Kontakt "skóra do skóry"
Anna Posmykiewicz

Kontakt "skóra do skóry"

Najnowsze standardy dotyczące opieki nad noworodkiem po porodzie spowodowały, że zdecydowanie mniejsza ilość nowo urodzonych maluszków trafia po przyjściu na świat do inkubatora. Tak dobry wpływ na stan maluszków ma kontakt „skóra do skóry” , który zapewniają najnowsze przepisy dotyczące porodu i opieki nad dzieckiem.

Wcześniej, bezpośrednio po porodzie, dziecko było myte, ważone i mierzone. Takie postępowanie powodowało, że noworodek szybko się ochładzał, miał problemy z oddychaniem i często wymagał pobytu w inkubatorze, aby go dogrzać oraz poddać krótkiej obserwacji.

Kontakt z matką od pierwszych chwil życia

Obecnie, bezpośrednio po porodzie, każda matka, której stan zdrowia na to pozwala, może od razu przytulić swojego maluszka - krótko mówiąc - maluch po „wyjściu z brzucha mamy”  od razu zostaje położony na piersi matki. Dzięki temu noworodek szybciej osiąga prawidłową temperaturę ciała i ogrzewa się (temperatura skóry matki to około 37oC), a co za tym idzie dochodzi do szybszej adaptacji układu oddechowego oraz mniejszej częstości bezdechów. Poza tym maluch przystawiony od razu do piersi pije z niej siarę, czyli pierwsze mleko matki, najbogatsze w przeciwciała, dzięki czemu nabiera większej odporności i rzadziej choruje w przyszłości. Kontakt skóra do skóry zapewnia także dziecku zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa, maluch od razu nawiązuje bardzo bliską więź ze swoją mamą.

Taki kontakt skóra do skóry powinien trwać nieprzerwanie minimum dwie godziny, po tym czasie malucha może zabrać personel medyczny, aby go zważyć, zmierzyć i zbadać. Czasami zdarza się jednak, że kobieta nie chce po dwóch godzinach rozstawać się ze swoim dzieckiem - wtedy lekarz wykonuje pierwsze badanie bardzo delikatnie na brzuchu mamy i dopiero, kiedy kobieta zgodzi się na to, aby oddać dziecko, maluch jest ważony i mierzony, a także poddawany szczegółowym badaniom.

Kontakt "skóra do skóry" z ojcem?

Czasami może się zdarzyć, że kobieta po porodzie wymaga od razu wykonania zabiegu położniczego - wtedy kontakt skóra do skóry dziecko może mieć zapewniony przez swojego tatę. Innym przeciwwskazaniem do kontaktu skóra do skóry może być także zły stan zdrowia noworodka, który od razu wymaga lekarskiej interwencji.

Nowe przepisy powodują, że rodzice mają możliwość nawiązania od razu bardzo bliskiej więzi ze swoim maleństwem, poza tym takie postępowanie niesie za sobą ogromne korzyści zdrowotne dla malucha. Choć nie jest to jeszcze częsta procedura, to jednak szpitale zaczynają po kolei wdrażać ją w życie. Do momentu, kiedy nie stanie się ona standardem wszędzie, każda kobieta ma prawo wybrać szpital, w którym chce rodzić.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

  EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RSV

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

  Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

  TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

 • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

  Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij