
Czy akupunktura leczy? Terapia igłami
Zadaniem akupunktury jest utrzymanie równowagi między tymi dwoma siłami lub ich uporządkowanie, gdy ulegną zaburzeniu. Jest to możliwe dzięki długim, cienkim igłom wbijanym w odpowiednim miejscu na odpowiednią głębokość.
Istnieje wiele metod stawiania igieł. Jedni wolą stawiać je blisko chorego narządu, inni wręcz przeciwnie - skrajnie daleko od niego. To, czy proces leczenia przyniesie oczekiwane rezultaty, zależy przede wszystkim od tego, czy terapeuta umiejscowi igły zgodnie z meridianami (charakterystycznymi polami na ciele, które odpowiadają danemu narządowi wewnętrznemu).
Igły stawiane są zawsze w miejscach najbardziej bolesnych, które odnajduje się przez delikatne nakłuwanie lub dotyk np. za pomocą długopisu. Każda reakcja ze strony pacjenta tj. silniejsze zaciśnięcie powiek, grymas twarzy, nagłe napięcie mięśni, świadczy o prawidłowo dobranej lokalizacji. Sposobów stosowania akupunktury jest kilka. Złote igły, obracane w stronę prawą stosowane są w celu działania pobudzającego. Powolne nakłuwanie miejscowe igłami srebrnymi działa zaś hamująco.
Czas zabiegu wynosi około 25-30 minut. Zazwyczaj proponuje się 12 zabiegów, gdzie w ciągu jednego tygodnia powinno wykonywać się ich około trzech (w przypadku działania profilaktycznego - 1 raz w tygodniu).
Czy akupunktura może wyleczyć z danej choroby?
Badania dowodzą, że akupunktura, stosowana jako jedyny sposób leczenia, nie wyleczy schorzenia. Aby proces rehabilitacji przyniósł oczekiwane rezultaty, należy łączyć ją z innymi metodami. Podobnie rzecz ma się przecież np. w przypadku leczenia po złamaniach.
Nie wystarczą wówczas jedynie zabiegi z zakresu fizykoterapii. Istotne jest równoczesne stosowanie farmakoterapii wraz z kinezyterapią, gdyż tylko takie połączenie daje całkowity efekt terapeutyczny.
Wśród podstawowych wskazań do akupunktury można wyróżnić:
- choroby układu oddechowego (tj. astma)
- niedowłady, porażenia mięśni
- choroby układu pokarmowego (wrzody żołądka, zaparcia, biegunki)
- choroby układu krążenia (np. zakrzepowe zapalenia żył)
- choroby narządu ruchu (złamania kości, naderwania mięśni)
- choroby jamy ustnej
- zapalenia lub uszkodzenia nerwów obwodowych
- nerwice, depresje
Przeciwwskazania do akupunktury
- wiek niemowlęcy
- nowotwory
- choroby psychiczne
- gruźlica
- żółtaczka
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- menstruacja, ciąża (przeciwwskazania względne)
Bibliografia:
- „Akupunktura” M. Borzęcki, 1987r.
- „ Renesans akupunktury” Z. Garnuszewski, 2008r.