Kontakt "skóra do skóry"
Anna Posmykiewicz

Kontakt "skóra do skóry"

Najnowsze standardy dotyczące opieki nad noworodkiem po porodzie spowodowały, że zdecydowanie mniejsza ilość nowo urodzonych maluszków trafia po przyjściu na świat do inkubatora. Tak dobry wpływ na stan maluszków ma kontakt „skóra do skóry” , który zapewniają najnowsze przepisy dotyczące porodu i opieki nad dzieckiem.

Wcześniej, bezpośrednio po porodzie, dziecko było myte, ważone i mierzone. Takie postępowanie powodowało, że noworodek szybko się ochładzał, miał problemy z oddychaniem i często wymagał pobytu w inkubatorze, aby go dogrzać oraz poddać krótkiej obserwacji.

Kontakt z matką od pierwszych chwil życia

Obecnie, bezpośrednio po porodzie, każda matka, której stan zdrowia na to pozwala, może od razu przytulić swojego maluszka - krótko mówiąc - maluch po „wyjściu z brzucha mamy”  od razu zostaje położony na piersi matki. Dzięki temu noworodek szybciej osiąga prawidłową temperaturę ciała i ogrzewa się (temperatura skóry matki to około 37oC), a co za tym idzie dochodzi do szybszej adaptacji układu oddechowego oraz mniejszej częstości bezdechów. Poza tym maluch przystawiony od razu do piersi pije z niej siarę, czyli pierwsze mleko matki, najbogatsze w przeciwciała, dzięki czemu nabiera większej odporności i rzadziej choruje w przyszłości. Kontakt skóra do skóry zapewnia także dziecku zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa, maluch od razu nawiązuje bardzo bliską więź ze swoją mamą.

Taki kontakt skóra do skóry powinien trwać nieprzerwanie minimum dwie godziny, po tym czasie malucha może zabrać personel medyczny, aby go zważyć, zmierzyć i zbadać. Czasami zdarza się jednak, że kobieta nie chce po dwóch godzinach rozstawać się ze swoim dzieckiem - wtedy lekarz wykonuje pierwsze badanie bardzo delikatnie na brzuchu mamy i dopiero, kiedy kobieta zgodzi się na to, aby oddać dziecko, maluch jest ważony i mierzony, a także poddawany szczegółowym badaniom.

Kontakt "skóra do skóry" z ojcem?

Czasami może się zdarzyć, że kobieta po porodzie wymaga od razu wykonania zabiegu położniczego - wtedy kontakt skóra do skóry dziecko może mieć zapewniony przez swojego tatę. Innym przeciwwskazaniem do kontaktu skóra do skóry może być także zły stan zdrowia noworodka, który od razu wymaga lekarskiej interwencji.

Nowe przepisy powodują, że rodzice mają możliwość nawiązania od razu bardzo bliskiej więzi ze swoim maleństwem, poza tym takie postępowanie niesie za sobą ogromne korzyści zdrowotne dla malucha. Choć nie jest to jeszcze częsta procedura, to jednak szpitale zaczynają po kolei wdrażać ją w życie. Do momentu, kiedy nie stanie się ona standardem wszędzie, każda kobieta ma prawo wybrać szpital, w którym chce rodzić.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij