Kontakt "skóra do skóry"
Anna Posmykiewicz

Kontakt "skóra do skóry"

Najnowsze standardy dotyczące opieki nad noworodkiem po porodzie spowodowały, że zdecydowanie mniejsza ilość nowo urodzonych maluszków trafia po przyjściu na świat do inkubatora. Tak dobry wpływ na stan maluszków ma kontakt „skóra do skóry” , który zapewniają najnowsze przepisy dotyczące porodu i opieki nad dzieckiem.

Wcześniej, bezpośrednio po porodzie, dziecko było myte, ważone i mierzone. Takie postępowanie powodowało, że noworodek szybko się ochładzał, miał problemy z oddychaniem i często wymagał pobytu w inkubatorze, aby go dogrzać oraz poddać krótkiej obserwacji.

Kontakt z matką od pierwszych chwil życia

Obecnie, bezpośrednio po porodzie, każda matka, której stan zdrowia na to pozwala, może od razu przytulić swojego maluszka - krótko mówiąc - maluch po „wyjściu z brzucha mamy”  od razu zostaje położony na piersi matki. Dzięki temu noworodek szybciej osiąga prawidłową temperaturę ciała i ogrzewa się (temperatura skóry matki to około 37oC), a co za tym idzie dochodzi do szybszej adaptacji układu oddechowego oraz mniejszej częstości bezdechów. Poza tym maluch przystawiony od razu do piersi pije z niej siarę, czyli pierwsze mleko matki, najbogatsze w przeciwciała, dzięki czemu nabiera większej odporności i rzadziej choruje w przyszłości. Kontakt skóra do skóry zapewnia także dziecku zdecydowanie większe poczucie bezpieczeństwa, maluch od razu nawiązuje bardzo bliską więź ze swoją mamą.

Taki kontakt skóra do skóry powinien trwać nieprzerwanie minimum dwie godziny, po tym czasie malucha może zabrać personel medyczny, aby go zważyć, zmierzyć i zbadać. Czasami zdarza się jednak, że kobieta nie chce po dwóch godzinach rozstawać się ze swoim dzieckiem - wtedy lekarz wykonuje pierwsze badanie bardzo delikatnie na brzuchu mamy i dopiero, kiedy kobieta zgodzi się na to, aby oddać dziecko, maluch jest ważony i mierzony, a także poddawany szczegółowym badaniom.

Kontakt "skóra do skóry" z ojcem?

Czasami może się zdarzyć, że kobieta po porodzie wymaga od razu wykonania zabiegu położniczego - wtedy kontakt skóra do skóry dziecko może mieć zapewniony przez swojego tatę. Innym przeciwwskazaniem do kontaktu skóra do skóry może być także zły stan zdrowia noworodka, który od razu wymaga lekarskiej interwencji.

Nowe przepisy powodują, że rodzice mają możliwość nawiązania od razu bardzo bliskiej więzi ze swoim maleństwem, poza tym takie postępowanie niesie za sobą ogromne korzyści zdrowotne dla malucha. Choć nie jest to jeszcze częsta procedura, to jednak szpitale zaczynają po kolei wdrażać ją w życie. Do momentu, kiedy nie stanie się ona standardem wszędzie, każda kobieta ma prawo wybrać szpital, w którym chce rodzić.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij