostateczną produkcją hormonu wazopresyny (wazopresyna zagęszcza mocz, co widać w porannej próbce moczu);
  • Opóźnienie w dojrzewaniu struktur centralnego układu nerwowego ( jeśli ścieżki przewodzenia nie są dostatecznie dojrzałe, pojawia się trudność w „przekazywaniu” informacji pomiędzy wypełnionym pęcherzem a mózgiem);

A co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia moczenia nocnego?

  • Między innymi wypijanie napojów przed snem, zwłaszcza z zawartością kofeiny (działa moczopędnie), jak np. coca-cola, kawa, herbata.
  • Ponad to moczeniu sprzyjają zaparcia. Masy kałowe, wypełniająca odbytnicę może powodować ucisk na pęcherz, co utrudnia jego kontrolę.
  • Uwarunkowanie genetyczne. Jeśli jedno lub obydwoje z rodziców moczyło się w dzieciństwie, jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej trudności u dziecka.
  • Infekcje układu moczowego.
  • Trudności w nauce i w zachowaniu dziecka, w szczególności występowanie nadpobudliwości psychoruchowej (adhd).
  • Choroby, takie jak cukrzyca. Także zespół bezdechu śródsennego, który prowadzi do niedotlenienia mózgu. Do niedotlenienia przyczyniają się także przerośnięte migdałki, co objawia się chrapaniem.
  • Stres oraz ważne wydarzenia. Konflikty w domu, przemoc, pojawienie się młodszego rodzeństwa, niepowodzenia z rówieśnikami, przeprowadzka, pójście do szkoły, hospitalizacja itd. mogą wpływać na pojawienie się moczenia. Oprócz tego ekscytacja czy ważne, nacechowane intensywnymi emocjami (często pozytywnymi) wydarzenia w ciągu dnia.

Mimo, że moczenie prawie zawsze znika wraz z wiekiem nie należy nie zapominać o jego efektach ubocznych, jakim jest rodzący się wstyd i częste izolowanie się społeczne małych ludzi. Nieprawidłowe reagowanie środowiska może doprowadzić do utraty poczucia własnej wartości i problemów z przystosowaniem się, które są już zdecydowanie trudniejsze do odbudowania. W związku z tym ważne by nie traktować moczenia jak tabu i pewnego rodzaju złośliwości lub lenistwa ze strony dziecka, lecz budować świadomość na temat tej trudności. Ważne jest także zwrócenie się o pomoc do specjalisty, który pomoże wyjaśnić przyczynę trudności oraz ustalić plan pomocy dziecku i całej rodzinie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

    Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • Magnez na poziomie rozszerzonym – nauka i praca bez stresu

    W przypadku wystąpienia zmniejszonej odporności na stres, zmęczenia, osłabienia koncentracji i uwagi warto rozważyć suplementację magnezu. Witamina B6 zwiększa stopień wchłaniania tego pierwiastka. Antystresowe działanie produktów z magnezem może być wzmocnione dzięki adaptogenom.

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij